این نوع کانکس‌ها از اسکلت فلزی و دیوارهای پیش ساخته (ساندویچ پانل) تشکیل شده که بصورت بهینه بسته بندی شده و در محل مورد نظر مونتاژ می گردند. این ویژگی، حمل و انتقال کانکس‌ها را در تعداد زیاد و با صرف کمترین هزینه امکان پذیر ساخته است. در حال حاضر از این محصول در بسیاری از سایت‌های ساخت وساز، روستاها، مناطق حادثه دیده و … استفاده می‌شود.

کانکس آسان مونتاژ

برخی کاربری‌های کانکس ‌های آریا بـارون:

 نمازخانه – کلاس آموزشی – فروشگاه – درمانگاه و اورژانس – نگهبانی – خوابگاه  – اسکان زائر -کمپ‌های اسکان – عابر بانک – تجهیز کارگاه -کانکس‌های مخابراتی- دفاتر اداری-کیوسک‌های فروش روزنامه و بلیط و… . همچنین آریا بارون با بهره گیری از نرم افزارهای روز، توانایی طراحی و محاسبه کانکس با کاربری‌های ویژه را داشته و در خطوط تولید تمام اتومات، سفارشات انبوه در کوتاهترین زمان با برترین کیفیت آماده می‌گردند.

 مشخصات فنی کانکس‌های مونتاژ در محل:

سوالات متداول کانکس مونتاژ در محل

مونتاژ کانکس در محل یا کانکس مونتاژ در محل دسته‌ای از کانکس‌ها هستند که از پایه در محل پروژه ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اهمیت ساخت کانکس در محل برای زمانی است که امکان حمل و نقل و جابه‌جایی کانکس‌های ساخته شده در کارگاه به محل نصب کانکس وجود ندارد. در چنین شرایطی کانکس‌های مونتاژ در محل بهترین انتخاب‌ هستند. عوامل متعددی می‌تواند منجر به عدم امکان انتقال کانکس‌ها به یک محل شوند. به عنوان مثال وجود مانع‌هایی در خیابان مانند درخت‌های تنومند، عرض کم خیابان‌ها یا اجرای کانکس بر روی پشت بام ساختمان‌ها تنها یک گزینه وجود دارد و آن هم استفاده از کانکس‌های مونتاژ در محل است.

ساخت کانکس در محل به این صورت است که ابتدا مصالح مورد نیاز برای ساخت این کانکس به شکل قطعات جدا از هم به محل پروژه منتقل شده و سپس عملیات ساخت کانکس در محل صورت می‌‎گیرد؛ به همین خاطر به این کانکس‌ها کانکس مونتاژ در محل یا اجرا در محل گفته می‌شود. اسکلت کانکس مونتاژ در محل فلزی بوده و جنس دیواره‌های آن ساندویچ پانل است. اجزای مختلف این کانکس‌ها بسته بندی شده و به محل پروژه منتقل می‌شود. به دلیل وزن سبک ساندویچ پانل و دیگر اجزای ساخت کانکس مونتاژ در محل، می‌توان آن‌ها را حتی به مسافت‌های طولانی نیز حمل کرد.

ساخت کانکس در محل شرایطی دارد. به عنوان مثال از متریال‌های مخصوصی برای ساخت کانکس در محل استفاده می‌شود. البته توجه داشته باشید که متریال ساخت این کانکس‌ها با توجه به درخواست مشتری و کاربردی که از آن انتظار دارد انتخاب می‌شود. کانکس‌ها انواع مختلفی دارند. کانکس‌های معمولی، ساندویچ پانلی، کامپوزیتی و… تمامی این انواع کانکس به صورت مونتاژ در محل قابلیت اجرا خواهند داشت. اما برای انتخاب بهترین متریال ساخت کانکس در محل باید فاکتورهایی را در نظر داشته باشید:

 • سرعت اجرای کانکس
 • دوام و استحکام کانکس
 • مقاومت کانکس نسبت به شرایط جوی و آب و هوایی محلی که قرار است در آن نصب شود.

همان‌طور که کمی پیش ذکر شد هدف اصلی از ساخت کانکس در محل، عدم امکان جابه‌جایی کانکس‌های ساخته شده در کارگاه به محل پروژه است؛ به همین خاطر در چنین موقعیت مکانی قطعا سرعت اجرای پروژه از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. بنابراین اگر می‌خواهید متریالی را برای ساخت کانکس مونتاژ در محل انتخاب کنید که سرعت بالایی در پیاده سازی و اجرا داشته باشد کانکس‌های ساندویچ پانلی بهترین انتخاب هستند. مشخصات فنی کانکس‌های مونتاژ در محل عبارتنداز:

دیواره‌ها و سقف کانکس مونتاژ در محل

 برای ساخت دیواره‌های کانکس مونتاژ در محل اغلب از ساندویچ پانل‌های پلی اورتان استفاده می‌شود. جنس سقف این کانکس‌ها نیز از ساندویچ پانلی پلی یورتان طرح شادولاین است. جنس ورقه‌های این ساندویچ پانل‌ها گالوانیزه یا آلوزینک پیش رنگ شده است که نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم است.

اسکلت اصلی کانکس

برای ستون‌های اصلی کانکس‌های مونتاژ در محل ورق‌های فولادی را به صورت پروفیل‌های پایدار خمکاری می‌کنند. با کمک نرم افزارهای طراحی مخصوص شکل و ضخامت این ورق‌ها تعیین می‌شود. این نرم افزارها براساس آئین‌ نامه‌های داخلی و طبق استانداردهای جهانی ضخامت مناسب برای ورق‌ها را تعیین می‌کنند.

پنجره کانکس‌های اجرا در محل

از دیگر مشخصات فنی کانکس‌های مونتاژ در محل می‌توان به پنجره‌های آلومینیمی آن‌ها اشاره کرد. پنجره‌های این کانکس‌ها را بدون پیچ و پرچ طراحی می‌کنند. شیشه‌های پنجره‌ها نیز دو جداره هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. سیستم برق و روشنایی کانکس‌های مونتاژ در محل نیز به صورت روکار است.

همان‌طور که کمی پیش ذکر شد ساخت کانکس‌های مونتاژ در محل شرایط خاصی دارد. برای مثال محل مورد نظر که کانکس قرار است در آن محل مونتاژ شود باید دارای برق استاندارد تک فاز باشد. ساخت بخش‌های زیادی از کانکس‌های مونتاژ از طریق جوش الکتریکی انجام می‌شود به همین خاطر در محل مورد نظر باید امکان دسترسی به برق وجود داشته باشد.

زمینی که کانکس قرار است بر روی آن بنا شود نیز باید از نظر استحکام مورد بررسی قرار بگیرد. بسیاری از کانکس‌های مونتاژ در محل بر روی پشت بام‌ها ساخته می‌شوند. قبل از انتقال اجزای کانکس به این محل و شروع عملیات ساخت باید از مستحکم بودن سازه اطمینان حاصل کرده و مطمئن شوید که سازه مورد نظر تحمل وزن کانکس مورد نظر را خواهد داشت.

از دیگر شرایط مورد نیاز برای ساخت کانکس در محل، وجود امکان حمل و نقل مصالح و قطعات کانکس به محل مورد نظر است. اگرچه استفاده از کانکس مونتاژ در محل اساسا برای مناطقی است که امکان ساخت و ساز در آنجا وجود ندارد اما مسیر رسیدن به محل پروژه نباید به اندازه‌ای صعب‌العبور باشد که امکان حمل و نقل مصالح توسط افراد نیز وجود نداشته باشد.

 • این کانکس‌ها سبک بوده و می‌توان حتی تعداد زیادی از آن‌ها را برای مسافت‌های طولانی حمل کرد.
 • دوام و استحکام بالایی دارند؛ در برابر حوادث طبیعی چون زلزله یا آتش سوزی دارای مقاومت بالایی هستند.
 • کانکس‌های مونتاژ در محل ساندویچ پانلی عایق سرما، گرما و رطوبت هستند.
 • امکان دمونتاژ کردن آن‌ها و نصب در مکانی دیگر وجود دارد.
 • در مقایسه با هزینه‌ای که دارند از طول عمر مناسبی برخوردار هستند.
 • امکان ساخت کانکس‌های مونتاژ در محل در ابعاد و اندازه دلخواه مشتری وجود دارد.
 • می‌توان تعدادی از این کانکس‌ها را به صورت عمودی یا افقی با یکدیگر ترکیب کرد.

از این کانکس‌های اجرا در محل می‌توان در هر منطقه‌ای که امکان ساخت و ساز در آنجا وجود ندارد استفاده کرد. به عنوان مثال در برخی از مناطق کوهستانی اگر قرار باشد کمپی برای مسافران ساخته شود و در آن محل امکان ساخت و ساز وجود نداشته باشد، می‌توان اقدام به ساخت کانکس در محل کرد. دیگر کاربردهای کانکس مونتاژ در محل عبارتنداز:

 • ساخت نمازخانه
 • ساخت توالت‌های عمومی
 • ساخت فروشگاه یا کانکس نانوایی
 • اسکان زائران
 • برگزاری کمپ‌های آموزشی
 • درمانگاه و اورژانس‌های صحرایی
 • تجهیز کارگاه‌ها
 • اسکان کارگران ساختمانی؛ در محل‌هایی که به دلیل کمبود فضا امکان ساخت و ساز وجود ندارد.
 • و…

یکی از ویژگی‌ها و مزیت‌های بارز کانکس‌های مونتاژ در محل سرعت بالای اجرای آن‌ها است. اگر عملیات ساخت و نصب این کانکس‌ها توسط تیمی باتجربه صورت بگیرد زمان ساخت آن‌ها با توجه به ابعاد و امکاناتی که قرار است داشته باشند میان سه روز تا 1 هفته خواهد بود. البته توجه داشته باشید که این مدت زمان برای کانکس‌هایی با ابعاد کوچک و امکانات محدود است. کانکس‌های لوکس و با متراژ بالا مانند کانکس‌های ویلایی معمولا بیست روز تا یک ماه عملیات ساخت آن‌ها زمان می‌گیرد.

قیمت کانکس‌ها به عوامل متعددی چون متریال ساخت آن‌ها بستگی دارد. با این حال ساخت کانکس در محل قیمتی بیشتر از خرید کانکس از درب کارخانه یا کارگاه دارد. چراکه برای ساخت کانکس در محل باید به هزینه‌های اولیه ساخت یک کانکس هزینه‌های جانبی دیگری چون حمل مصالح، نظارت پروژه ساخت و… نیز اضافه کنید. توجه داشته باشید که کانکس‌های اجرا در محل قابل حمل نیستند اما امکان دمونتاژ آن‌ها وجود دارد.