ساختمان پیش ساخته

پیشرفت تکنولوژی در ساخت سازه‌های نوین باعث روی کار آمدن ساختمان‌های پیش ساخته شده است. سرعت اجرای بالا، قیمت مناسب، قابلیت جا به جایی سازه و… تنها گوشه‌ای از ویژگی‌های ساختمان‌های پیش ساخته آریا بارون توس است. 

خانه‌های پیش ساخته فلزی

خانه‌های پیش ساخته فلزی یکی از انواع سازه‌های پیش ساخته به شمار می‌رود که به دلیل ویژگی‌هایی چون قیمت اقتصادی فولاد، حمل و نقل آسان و امکان استفاده از فلز در اشکال مختلف بسیار مورد توجه مهندسین ساختمانی قرار گرفته‌ است. بزرگ‌ترین مزیت خانه‌های پیش ساخته فلزی در ایران، سرعت بالای اجرای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی با این متریال پیش ساخته است. سازه‌های پیش ساخته فلزی انواع متفاوتی دارند. انبارها، گاراژ، سوله، کانکس و … از جمله رایج‌ترین سازه‌هایی هستند که می‌توان برای ساخت آن‌‎ها از فلز پیش ساخته استفاده کرد.

خانه‌های پیش ساخته فلزی
قیمت خانه‌های پیش ساخته

قیمت خانه‌های پیش ساخته

از راه‎‌های جدید که می‌توان با استفاده از آن هزینه‌های ساخت خانه را کاهش داد و به مراحل ساخت سرعت بخشید خانه‌ پیش ساخته است. استفاده از نوع خانه‌ها می‌تواند مزایای زیادی را برای ساکنین به همراه داشته باشد. خانه‌های پیش ساخته بسیار سریع‌تر از خانه‌های معمولی آماده و قابل سکونت می‌شوند. این نوع خانه‌های پیش ساخته بر اساس نوع کاربری و شرایط آب و هوایی و مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، با مواد مختلفی ساخته می‌شوند. خانه پیش ساخته چوبی،خانه پیش ساخته فلزی و خانه پیش ساخته بتنی از انواع مختلف این خانه‌ها به شمار می‌روند.

فروش ساختمان پیش ساخته

خانه‌های پیش ساخته امروزه به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. همچنین دارای طراحی‌های مدرن و خلاقانه هستند و که با فناوری ساختمانی امن ساخته می‌شوند. از برترین ویژگی‌های این خانه‌های پیش ساخته می‌توان به فضای زندگی راحت، تولید سریع در زمان کوتاه و قیمت مناسب آن اشاره کرد. آریا بارون توس این نوع از سازه‌ها را در کارخانه با رعایت تمام استانداردها و بهترین کیفیت تولید و اقدام به فروش آن‌ها در بازارهای داخلی و خارجی می‌کند. 

فروش ساختمان پیش ساخته

سازه پیش ساخته

انواع سازه‌های پیش ساخته کاربردهای مختلفی دارند و از آن‌ها در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی استفاده‌های زیادی می‌شود. امروزه دو فاکتور مهم یعنی کاهش بودجه ساخت و ساز و کاهش زمان ساخت و ساز از مهم‌ترین فاکتورهای مورد توجه مهندسین ساختمانی به شمار می‌روند. برای اجرایی شدن این دو فاکتور در کنار حفظ کیفیت و دوام ساخت، استفاده از سازه‌های پیش ساخته ایده‌آل‌ترین گزینه ممکن است. یکی از انواع سازه‌های پیش ساخته، سازه‌های lsf هستند.

سازه های پیش ساخته ابتدا تنها با هدف افزایش سرعت ساخت یک سازه مسکونی طراحی شدند. با پیشرفت علم و فناری این سازه‌ها رفته رفته از جهات بیشتری دارای برتری‌هایی شدند. با توجه به نیاز روزافزون جوامع در حال رشد به اسکان، در سال‌های اخیر شاهد رشد و پیشرفت چشمگیری در ساخت و ساز انواع مختلف ساختمان های پیش ساخته بوده‌ایم. در ادامه انواع ساختمان‌های پیش ساخته را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خانه پیش ساخته چوبی

یکی از انواع سازه های پیش ساخته، ساختمان پیش ساخته چوبی است که انواع آن را به وفور دیده‌اید. پنل‌هایی که برای ساخت این سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد ابتدا در کارگاه برش خورده و کدگذاری می‌شود. پس از برش این تخته‌ها را به محل پروژه منتقل می‌کنند. پانل‌های ساخت خانه پیش ساخته چوبی به گونه‌ای طراحی می‌شود که به شکل زبانه و گام در یکدیگر قفل شوند. یکی از دلایل محبوبیت خانه‌های پیش ساخته چوبی این است که این دسته از سازه‌ها به لحاظ کارآمدی و بهره‌وری انرژی عملکرد بسیار مطلوب‌تری به نسبت سازه‌هایی دارند که با کمک سنگ و آجر ساخته می‌شوند.

ساختمان پیش ساخته چوبی با گذشت زمان کیفیت و دوام بالای خود را حفظ کرده و برای جلوگیری از هدررفت انرژی این سازه‌ها نیازی به در نظر گرفتن تمهیدات هزینه‌بر نخواهد بود. خانه‌های پیش ساخته چوبی دارای انواع مختلفی هستند و ساخت هر یک از آن‌ها از نظر درجات مختلف پیش ساختگی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد؛ بدین معنی که در برخی از خانه‌های پیش ساخته چوبی قسمت بیشتر عملیات ساخت در کارگاه و در برخی دیگر ممکن است در محل مونتاژ سازه صورت بگیرد. توجه داشته باشید که هرچه میزان عملیاتی که در کارخانه یا کارگاه صورت می‌گیرد بیشتر باشد، کیفیت و دقت سازه پیش ساخته افزایش پیدا می‌کند. انواع سازه‌های پیش ساخته عبارتنداز:

 • پیش برش
 • مدولار
 • پنل‌های آماده
 • قاب‌های چوبی

ساختمان پیش ساخته بتنی

خانه پیش ساخته بتنی یکی دیگر از انواع سازه‌های پیش ساخته است. اسکلت این دسته از سازه‌ها فلزی بوده و دیوارهای آن‌ها بتنی است. بتنی که برای ساخت این سازه های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد نوعی بتن بسیار مقاوم و سبک است. در زمان مونتاژ این خانه‌ها در محل پروژه برای پوشاندن درزهای اتصال قسمت‌های مختلف سازه به یکدیگر از چسب‌های مخصوصی استفاده می‌کنند. علت اصلی استفاده از این چسب جلوگیری از ورود و خروج سرما، گرما و نفوذ حشرات است. مزایای ساختمان‌های پیش ساخته بتنی عبارت است از:

 • برای بالا بردن عمر و ماندگاری این سازه‌ها از بتن‌های تقویت شده و مستحکمی استفاده می‌شود.
 • ساختمان پیش ساخته بتنی می‌تواند به صورت سفارشی ساخته شود. (سفارشی سازی رنگ سازه، نوع درب و پنجره‌ها و جانمایی‌ کلید و پریزها)
 • این دسته از ساختمان‌ها نیز قابلیت جابه‌جایی و حمل و نقل دارند.
 • نسبت به سازه‌های معمولی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.
 • تمام امکانات یک سازه معمولی را دارا خواهند بود.

سازه پیش ساخته بتنی در کنار تمامی این مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. به عنوان مثال هزینه حمل و نقل مصالح بتنی برای ساخت این سازه‌ها نسبتا بالا است. در صورت بزرگ بودن قطعات برای جابه‌جایی ممکن است با مشکلاتی نظیر محدودیت ارتفاع و عرض در مسیر جاده‌ها یا سخت بودن جابه‌جایی قطعات بزرگ مواجه شوید.

سازه پیش ساخته ال اس اف lsf

خانه‌های ال اس اف از دیگر انواع ساختمان های پیش ساخته هستند که برای ساخت آن‌ها از ورق‌هایی با ضخامت کم و پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود به همین خاطر به این ساختمان‌ها سازه‌های سبک فولادی نیز گفته می‌شود. سازه های پیش ساخته ال اس اف دارای مزایای بسیار زیادی هستند اما به عنوان بزرگ‌ترین برتری آن‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر زمین لرزه اشاره کرد به همین خاطر در مناطق زلزله خیز استفاده از این سازه‌ها توصیه می‌شود. از دیگر مزایای ساختمان های پیش ساخته ال اس اف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمل و نقل اقتصادی
 • کیفیت بالا، سادگی ساخت و وزن کم
 • قابلیت تولید به صورت انبوه
 • مقاومت سازه‌ها در برابر آتش سوزی
 • امکان استفاده مجدد از مصالحی که برای ساخت این سازه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی
 • نصب سریع و آسان
 • امکان نصب در هر شرایط آب و هوایی

ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی

سازه های پیش ساخته ساندویچ پانلی را می‌توان یکی از بهترین و رایج‌ترین انواع سازه‌های پیش ساخته دانست. این سازه‌ها متشکل از ساختاری سبک و مرکب هستند که یک لایه عایق توسط دو ورق فلزی یا غیر فلزی پوشانده شده است. این دسته از سازه‌ها به دلیل سرعت بالای ساخت و وزن کم بسیار مورد توجه هستند. از دیگر دلایل محبوبیت سازه پیش ساخته ساندویچ پانلی می‌توان به انعطاف پذیری آن‌ها اشاره کرد. کانکس‌های ساندویچ پانلی یکی از رایج‌ترین انواع ساختمان های پیش ساخته ساندویچ پانلی به شمار می‌روند. مزایای این سازه‌ها عبارت است از:

 • عایق در برابر حرارت، گرما، سرما و صوت
 • وزن کم؛ به دلیل استفاده از مصالح کمتر در ساخت
 • کاهش فضای اشغالی
 • عدم نیاز به استفاده زیاد از آهن آلات مانند میلگرد و بتن
 • هزینه کمتر در ساخت و ساز
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاومت در برابر بار سنگین
 • امکان ساخت و ساز در هر شرایط آب و هوایی
 • قابلیت دمونتاژ

بطور کلی ساختمان پیش ساخته به بناهایی گفته می‌شود که در محیط اولیه ساخته شده و سپس در محیط ثانویه مونتاژ می‌شوند. یک ساختمان پیش ساخته متشکل از آلیاژهای سبک و مستحکم، تیغه، چوب و مواد پلاستیکی است. در سال‌های اخیر ساخت این سازه‌های پیش ساخته بسیار رواج داشته است و مهم‌ترین علت آن را نیز می‌توان قیمت پایین‌تر ساختمان‌های پیش ساخته به نسبت دیگر بناها دانست.

اندیشه ساخت این سازه‌ها برای اولین بار با آغاز قرن 18 میلادی شکل گرفت. پس از رکود ده ساله جنگ جهانی دوم و شدت گرفتن نیاز به مسکن، ساخت این سازه‌ها شکل گرفت به طوری که می‌توان گفت امروزه برای ساخت بیش از 90 درصد ساختمان‌ها در اغلب کشورها علی‌الخصوص کشورهای توسعه یافته از اجزای ساختمان پیش ساخته استفاده می‌شود. علاوه بر قیمت پایین، این ساختمان‌های پیش ساخته مزایای دیگری نیز دارند. سرعت اجرا در ساخت و ساز، قابلیت جابه‌جایی، قابلیت دمونتاژ و عایق بودن در برابر حرارت، صوت و سرما همگی از مزیت‌های ویژه ساختمان‌های پیش ساخته به شمار می‌روند.

به هنگام سفارش ساخت یک ویلا یا خانه پیش ساخته که با نام خانه مدولار نیز شناخته می‌شوند باید به مواردی توجه داشته باشید. مهم‌ترین نکته ابعاد این خانه پیش ساخته و شکل و شمایل کلی آن است. به دلیل رواج یافتن برخی تصورات غلط عده‌ای تصور می‌کنند مقاومت این دسته از سازه‌ها نسبت به سازه‌هایی که به شیوه‌های سنتی ساخته می‌شوند کمتر است در حالی که مقاومت ساختمان پیش ساخته اگر استانداردهای ساخت آن رعایت شده باشد و از متریال باکیفیتی در ساخت آن استفاده شده باشد حتی از ساختمان‌های معمولی می‌تواند بیشتر نیز باشد.

برای سفارش ساخت یک ساختمان پیش ساخته باید به فاکتورهایی چون ابعاد، متراژ و امکانات این ساختمان توجه داشته باشید. این موارد به صورت مستقیم بر روی قیمت ساختمان پیش ساخته تاثیر می‌گذارند. مهارت و تخصص پیمانکار ساخت سازه‌های پیش ساخته نیز در کنار دیگر عوامل در کیفیت ساخت این سازه‌ها تاثیر بسزایی می‌گذارد.

 • در صورت نیاز می‌توان بدون پرت مصالح ساختمانی نقشه داخلی این دسته از ساختمان‌ها را تغییر داد.
 • سرعت ساخت و ساز و نصب این سازه‌ها در مقایسه با ساختمان‌های سنتی بسیار بیشتر است.
 • چنانچه می‌خواهید در زمینه ساخت و ساز سازه‌های پیش ساخته سرمایه گذاری کنید به دلیل سرعت بالای ساخت در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید به بهره برداری برسید.
 • امکان شستشوی داخل ساختمان پیش ساخته با مواد شوینده وجود دارد.
 • نمای بیرونی ساختمان های پیش ساخته حتی پس از گذشت چندین سال جلوه و زیبایی خود را حفظ می‌کند.
 • بدون هدررفت مصالح می‌توان این ساختمان‌ها را دمونتاژ کرد. (دمونتاژ به معنای استفاده مجدد است.)
 • ساختمان‌های پیش ساخته به نسبت دیگر سازه‌ها وزن بسیار کمتری دارند.
 • کمتر بودن وزن این سازه‌ها هزینه‌های مربوط به فونداسیون را کاهش داده و در نتیجه سازه پیش ساخته را به یک انتخاب اقتصادی تبدیل می‌کند.
 • این سازه‌ها در برابر رطوبت، گرما، صوت و آب و هوای شرجی عایق‌های بسیار خوبی هستند به همین خاطر اغلب برای ساخت ویلاهای ساحلی یا جنگلی در مناطق شمالی کشور از ساختمان پیش ساخته استفاده می‌شود.
 • نگهداری آن‌ها در مقایسه با دیگر سازه‌ها هزینه کمتری دارد.
 • به دلیل نازک بودن دیوارها فضای داخلی بیشتری در دسترس خواهید داشت.
 • امکان جابه‌جایی آن‌ها به مناطقی که امکان ساخت و ساز ندارند وجود دارد. (برخی مواقع ممکن است حمل و نقل مصالح ساختمانی به محلی امکان پذیر نباشد یا در آن محل فضای کافی برای ساخت و ساز وجود نداشته باشد؛ در چنین شرایطی ساختمان پیش ساخته بهترین انتخاب است.)
 • امکان نصب این سازه‌ها در هر شرایط آب و هوایی وجود دارد.
 • ساختمان های پیش ساخته از نفوذ حشرات موذی به داخل سازه جلوگیری می‌کنند.
 • با ساخت این سازه‌ها می‌توان در زمان و انرژی نیروی کار نیز صرفه جویی کرد.
 1. ساختمان پیش ساخته مسکونی
 2. ساختمان پیش ساخته ویلایی
 3. ساختمان پیش ساخته اداری
 4. ساختمان پیش ساخته خوابگاهی
 5. ساختمان پیش ساخته نمازخانه
 6. ساختمان پیش ساخته سرایداری
 7. سازه پیش ساخته کمپ‌های اضطراری
 8. سازه پیش ساخته سالن اجتماعات
 9. سازه پیش ساخته سرویس بهداشتی
 10. سازه پیش ساخته موتورخانه

ممکن است در برخی مناطق شهرداری اجازه ساخت و ساز این ساختمان‌ها را ندهد یا مونتاژ این سازه‌ها در آن محل مشمول قوانین مشخصی باشد. از همین‌رو لازم است که قبل از سفارش ساخت ساختمان‌های پیش ساخته از تمامی قانون ساختمانهای پیش ساخته مطلع شوید. به عنوان مثال در اتحادیه اروپا هیچگونه قانون یکپارچه‌ای برای ساخت و ساز این سازه‌ها وجود ندارد و قوانین ساخت این سازه‌ها منوط به قوانین محلی است. اما در آمریکای شمالی این سازه‌ها مطابق با کدهای ساختمان وزارت اسکان و توسعه شهری HUD ساخته می‌شوند.

برند آریا بارون توس با سال‌ها تلاش در صنعت ساخت سازه‌های نوین ساختمانی در حال حاضر به عنوان یکی از اصلی‌ترین برندهای تولید کننده ساختمان‌های پیش ساخته شناخته می‌شود.

برند آریا بارون توس با سال‌ها فعالیت در زمینه طراحی و ساخت ساختمان‌های پیش ساخته در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین و برترین برندهای تولید کننده انواع ساختمان‌های پیش ساخته در ایران است. کیفیت عالی محصولات تولیدی این برند باعث شده است که ساختمان‌های پیش ساخته آریا بارون توس توانایی رقابت با محصولات خارجی را داشته باشد. در حال حاضر محصولات آریا بارون توس به تمامی کشورهای همسایه ایران ارسال می‌شود.