ساندویچ پانل سردخانه‌

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ بهترین متریال برای ساخت سردخانه است. از پانل‌ سردخانه‌ برای تولید درب سردخانه، دیوار سردخانه و سقف سردخانه استفاده می‌شود. قیمت اقتصادی ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای باعث شده است که استفاده از انواع ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ مقرون به صرفه باشد.

ضخامت فوم عایق 350 ∼ 60 میلی متر
فوم عایق PUR – PIR
فشردگی فوم عایق 41±1 کیلوگرم بر متر مکعب
ضخامت ورق رویه و زیره 0.7 ∼ 0.3 میلی متر
ضریب انتقال حرارت 0.0159
جنس ورق رویه و زیره گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم و استیل
ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای کیپ درز

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای سنتی

چرا ساندویچ پانل سردخانه آریا بارون توس؟

بدیهی است که کارآیی و راندمان یک سردخانه بستگی به عایق بودن محیط داخل آن و کاهش هرچه بیشتر تبادل حرارتی بین محیط داخل و خارج سردخانه دارد و چند متغیر زیر نقش به سزایی در این عایق بودن دارند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 1. چگونگی اتصال ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر در محل فاق و زبانه‌ها
 2. کیفیت عایق  ساندویچ پانل‌ها و ضریب انتقال حرارت آن
 3. چگونگی اتصال ساندویچ پانل‌ها به کف
 4. کیفیت درب‌ها و چگونگی اتصال درب‌ها به پانل‌ها

یکی از چالش‌های سردخانه‌ ها چه در هنگام نصب و چه در مرحله بهره برداری اتصال درست و هوابند دقیق ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر است. هر چند مهارت نصاب و دقت در نصب در این خصوص نیز موثر است اما باید فاق و زبانه‌ها از نظر طراحی شکل هندسی و دقت در اندازه‌ها و نداشتن اعوجاج و جنس روکش سطح تماس به صورت استاندارد و اصولی تولید شده باشند. بهترین راه برای بهبود کیفیت هوابند بودن سردخانه‌ها، کاهش تعداد درز‌های اتصال بین ساندویچ پانل‌ها  است. آریا بارون برای اولین بار در ایران موفق  به تولید ساندویچ پانل‌های عریض سردخانه‌ای با عرض 120 سانتی متر گردید. هنگامی که دیوارها و سقف یک سردخانه با ساندویچ پانل عریض 120 سانتیمتری پوشش داده شوند تعداد درزها نسبت به پوشش با ساندویچ پانل‌های سنتی عرض 1 متری 20 درصد کاهش می‌یابد یا به عبارت دیگر چالش هوابند بودن سردخانه بدون هیچ تغییری تنها با استفاده از پانل عریض به میزان 20 درصد کاهش می‌یابد.

ساندویچ پانل سردخانه ای چیست؟

یکی از انواع ساندویچ پانل ها که برای ساخت سردخانه ها و .. استفاده می شود. ساندویچ پانل سردخانه زیر صفر آریا بارون یکی از ویژگی های منحصر به فرد پانل های تولید شده در کارخانه آریا بارون هست.

قیمت ساندویچ پانل سردخانه چقدر است؟

قیمت ساندویچ پانل سردخانه آریا بارون بعد از ارتباط با واحد فروش و حجم سفارش شما مشخص می شود.

مزیت جابه جایی ساندویچ پانل سردخانه ای آریا بارون

یکی دیگر از برتری‌های ساندویچ پانل‌های عریض استفاده بهینه از فضای کامیون‌ها وتریلرها و در نتییجه کاهش هزینه حمل و نقل به میزان 40 درصد است.

عرض قابل بارگیری کف یک تریلر 2.5 متر است و هرگاه دو ردیف ساندویچ پانل عریض 1.2 متری کنار یکدیگر بارگیری شوند 2.4 متر از عرض استفاده می‌شود. در صورتیکه دو ردیف ساندویچ پانل سنتی با عرض 1 متر عرض 2 متر را اشغال می‌کند و حجم فضایی به عرض 40 سانتی متر به طول 12 متر در ارتفاع 2.5 متر خالی خواهد ماند.

استفاده بهینه از فضای کامیون‌ها وتریلرها و در نتییجه کاهش هزینه حمل و نقل
ساندویچ پانل های سردخانه ای آریا بارون توس

طراحی هندسی فاق و زبانه (نری و مادگی) باید به گونه‌ای باشد که پس از اتصال دو پانل به یکدیگر این دو سطح بالاترین طول تماس با یکدیگر را داشته باشند.
برای هرچه بهتر شدن این اتصال در هنگام نصب از لایه‌های ابر نازک پلی اتیلن نیز استفاده می‌شود.
از چسب‌های سیلیکونی برای بهتر شدن هوابندی نیز در هنگام نصب استفاده می‌شود که البته باید دقت نمود که این چسب‌ها چسبندگی  خوبی به سطوح کاغذی دارند و به سطوح پلاستیکی یا چرب چسبندگی ندارند. 

برای اینکه در حمل و نقل‌ها و در فشارهای زیاد در هنگام نصب ورق رویه یا زیره قسمت فاق (مادگی) دارای استحکام کافی باشد لازم است که سر ورق رویه و ورق زیره در داخل فوم تزریق شده قرار گرفته باشند. در ساندویچ پانل‌های آریا بارون این مهم بصورت اصولی و مناسبی رعایت شده است.
در ساندویچ پانل آریا بارون در ورق رویه و ورق زیره در قسمت زبانه (نری) بصورت کنگره نورد می‌شود تا اعوجاج ورق گرفته شده و سطح صاف و یکپارچه‌ای  برای تماس هر چه بهتر با قسمت فاق ایجاد شود.

ساندویچ پانل سردخانه ای قفل دار

ساندویچ پانل سردخانه ای قفل دار

آریا بارون برای اتصال هرچه بهتر پانل‌ها به یکدیگر و دوام اتصال‌ها در زلزله‌ها برای اولین بار در ایران ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ای مجهز به قفل‌های سردخانه‌ای را در خط کانتینیوس تولید نمود. پانل‌های قفل دار به راحتی به یکدیگر هوابند می‌شوند و در زلزله‌ها نیز حتی اتصال مستحکم خود را حفظ می‌کنند.
آریا بارون برای هرچه بهتر بودن هوابندی و از طرفی نصب سریع بنا به سفارش برای اتصال دیوارها به سقف نیز پانل قفل دار تولید و به  بازار عرضه می‌کند. 

انواع پانل‌ های سردخانه‌

انواع ساندویچ پانل‌های سردخانه ای را می‌توان بر چند اساس تقسیم بندی کرد. یکی از این دسته بندی‌ها براساس جنس لایه عایق ساندویچ پانل است. به عنوان مثال به پانل‌هایی که جنس لایه میانی آن‌ها از فوم پلی یورتان است، ساندویچ پانل سردخانه‌ای پلی یورتانی گفته می‌شود. اما ساندویچ پانل‌هایی که برای پوشش دیوار و سقف سردخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند باتوجه به نوع و کاربرد سردخانه مشخصات فنی متفاوتی دارند. این پانل‌ها را براساس نوع سردخانه و کاربرد آن می‌توان در 4 گروه دسته بندی کرد:

 1. سردخانه‌های بالای صفر
 2. سردخانه‌‌های پایین صفر
 3. سردخانه‌های متحرک
 4. سردخانه‌های دو مداره

با پایین رفتن دمای انواع سردخانه‌های فوق مصرف انرژی بسیار افزایش می‌یابد. یکی از اساسی‌ترین راهکارهایی که می‌توان برای جلوگیری از این مصرف انرژی در نظر گرفت، استفاده از پانل‌های سردخانه‌ای است. انتخاب مناسب‌ترین فوم عایق یا ورق‌های فلزی برای ساندویچ پانل سردخانه‌ای به کاربرد و مشخصات سردخانه مورد نظر بستگی دارد.

انواع ساندویچ پانل سردخانه
وزن ساندویچ پانل سردخانه

وزن ساندویچ پانل سردخانه‌ای چقدر است؟

وزن این پانل‌های ساندویچی با توجه به طول، عرض و ضخامت ورق‌های ساندویچ پانل تعیین می‌گردد. برای ساخت این ساندویچ پانل‌ها معمولا از ورق آلوزینک استفاده می‌شود.

مزایای ساندویچ پانل سردخانه چیست؟

از مهم‌ترین مزایای این پانل‌ها می‌توان به مقاومت در برابر انتقال رطوبت، حرارت و صوت اشاره کرد. برای ساخت یک سردخانه یا تونل انجماد در یک ساختمان با متریال‌های سنتی باید زمان، هزینه، انرژی و نیروی کار انسانی بیشتری صرف شود درحالی‌که با کمک ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای به راحتی می‌توان سرعت اجرای پروژه ساخت یک سردخانه را بالا برد. از دیگر مزایای ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. پانل ساندویچی سردخانه‌ای با گذشت زمان مقاومت و استحکام خود را از دست نمی‌دهد.
 2. در برابر حوادث طبیعی چون زلزله یا بادهای شدید و یا حوادث عمدی چون وارد شدن فشار زیاد مقاومت زیادی دارند.
 3. فرایند نصب و اجرای سردخانه‌ها با کمک ساندویچ پانل آسان و سریع است.
 4. برای استفاده در سردخانه‌هایی که محل نگهداری مواد غذایی یا دارویی هستند استانداردهای لازم را دارند.
 5. بهداشتی و قابل شستشو هستند.
مزیت های استفاده از ساندویچ پانل سردخانه ای
نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه ای

یکی از مهم‌ترین مراحل عایق سازی سقف و دیواره‌های یک سردخانه یا تونل انجماد، مرحله نصب ساندویچ پانل‌ها است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنانچه فرایند نصب به درستی صورت نگیرد و استانداردهای لازم رعایت نشود، خسارات زیادی متوجه پروژه خواهد شد. ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای باید طبق اصول به همراه فلاشینگ‌ها نصب شده و به درستی آب‌بندی شوند.

از همین‌رو اگرچه فرایند نصب ساندویچ پانل سردخانه ساده است، اما حتما باید از سوی یک نصاب ماهر ساندویچ پانل صورت بگیرد. کارخانه آریا بارون در زمینه فروش انواع ساندویچ پانل‌های سقفی، دیواری و سردخانه‌ای تجربه و سابقه طولانی مدتی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما می‌توانید از طرق شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

مشخصات فنی پنل ساندویچی سردخانه‌ای

برای لایه عایق پانل‌های ساندویچی اغلب از فوم پلی یورتان استفاده می‌شود. جنس لایه عایق ساندویچ پانل‌ها به طور کلی از پلی یورتان،پشم سنگ،پلی استایرن است. اما در میان همه آن‌ها پلی یورتان خاصیت عایق کنندگی بیشتری دارد. از آنجایی که علت اصلی استفاده از ساندویچ پانل‌ها در ساخت سردخانه جلوگیری از اتلاف انرژی است، بهترین فومی که می‌توان در ساختار آن‌ها بکار برد همان پلی اورتان است.

ضخامت مناسب لایه عایق برای ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای عموما بین 8 تا 20 سانتی متر است. هرچه ضخامت این لایه بیشتر باشد، توانایی ساندویچ پانل در حفظ دمای سردخانه بیشتر می‌شود. جنس ورق‌های این ساندویچ پانل‌ها آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم است. ضخامت ورق‌های ساندویچ پانل سردخانه ای 5/0 الی 7/0 میلی‌متر است. طول پنل‌های ساندویچی طبق درخواست مشتری از 2 الی 60/13 متر متغیر است.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه ای چیست
ویژگی های یراق آلات پانل های سردخانه ای چیست

یراق آلات مخصوص ساندویچ پانل‌های سردخانه ای

انواع ساندویچ پانل‌ها فرایند نصب ساده‌ای دارند و در مدت زمان کوتاهی می‌توان این پانل‌ها را نصب کرد. از آنجایی که هدف اصلی استفاده از پانل سردخانه‌ای جلوگیری از اتلاف انرژی است، حین نصب این پانل‌ها از تجهیزات و یراق آلات به خصوصی استفاده می‌شود تا احتمال عبور هوا از دیواره‌های سردخانه را به حداقل برساند.

 • کرو و نبشی: در محل تقاطع دو دیوار با یکدیگر نصب می‌شوند.
 • گوشه: در محل تقاطع سه دیوار با یکدیگر نصب می‌شوند.
 • جوینت کم لاک: برای اتصال صفحات در کنار یکدیگر به کار می‌رود.

ویژگی‌های ساندویچ پانل‌ سردخانه‌ ای

در گذشته برای عایق سازی دیوار سردخانه‌ها از مصالح مختلف و سنتی استفاده می‌شد اما با گذشت زمان و پیشرفت‌های صنعتی، با کمک دیوارهای عایق ساندویچ پانلی می‌توان به صورت بهینه‌تری از مصرف انرژی در سردخانه‌ها جلوگیری کرد. مهم‌ترین ویژگی‌های ساندویچ پانل سردخانه‌ای عبارت است از:

 • وزن سبک و ساختار استاندارد
 • عایق در برابر صوت، حرارت، برودت و رطوبت
 • مقاوم در برابر زمین لرزه
 • دارای تنوع در طرح و رنگ
 • قابلیت تحمل فشار و وزن بالا
 • طول عمر بالا
 • مقرون به صرفه
 • مقاوم در برابر حریق
 • بالا بودن سرعت مونتاژ
 • امکان جداسازی و نصب در محلی دیگر
 • حمل و نقل و نصب آسان
 • مقاوم در برابر رطوبت و پوسیدگی
 • بهداشتی و سازگار با محیط زیست
بررسی ویژگی های مثبت ساندویچ پانل سردخانه ای
بررسی ساختار و متریال به کار رفته در ساندویچ پانل سرد خانه ای

ساختار ساندویچ پانل سردخانه‌ای

بهترین فوم عایق برای این پانل‌های ساندویچی فوم پلی یورتان تزریقی با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب است. پلی یورتانی که برای ساخت این ساندویچ پانل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد سبک، پایدار و دارای ویژگی‌های فیزیکی خاصی است. ساختار این ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای به گونه‌ای است که استفاده از آن‌ها هزینه مصرف برق سردخانه را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. ویژگی‌های لایه فوم عایق ساندویچ پانل سردخانه ای عبارت است از:

 • کلاس مقاومت در برابر آتش سوزی B1 یا B2
 • دارای استاندارد dlN4102
 • دانسیته 40 kg/m³

اغلب ساندویچ پانل‌های سردخانه‌‎ای به صورت فاق و زبانه دوبل به یکدیگر متصل شده و طراحی آن‌ها به صورتی است که پس از چفت شدن در کنار یکدیگر مانند یک دیوار یکپارچه عمل می‌کنند. برای اینکه پانل‌ها به خوبی در کنار یکدیگر چفت شوند و هیچ درزی وجود نداشته باشد از قفل‌های پانلی استفاده می‌شود. این قفل‌ها را درون ساندویچ پانل‌ها به صورت نر و ماده قرار می‌دهند تا در یکدیگر چفت شوند. هدف از طراحی این سیستم، به حداقل رساندن احتمال عبور هوا و تغییر دمای سردخانه است.

برای پوشش پانل‌های سردخانه‌ای اغلب از آلوزینک استفاده می‌شود. آلوزینک فولادی است که با روی و آلومینیوم پوشانده شده و این ترکیب منجر به افزایش مقاومت آلوزینک شده است. از همین‌رو برای افزایش استحکام و مقاومت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای در مقابل اتفاقات محیطی، زنگ زدگی، خوردگی و… از فولاد آلوزینک به عنوان پوشش ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. در ساختار ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای از فوم‌های عایق پلی یورتان غیر قابل اشتعال PIR استفاده می‌شود و این یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های این پانل‌ها به شمار می‌روند.

کاربرد ساندویچ پانل سردخانه

به عنوان یکی از فضاهایی که ساخت ساندویچ پانل سردخانه‎ای در آن بسیار رواج یافته است می‌توان به انواع سردخانه‌ها و تونل‌های منجمد اشاره کرد. عمده کاربرد این پانل‌های ساندویچی آب بندی و عایق سازی انواع سردخانه‌ها است. از ساندویچ پانل سردخانه‌ای برای ساخت سردخانه در ساختمان‌های بزرگ، انبارها، بستنی سازی‌ها، کارخانجات صنعتی و… نیز استفاده می‌شود. دیگر کاربردهای این پانل‌ها عبارت است از:

 • قابل استفاده در واحدهای سردسازی ورزشگاه‌ها و هتل‌ها
 • ساخت تونل انجماد در ساختمان‌ها
 • قابلیت سردسازی در صنایع دریایی و غذایی
 • قابل استفاده در آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، تجهیزات پزشکی و تولیدی‌های گل و گیاه
 • قابل استفاده در دامداری‌ها
کاربرد ساندویچ پانل سردخانه

سوالات متداول ساندویچ پانل سردخانه‌ ای

ساندویچ پانل سردخانه ای (Refrigerator Sandwich Panel) برای جلوگیری از افزایش مصرف انرژی در سردخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دماهای بسیار پایین سردخانه‌ها خصوصا سردخانه‌های زیر صفر ممکن است مصرف انرژی بیش از حد معمول شود. برای جلوگیری از این اتلاف انرژی دیواره‌ها و سقف سردخانه‌ها را با پوششی به نام ساندویچ پانل سردخانه ای می‌پوشانند. این پانل‌های ساندویچی با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند در جهت نیاز کشور به صنعت سردسازی و کاهش مصرف انرژی تولید می‌شوند. ساختار ساندویچ پانل سردخانه‌ای نیز مشابه با ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری است با این تفاوت که ضخامت ورق‌ها و دانسیته لایه عایق در این ساندویچ پانل‌ها بیشتر از دیگر انواع پنل ساندویچی است.

ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای شامل یک بخش میانی با نام لایه عایق هستند که این هسته میانی از دو طرف توسط دو لایه فلزی پوشیده شده است. تولید کنندگان ساندویچ پانل سردخانه ای از جمله کارخانه آریا بارون در تلاش هستند این پانل‌ها را به گونه‌ای بسازند که از ورود و خروج هوا به درون سردخانه جلوگیری شود. از این پانل‌ها برای سردخانه‌های مختلفی چون سردخانه های زیر صفر، بالای صفر،کارخانه‌های صنعتی و به طور کلی در صنعت سردسازی استفاده فراوانی می‌شود.

قیمت هر متر مربع این پانل‌های ساندویچی با توجه به کاربرد آن و درخواست مشتری متغیر است. از آنجایی که از این پنل های ساندویچی برای مکان‌هایی مختلفی چون کارخانه‌های صنعتی، ساخت تونل انجماد برای ساختمان‌های بزرگ، سردسازی در آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و… استفاده می‌شود و ساندویچ پانلی که برای هر یک از این مکان‌ها باید مورد استفاده قرار بگیرد ویژگی‌ها و خصوصیات فنی خاصی دارد، نمی‌توان قیمت ساندویچ پانل سردخانه ای را به صورت دقیق عنوان کرد.

ساختار ساندویچ پانل، نوع لایه عایق و ضخامت آن، نوع ورق‌های پوششی ساندویچ پانل و ابعاد آن‌ها و همچنین کیفیت ساخت این پانل‌های ساندویچی همگی بر قیمت یک متر مربع از آن تاثیرگذار هستند. از همین‌رو برای اطلاع از قیمت روز انواع ساندویچ پانل از جمله پانل‌های سردخانه‌ای با کارشناسان فروش کارخانه آریا بارون تماس بگیرید.

فوم عایق پلی اورتان سخت به دلیل ضریب انتقال حرارتی بسیار پایینی که دارد، مناسب‌ترین متریال برای عایق سازی دیوارها و سقف سردخانه به شمار می‌رود.

ضخامت ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای از 8 سانتی متر شروع می‌شود و بسته به کاربرد سردخانه ممکن است این ضخامت تا 20 سانتی متر نیز برسد.

یکی از چالش‌های سردخانه‌ها چه در هنگام نصب چه در مرحله بهره برداری اتصال درست و هوابند دقیق ساندویچ پنل‌ها به یکدیگر است. هر چند مهارت نصاب و دقت در نصب در این خصوص نیز موثر است اما باید فاق و زبانه‌ها از نظر طراحی شکل هندسی و دقت در اندازه‌ها و نداشتن اعوجاج و جنس روکش سطح تماس بصورت استاندارد و اصولی تولید شده باشند. بهترین راه برای بهبود کیفیت هوابند بودن سردخانه‌ها، کاهش تعداد درزهای اتصال بین ساندویچ پنل‌ها  است. آریا بارون برای اولین بار در ایران موفق به تولید ساندویچ پانل‌های عریض سردخانه‌ای با عرض 120 سانتی متر گردید. هنگامیکه دیوارها و سقف یک سردخانه با ساندویچ پانل عریض 120 سانتیمتری پوشش داده شوند تعداد درزها نسبت به پوشش با ساندویچ پنل‌های سنتی عرض 1 متری 20 درصد کاهش می‌یابد یا به عبارت دیگر چالش هوابند بودن سردخانه بدون هیچ تغییری تنها با استفاده از پانل عریض به میزان 20 درصد کاهش می‌یابد.