ساندویچ پانل سردخانه‌ای

بهترین متریال برای ساخت سردخانه، ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای است. از ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای برای تولید درب سردخانه، دیوار سردخانه و سقف سردخانه استفاده می‌شود. قیمت اقتصادی ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای باعث شده است که استفاده از انواع ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای مقرون به صرفه باشد. 

بدیهی است که کارآیی و راندمان یک سردخانه بستگی به عایق بودن محیط داخل آن و کاهش هرچه بیشتر تبادل حرارتی بین محیط داخل و خارج سردخانه دارد و چند متغیر زیر نقش به سزایی در این عایق بودن دارند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

1- چگونگی اتصال ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر در محل فاق و زبانه‌ها
2- کیفیت عایق  ساندویچ پانل‌ها و ضریب انتقال حرارت آن 
3- چگونگی اتصال ساندویچ پانل‌ها به کف 
4- کیفیت درب‌ها و چگونگی اتصال درب‌ها به پانل‌ها

یکی از چالش‌های سردخانه‌ها چه در هنگام نصب و چه در مرحله بهره برداری اتصال درست و هوابند دقیق ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر است. هر چند مهارت نصاب و دقت در نصب در این خصوص نیز موثر است اما باید فاق و زبانه‌ها از نظر طراحی شکل هندسی و دقت در اندازه‌ها و نداشتن اعوجاج و جنس روکش سطح تماس به صورت استاندارد و اصولی تولید شده باشند. بهترین راه برای بهبود کیفیت هوابند بودن سردخانه‌ها، کاهش تعداد درز‌های اتصال بین ساندویچ پانل‌ها  است. آریا بارون برای اولین بار در ایران موفق  به تولید ساندویچ پانل‌های عریض سردخانه‌ای با عرض 120 سانتی متر گردید. هنگامی که دیوارها و سقف یک سردخانه با ساندویچ پانل عریض 120 سانتیمتری پوشش داده شوند تعداد درزها نسبت به پوشش با ساندویچ پانل‌های سنتی عرض 1 متری 20 درصد کاهش می‌یابد یا به عبارت دیگر چالش هوابند بودن سردخانه بدون هیچ تغییری تنها با استفاده از پانل عریض به میزان 20 درصد کاهش می‌یابد.

مقاومت بالا
قیمت مناسب و اقتصادی
ضد حرارت و ضد صوت

یکی دیگر از برتری‌های ساندویچ پانل‌های عریض استفاده بهینه از فضای کامیون‌ها وتریلرها و در نتییجه کاهش هزینه حمل و نقل به میزان 40 درصد است.

عرض قابل بارگیری کف یک تریلر 2.5 متر است و هرگاه دو ردیف ساندویچ پانل عریض 1.2 متری کنار یکدیگر بارگیری شوند 2.4 متر از عرض استفاده می‌شود. در صورتیکه دو ردیف ساندویچ پانل سنتی با عرض 1 متر عرض 2 متر را اشغال می‌کند و حجم فضایی به عرض 40 سانتی متر به طول 12 متر در ارتفاع 2.5 متر خالی خواهد ماند.

طراحی هندسی فاق و زبانه (نری و مادگی) باید به گونه‌ای باشد که پس از اتصال دو پانل به یکدیگر این دو سطح بالاترین طول تماس با یکدیگر را داشته باشند.
برای هرچه بهتر شدن این اتصال در هنگام نصب از لایه‌های ابر نازک پلی اتیلن نیز استفاده می‌شود.
از چسب‌های سیلیکونی برای بهتر شدن هوابندی نیز در هنگام نصب استفاده می‌شود که البته باید دقت نمود که این چسب‌ها چسبندگی  خوبی به سطوح کاغذی دارند و به سطوح پلاستیکی یا چرب چسبندگی ندارند. 

برای اینکه در حمل و نقل‌ها و در فشارهای زیاد در هنگام نصب ورق رویه یا زیره قسمت فاق (مادگی) دارای استحکام کافی باشد لازم است که سر ورق رویه و ورق زیره در داخل فوم تزریق شده قرار گرفته باشند. در ساندویچ پانل‌های آریا بارون این مهم بصورت اصولی و مناسبی رعایت شده است.
در ساندویچ پانل آریا بارون در ورق رویه و ورق زیره در قسمت زبانه (نری) بصورت کنگره نورد می‌شود تا اعوجاج ورق گرفته شده و سطح صاف و یکپارچه‌ای  برای تماس هر چه بهتر با قسمت فاق ایجاد شود.

آریا بارون  برای اتصال هرچه بهتر پانل‌ها به یکدیگر و دوام اتصال‌ها در زلزله‌ها برای اولین بار در ایران ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای مجهز به قفل‌های سردخانه‌ای را در خط کانتینیوس تولید نمود. پانل‌های قفل دار به راحتی به یکدیگر هوابند می‌شوند و در زلزله‌ها نیز حتی اتصال مستحکم خود را حفظ می‌کنند.
آریا بارون برای هرچه بهتر بودن هوابندی و از طرفی نصب سریع بنا به سفارش برای اتصال دیوارها به سقف نیز پانل قفل دار تولید و به  بازار عرضه می‌کند. 

ضخامت ساندویچ پانل سردخانه‌ای چقدر است؟

ضخامت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای از 8 سانتی متر شروع می‌شود و بسته به کاربرد سردخانه ممکن است این ضخامت تا 20 سانتی متر نیز برسد.

بهترین عایق برای ساندویچ پانل سردخانه‌ای چیست؟

فوم عایق پلی اورتان سخت به دلیل ضریب انتقال حرارتی بسیار پایینی که دارد، مناسب‌ترین متریال برای عایق سازی دیوارها و سقف سردخانه به شمار می‌رود.

وزن ساندویچ پانل سردخانه‌ای چقدر است؟

وزن این پانل‌های ساندویچی با توجه به طول، عرض و ضخامت ورق‌های ساندویچ پانل تعیین می‌گردد. برای ساخت این ساندویچ پانل‌ها معمولا از ورق آلوزینک استفاده می‌شود.