آردواز

یکی از طرح ها و مواردی که در ساندویچ پانل سقفی از آن استفاده می شود ورق آردواز است. برای آشنایی با مدل های مختلف انواع ورق ساندویچ پانل و همچنین آشنایی و سفارش ساندویچ پانل با شماره های آریا بارون تماس بگیرید.

تولیدکنندگان مصالح نوین ساختمانی از آردواز به عنوان یکی از بهترین و مناسب‌ترین پوشش‌های سقف یاد می‌‌کنند. ورق آردواز یکی از انوع ورق‌های مقاوم است که در ساخت ساندویچ پانل نیز از آن‌ استفاده می‌شود. در حال حاضر از آردواز بیشتر برای پوشش سقف‌های شیروانی استفاده می‌شود.

ورق‌های آردواز در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. ورق‌های آردواز سیمانی و ورق‌های آردواز فلزی دو دسته بندی از ورق‌های آردواز است که در صنعت ساختمان سازی از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود. ورق سیمانی آردواز به دلیل آن که وزن سنگینی دارد در حال حاضر از آن استفاده کمتری نسبت به ورق‌ آردواز فلزی می‌شود. ورق‌های آردواز فلزی در حال حاضر استفاده بیشتری نسبت به دیگر ورق‌ها دارند. این نوع از ورق‌ها به دلیل آن که قیمت مناسب‌تری دارند و همچنین وزن بسیار سبک‌تری نسبت به ورق‌های آردواز سیمانی دارند، استفاده بیشتری از آن می‌شود.

آردواز

اصلی‌ترین کاربرد ورق‌های آردواز را می‌توان به عنوان پوشش سقف در ساختمان‌ها، آلاچیق، پارکینگ‌ها و… در نظر گرفت. به دلیل آن که این ورق در فشار بسیار بالایی طراحی و ساخته می‌شوند از استقامت و استحکام بالایی برخوردار است. همین موضوع باعث شده است که این ورق در انواع شرایط جوی ویژگی‌ محافظ بودن خود را حفظ کند و بهترین پوشش برای سقف‌های شیروانی باشد.

مواد سازنده آردواز

یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی سقف شیروانی آردواز است. در تولید ورق آردواز از موادی مانند سیمان، آزبست و برخی از مواد و الیاف های طبیعی استفاده می شود. این مواد سازنده هر یک برای خود ویژگی های خاصی دارند. در نهایت این اجزا با هم منجر به تولید یکی از بهترین و پیشرفته ترین مصالح ساختمانی می شود.

جدیدترین بخشی که این مصالح ساختمانی دارند، کیفیت بالا به همراه راندمان و زیبایی بالا است. این روزها افراد کمی به دنبال مصالح ساختمانی معمولی هستند. مصالح ساختمانی که در نمای ظاهری استفاده می شوندد باید زیبایی و جذابیت داشته باشند، در غیر این صورت شانش موفقیت نخواند داشت.

انواع آردواز

شرکت‌های سازنده آردواز این ورق‌ها را در دو دسته سیمانی و فلزی طراحی و به بازار عرضه می‌کنند. وابسته به آن که از ورق‌های آردواز چه کاربرد و استفاده‌ای دارید، نوع مناسب را می‌توانید انتخاب کنید.

انواع آردواز

ورق آردواز سیمانی چیست؟

ورق‌های آردواز سیمانی یکی از قدیمی‌ترین ورق‌های آردواز است. شکل ورق‌های آردواز سیمانی به صورت پله است. این نوع از ورق‌های آردواز عموما در سقف ساختمان‌های ویلایی و آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های آردواز را می‌توان با توجه به شیب مورد نظر تنظیم کرد و نمای ساختمان خود را با آن زیبا کرد.

ورق‌های آردواز سیمانی ظاهری به مانند بتن دارند و به صورت رنگ نشده در بازار موجود هستند. وابسته به آن که رنگ مورد نظر شما برای رنگ آمیزی آدواز چیست می‌توانید این ورق سیمانی را رنگ آمیزی کنید.

عموما پیمانکاران و سازندگان ساختمان‌های نوین استفاده از ورق‌های آردواز را به دلیل زیبایی بیشتر و همچنین حفظ ایمنی بیشتر از پوشش کنیتکس و رنگ رویه برای این محصول استفاده می‌کنند.

ورق آردواز فلزی چیست؟

این نوع از ورق‌های آردواز به نسبت ورق‌های سیمانی نوع جدیدتری است و در حال حاضر استفاده بیشتری از این محصول نسبت به نوع سیمانی آن می‌شود.

زیبایی خیره کننده ورق‌های آردواز فلزی باعث شده است که از این محصول به میزان بیشتری استفاده شود. اردواز‌های فلزی به نسبت آردوازهای سیمانی از وزن کمتری برخوردارند، همین موضوع باعث شده است که استفاده چند برابری از این محصول شود.

در چه محل‌هایی از آردواز استفاده می‌کنند؟

در محل‌های مختلفی میتوان از ورق آردواز استفاده کرد که باعث زیبایی و استحکام منزل مسکونی یا تجاری می‌شود. از جمله محل های استفاده از ورق های آردواز عبارت‌اند از:

 • سقف ویلاها
 • سردرب حیاط
 • سقف سوله2ها
 • آلاچیق‌های فلزی و چوبی
 • نوسازی ایرانیت سیمانی
 • نمای ویلاها و ساختمان‌ها
 • در سردرب پیشانی ساختمان‌ها

راهنمای کامل مراحل نصب ورق آردواز

شاید در ظاهر نصب آردواز کار آسانی باشد، اما اگر در هنگام نصب نکاتی را رعایت نکنید مطمننا با خرابی و اشکالاتی روبرو خواهید شد. در ادامه به چند نکته مهم در هنگان نصب آردواز اشاره خواهیم کرد. سعی کنید تمام آنها را در زمان نصب در نظر بگیرید تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

نکته اول: شناخت مصالح ساختمانی مورد نیاز، تکنیک های نصب و ابزار آلات مهمترین مواردی هستند که یک نصاب باید بداند. از افرادی در نصب کمک بخواهید که مطمئن باشید تمامی ویژگی های بالا را دارند.

نکته دوم: متریال های گوناگونی در ساخت و تولید ورق های آردواز استفاده می شود، بنابراین هر یک از آنها خواص مختلفی دارند. پس توجه داشته باشید که در هنگام خرید هر چه کیفیت ورق آردواز انتخابی بالاتر باشد، عمر مصرفی طولانی تری خواهد داشت. در مقابل اگر ورق آردواز کیفیت پایینی داشته باشد، زمان زودتری باید اقدام به تعویض نمایید.

 از بهترین ورق های آردواز که برای سقف به کار میرود، میتوان به UPVC اشاره کرد. این ورق ها مزایای مختلفی از جمله، مقاومت در برابر ضربه و تغییر فرم، ضد خوردگی، عایق حرارتی مناسب، پوشش مقاوم، دوستدار محیط زیست، مقاومت در برابر اشعه uv، مقرون به صرفه و … اشاره کرد.

نکته سوم: یکی از مهمترین نکات اساسی در نصب رعایت فاصله بین قطعات ورق آردواز است.

نکته چهارم: استفاده از مصالح باکیفیت در زیرسازی امری بسیار حیاتی است. بهتر است در زیرسازی از ورق‌های چوبی که ضخامتی بین 3 تا 8 سانتی متر دارند، استفاده کنید.

نکته پنجم: مهمترین توصیه در اتصالات در اجرای سقف آردواز UPVC، عدم استفاده از مصالح چسبی است؛ زیرا اینکار باعث کاهش عمر سقف خواهد شد.

مزایای ورق آردواز فلزی

    عمر بسیار بالا

    قیمت مناسب

    طراحی جدید و ظاهر زیبا

    غیر قابل شکستن

    امکان استفاده از عایق در آن

    و…

مشخصات فنی آردواز

آردواز عموما تحت فشار 100 تا 150 کیلوگرم در هر متر مربع ساخته می‌شود. اردواز در بسته بندی‌های 10 الی 17 تایی بسته بندی می‌شود که پس از آن در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌گیرد. اردواز به دو صورت در بازار موجود است، به صورت ساده و هلالی.

مزیت‌های استفاده از ورق آردواز

مزیت های ورق آردواز

ورق آردواز همان طور که گفته شد به دلیل آن که در مراحل ساخت تحت فشار بسیار بالا قرار می‌گیرد، مقاومت و استقامت بسیار بالایی دارد. ورق آردواز می‌تواند به عنوان یک پوشش در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. ورق آردواز به دلیل آن که صورت آماده طراحی و ساخته می‌شود فرآیند نصب و اجرای آن به مدت زمان زیادی نیاز نخواهد داشت. آردوازهای موجود در بازار به صورت رنگ شده نیست و این محصولات عموما قابلیت رنگ آمیزی را دارند و استفاده کننده می‌تواند رنگ مورد نظر خود را به آن بزند.

آردواز چه کاربردی در صنعت ساخت و ساز دارد؟

ورق های آردواز اولین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که در ساخت سقف های شیروانی مورد استفاده قرار میگیرد. کاربردهای فراوان این محصول باعث شده که در بین مهندسان ساختمان جایگاه ویژ‌ای داشته باشد. از جمله این کاربردها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در زیباسازی ساختمان نقش موثری دارد.
 • از مقاومت بالایی برخوردار است.
 • از ورود آلاینده های شیمیایی به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
 • بهترین شکل از محافظت را در برابر باران، برف و تگرگ دارد.
 • از آسیب دیدگی ساختمان و خوردگی در برابر شرایط آب و هوایی و جوی متغییر جلوگیری می کند.
 • از رنگ های کوره‌ای در ورق های آردواز استفاده شده است که خاصیت غبار گریزی و آب گریزی دارند.
 • پوششی یکپارچه و مقاومت ظاهری دارد.
 • دارای چسبندگی قوی هستند.
 • رنگ ورق ها پوشش ضو uv میباشد.
 • مقاومت بسیار در برابر اشعه ماورای بنفش از خود نشان می دهد.
 • رنگ های نارنجی، قهوه‌ای شکلاتی و سوخته، آبی نفتی، قرمز جگری، زرد و قرمز آبی بیشترین رنگ های استفاده شده در ورق های آردواز است.

توصیه های مهم که باید در زمان خرید آردواز بدانید

همانطور که گفت شد آردوازها در انواع رنگ ها و طرح ها تولید میشود. بنابراین مهم است که طرح انتخابی با ساختمان تناسب داشته باشد. همچنین سقف های شیبدار باتوجه به نوع شیب به دو نوع تقسیم می‌شوند.  در مدل اول سقف از یک یا دو طرف دارای شیب است، اما در مدل دوم سقف از چند طرف شیبدار است.با توجه به منطقه اب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید، مدل خود را انتخاب نمایید.

اجرای سقف شیروانی آردواز

اولین و مهمترین ملاک انتخاب سقف های شیروانی، شرایط جوی و آب و هوایی است. انتخاب صحیح صقف ساختمان در رابطه مستقیم با میزان طول عمر ساختمان است. بنابراین باید مصالح و متریال های باکیفیت، با مقاومت بالا و صحیح استفاده نمود. البته باید نصب درست را نیز در نظر گرفت. توجه کنید که عدم کیفیت هر یک از مصالح خسارت های جبران ناپذیر و هزینه‌های سنگین و گزافی را در پی خواهد داشت.

دیگر کاربرد ورق‌های آردواز را می‌توان استفاده از آن به عنوان یکی از مصالح نوین ساختمانی در نظر گرفت. در ساخت آلاچیق‌ها، اتاقک‌های کلبه‌ای، سردرهای ورودی مجتمع‌ها و پارکینگ‌ها از ورق آردواز به دلیل استحکام بالا و همچنین زیبایی زیاد استفاده می‌شود.

نصب و اجرای آردواز

نصب صحیح آردواز نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارد و تقریبا می‌توان گفت تمامی افراد می‌توانند این ورق‌ را در محل مورد نظر نصب کنند. برای نصب درست و صحیح ورق آردواز باید به نکات زیر دقت کرد.

انتخاب صحیح ورق آردواز مناسب

انتخاب صحیح و مناسب ورق آردواز اولین موردی است که باید برای داشتن یک سقف زیبا و مقاوم انجام داد. شرکت‌های مختلفی اقدام به ساخت ورق آردواز می‌کنند که از این میان شرکت آریا بارون توس با سابقه طولانی در ساخت انواع ورق آردواز، به یکی از بهترین شرکت‌های سازنده ورق آردواز تبدیل شده است.

شاسی کشی و زیر سازی

دومین مرحله برای پیاده سازی ورق‌های آردواز شاسی کشی و زیر سازی است. در این مرحله باید به وسیله چوب با فواصلی که از قبل انتخاب شده است اقدام به زیر سازی کرد. پس از اتمام زیر سازی با چوب نوبت به نصب ورق‌های آردواز می‌رسد. در این مرحله باید با رعایت تمام استانداردها اقدام به نصب ورق‌های آردواز کرد. در آخرین مرحله نوبت به نصب فلاشینگ‌ها و تیزه‌ها برای آب بندی می‌رسد.

قیمت آردواز

قیمت آردواز در حال حاضر به دلیل نوسانات نرخ ارز دائم در حال تغییر است. نرخ اردواز رابطه مستقیمی با اندازه، جنس و همچنین میزان حجم مصرفی ورق آردواز دارد. برای اطلاع از قیمت ورق آردواز روز کافی است با شماره‌های درج شده در وب سایت آریا بارون توس تماس بگیرید. همکاران ما در واحد پشتیبانی و فروش شرکت آریا بارون توس آماده ارائه خدمت به شما هستند.

آریا بارون توس تولید کننده مصالح نوین ساختمانی و انواع ساندویچ پانل ها اعم از ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری  می باشد.

کارخانه های زیادی در ایران اقدام به تولید ورق آردواز می کنند. بهترین تولید کنننده ورق آردواز در شرق کشور آریا بارون توس با قدمت چندین ساله  می باشد. 

ورق آردواز در صنعتی که بیشتر استفاده می شود، صنعت ساختمان سازی می باشد. با این حال در برخی از صنایع دیگر هم از آن استفاده می شود.