ساندویچ پانل

ساندویچ پانل همان‌طور که از نامش پیداست از ترکیب چند لایه مواد مختلف به صورت یکپارچه تولید شده است. از این متریال نوین ساختمانی در عرصه‌های مختلف مخصوصا صنعت ساخت و ساز استفاده‌های فراوانی می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل به منظور سرعت اجرای پروژه‌های ساختمانی توصیه می‌شود.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها بر اساس نوع عایق به سه گروه و بر اساس کاربرد به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند.
 که هر یک از این گروه‌ها دارای تنوع بسیار زیادی بوده و متناسب با کاربرد و بر اساس محاسبات انتخاب می‌شود.
امروزه با کمک ماشین آلات مدرن و C.N.C  ساندویچ پانل‌های سقفی و ساندویچ پانل‌های دیواری تنوع زیادی دارند.

ساندویچ پانل چیست؟

مزایای ساندویچ پانل‌ها

کاربرد ساندویچ پانل

هم اکنون از این محصول پیش ساخته برای پوشش سقف و دیوار ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، سالن‌های صنعتی، سردخانه‌ها، کلین روم‌ها، آشیانه هواپیما‌ها، سوله‌های کشاورزی، سالن‌های ورزشی، انبار سیلو‌ها، گاوداری‌ها، مرغداری‌ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

 عوامل اثرگذار بر کیفیت ساندویچ پانل‌های پلی اوریتان

همچنین باید توجه داشت که لایه اپوکسی پشت ورق‌ها وظیفه ایجاد چسبندگی بهتر بین ورق و فوم پلی اوریتان را دارد و چنانچه برای کاهش هزینه‌ها این لایه اپوکسی حذف شود چسبندگی فوم به ورق به درستی نخواهد بود.
کیفیت رنگ مورد استفاده برای رنگ کردن ورق، چگونگی خطوط تولید و روش‌های رنگ کاری، شستشوها و چربی زدایی بسیار اثرگذار بر کیفیت ورق پیش رنگ شده است.
آریا بارون برای اطمینان از کیفیت مطلوب و استاندارد ورق ورودی به خط تولید خود، اولاً مستقیماً از شرکت‌های معتبری همچون کارخانه فولاد مبارکه ورق تهیه می‌نماید و علاوه بر آن تمامی آزمایش‌های استاندارد کنترل کیفی مانند تست سالت اسپری، ضخامت سنجی رنگ و مقاومت رنگ در برابر خمش و در برابر ضربه را قبل از ورود به خط تولید در آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد اولیه واقع در کارخانه روی هر محموله انجام می‌دهند.

کیفیت لایه رویه و لایه زیره ساندویچ پانل 

لایه رویه و زیره متناسب با نوع کاربری مورد نظر از استنلس استیل، آلومینیوم، مس، P.V.C، فایبر گلاس، گالوانیزه یا آلوزینک پیش رنگ شده است که با توجه به فراگیر بودن گالوانیزه و آلوزینک در اینجا بیشتر به شرح جزئیات کیفیتی این دو نوع ورق می‌پردازیم. همانطور که در شکل ملاحظه می‌کنید ورق از چند لایه تشکیل شده است که ضخامت کل آن‌ها را ضخامت ورق می‌نامیم. ضخامت ورق‌های رویه و زیره یک ساندویچ پانل متناسب با پایداری مورد توقع از آن بین 0.3 تا 0.7 میلیمتر است که البته ضخامت 0.5 میلیمتر متداول‌تر بوده و مصرف بسیار بیشتری دارد.
باید توجه داشت هنگامی که از ضخامت ورق صحبت می‌شود لازم است ضخامت لایه‌های تشکیل دهنده متناسب و استاندارد باشند و نه اینکه برای صرفه جویی در قیمت، ورق پایه که مسئولیت استحکام اصلی را دارد نازک‌تر از ضخامت استاندارد انتخاب شود و کمبود ضخامت با لایه‌های رنگ ارزان قیمت جبران شود.

کیفیت فوم پلی اوریتان مورد استفاده در ساندویچ پانل

فوم پلی اوریتان از ترکیب ایزو سیانات، پلیول و چند ماده افزودنی دیگر و همراه با کاتالیزورها به دست می‌آید.
کیفیت این مواد اولیه اثر مستقیم و بسیاری بر روی کیفیت فوم پلی اوریتان ساندویچ پانل دارد.
پلی ‌یورتان‌ها را اولین بار اوتو بایر در سال 1937 در آلمان کشف کرد و بعد از آن این مواد با داشتن خواص ویژه، پیشرفت بسیار زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند. اولین پلی‌ یورتان‌ها از واکنش دی‌ایزوسیانات تولید شدند. آلیتان‌ها ترکیباتی هستند که در ساختار آن‌ها پیوند یورتانی وجود دارد.

پلی ایزو سیانورات‌ها (PIR) مواد شیمیایی هم خانواده با پلی یورتان‌ها هستند که بیشتر به عنوان عایق استفاده می‌شوند و درصد MDI در این فوم نسبت به فوم PUR بیشتر است. میزان عایق بودن PIR در شرایط مساوی از PUR بیشتر است. پایداری در برابر آتش سوزی PIR نیز نسبت به PUR (B1) بالاتر است.
35kg/m³ تا 50kg/m³ به دست می آید که بر اساس آزما‌یشات انجام شده بهترین و بهینه‌ترین دانسیته در بازه فوق، فشردگی یا چگالی 41kg/m³ است.
در بسیاری از موارد به نادرست دانسیته یا جرم حجمی با همان چگالی فوم را شرط لازم و کافی برای یک فوم مطلوب و با کیفیت می‌دانند.

همانطور که می‌دانیم فوم پلی اوریتان یک ماده آلی و وظیفه اصلی آن عایق بودن است. حال چنانچه این ماده آلی با مواد معدنی سنگین مانند مِل یا پودر سنگ‌ و… یا حتی با مواد آسیابی پلی اوریتان مخلوط شود دانسیته مورد نظر به راحتی قابل دست یابی است. ولی عایق استاندارد مورد نظر به دست نیامده است و میزان عایق بودن کمتر گشته و دیگر جلوگیری از تبادل سرما و گرما در حد استاندارد و قابل قبول نخواهد بود.
میزان عایق بودن فوم که بستگی مستقیم به ضریب انتقال حرارت آن دارد یک پارامتر کیفیتی مهم است که باید به آن توجه خاصی داشت. ضریب انتقال حرارت با دستگاه مربوطه قابل اندازه‌گیری است و وجود افزودنی‌های غیرمجاز آلی و یا معدنی در لایه های فوم با میکروسکوپ آزمایشگاهی قابل دیدن و تشخیص است.
یکی دیگر از ویژگی‌های مهم فوم پلی اوریتان پایداری آن در برابر آتش است که عدم رعایت آن می‌تواند خسارات سنگینی به دنبال داشته باشد.

کیفیت ماشین‌های خطوط تولید

ماشین‌های تولید فوم پلی اوریتان دارای دانش فنی بالایی است و حتی برخی کشورهای اروپایی که در زمینه تولید این نوع ماشین‌ها سال‌ها فعالیت می‌نمایند هنوز نتوانسته‌اند به ریزه کاری‌ها و به قولی فوت‌های کوزه‌گری این صنعت دست یابند.
آریا بارون بر این باور است که گرانی ماشین‌های تولیدی برندهای درجه 1 اروپایی به دلیل کیفیت برتر آن‌ها است و بر این اساس این شرکت سال‌ها قبل با ماشین‌های فوم پلی اوریتان شرکت O.M.S.  ایتالیا فعالیت خود را شروع کرده است.

 نیروهای کارآمد و متخصص و دوره دیده با دانش فنی روز

 مهارت، آمیخته‌ای از تخصص و تجربه است. و شرط لازم برای بهره‌برداری بهینه از ماشین آلات مدرن و مواد اولیه مرغوب حضور نیروهای ماهر در چرخه تولید است. آریا بارون برای اینکه گردانندگان و نیروهای تولیدی شرکت بتوانند با مواد اولیه مطلوب و با استفاده از ماشین آلات مدرن و پیچیده، کالایی با کیفیت و ماندگار پدید آورند در بازه‌های زمانی مناسب در دوره‌ها و سمینارهای آموزشی خارجی و داخلی در شرکت و همینطور دعوت از اساتید داخلی و خارجی را در دستور کار خود قرار داده است.

عوامل اثرگذار بر کیفیت ساندویچ پانل‌های پشم سنگ

باید توجه داشت که هنگامی که به طور مثال از ورق ضخامت 0.5 میلیمتر صحبت می‌شود لازم است ضخامت لایه‌های تشکیل دهنده متناسب و استاندارد باشند و نه اینکه برای صرفه جویی در قیمت، ورق پایه که مسئولیت استحکام اصلی را دارد نازکتر از ضخامت استاندارد انتخاب شود و کمبود ضخامت با لایه‌های رنگ ارزان قیمت جبران شود. همچنین باید توجه داشت که لایه اپوکسی پشت ورق‌ها وظیفه ایجاد چسبندگی بهتر بین ورق و فوم پل اوریتان را دارد و چنانچه برای کاهش هزینه‌ها این لایه اپوکسی حذف شود چسبندگی فوم به ورق به درستی نخواهد بود کیفیت رنگ مورد استفاده برای رنگ کردن ورق، چگونگی خطوط تولید و روش‌های رنگ کاری، شستشوها و چربی زدایی بسیار اثر گذار بر کیفیت ورق پیش رنگ شده است. آریا بارون برای اطمینان از کیفیت مطلوب و استاندارد ورق ورودی به خط تولید خود اولاً مستقیماً از شرکت‌های معتبری همچون کارخانه فولاد مبارکه ورق تهیه می‌نماید و علاوه بر آن تمامی آزمایش‌های استاندارد کنترل کیفی مانند تست سالت اسپری، ضخامت سنجی رنگ، مقاومت رنگ در برابر خمش و در برابر ضربه را قبل از ورود به خط تولید در آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد اولیه واقع در کارخانه روی هر محموله انجام می‌دهد.

کیفیت لایه رویه و لایه زیره و انتخاب مناسب آن

 لایه رویه و زیره متناسب با نوع کاربری مورد نظر از استنلس استیل، آلومینیوم، مس ، P.V.C، فایبر گلاس، گالوانیزه یا آلوزینک پیش رنگ شده است که با توجه به فراگیر بودن گالوانیزه و آلوزینک در اینجا بیشتر به شرح جزئیات کیفیتی این دو نوع ورق می‌پردازیم.
همانطور که در شکل ملاحظه می‌شود ورق از چند لایه تشکیل شده است که ضخامت کل آن‌ها را ضخامت ورق می‌نامیم، ضخامت ورق‌های رویه و زیره یک ساندویچ پانل متناسب با پایداری مورد توقع از آن بین 0.3 تا 0.7 میلی‌متر است که البته ضخامت 0.5 میلی‌متر متداول‌تر بوده و مصرف بسیار بیشتری دارد.

کیفیت پشم سنگ

پشم سنگ یکی از بهترین عایق‌های حرارتی و صوتی است که در حال حاضر در سراسر دنیا برای عایق کاری از آن استفاده می‌شود. پشم سنگ تا دمای 750 درجه سانتی‌گراد پایداری حرارتی دارد.

پشم سنگ‌ها ضمن سبک بودن همچنین غیر سمی، قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست است و دارای ثبات ابعادی فیزیکی و شیمیایی خوبی هستند. همچنین در برابر رشد آفات، باکتری‌ها، قارچ‌ها و حشرات موذی نیز مصون است. به این ترتیب پشم سنگ یکی از بهترین عایق‌های حرارتی، صوتی برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و ساختمان و… محسوب می‌شوند.
در برخی از پشم سنگ‌ها از سرباره‌های کوره‌های ذوب آهن و برخی از مذاب‌ها به جای سنگ بازالت استفاده می‌شود و برای جبران کمبودهای ناشی از این کار از رزین‌های غیرمجاز آتش‌زا و به میزان بیش از حد مجاز استاندارد بهره می‌گیرند. این پشم سنگ‌ها مقاومت بسیار پایین‌تری در برابر آتش دارند.

روش تولید و ماشین آلات

چون پشم سنگ به صورت لایه لایه از الیاف در هم تنیده تشکیل شده است بصورت ذاتی نرم و در لایه‌ها به راحتی قابل گسستن است. به همین دلیل پس از اینکه بین دو ورق بصورت مکعب مستطیل‌های آجری چیده می‌شوند، نه تنها بین درزها فاصله ایجاد می‌شود بلکه قسمت‌های فاق و زبانه و یا هم پوشانی‌ها استحکام لازم را حتی در مرحله نصب ندارند.
آریا بارون مدت‌ها به دنبال رفع این دو نقص بزرگ ساندویچ پانل‌های پشم سنگ بود تا بتواند از مزایای زیاد این پانل‌ها بدون دغدغه بهره ببرد. در این راستا و برای رفع این دو کمبود، آریا بارون ساندویچ پانل‌های پشم سنگ با تزریق PIR در دو لبه کنار را به بازار عرضه نموده است. در این نوع پانل‌های خاص، پلی اوریتان تزریق شده در دو لبه کنار در مرحله اول بلوکه‌های پشم سنگ را به یکدیگر فشرده می‌کند و فاصله بین آن‌ها را حذف می‌کند و در مرحله دوم در قسمت فاق و زبانه یا هم پوشانی استحکام عایق و بالایی را بین ورق رویه و زیره ایجاد می‌کند.

استفاده از نیروهای ماهر در روند تولید

مهارت آمیخته‌ای از تخصص و تجربه است و شرط لازم برای بهره برداری بهینه از ماشین آلات مدرن و مواد اولیه مرغوب حضور نیروهای ماهر در چرخه تولید است. آریا بارون برای اینکه گردانندگان و نیروهای تولیدی شرکت بتوانند با مواد اولیه مطلوب و با استفاده از ماشین آلات مدرن و پیچیده، کالایی با کیفیت و ماندگار پدید آورند در بازه‌های زمانی مناسب در دوره‌ها و سمینارهای آموزشی خارجی و داخلی در شرکت و همینطور دعوت از اساتید داخلی و خارجی را در دستور کار خود قرار داده است. 

تعاریف و واحدها

دانسیته یا چگالی یا جرم حجمی یا پکیده

برای اندازه‌گیری این که یک جسم، چه مقدار به هم پکیده (فشرده) است یا به عبارتی دیگر فضای خالی بین اجزای تشکیل دهنده آن جسم چه قدر است به واحدی به نام دانسیته نیاز داریم. اجسام با دانسیته بالا، فضای خالی کمتری در شبکه بلوری خود دارند. یکای (واحد اندازه‌گیری) در سیستم اس‌آی (si) برای چگالی کیلوگرم بر متر مکعب (kg/m³) است و از تقسیم جرم بر حجم محاسبه می‌شود. دانسیته جسمی که روی ترازو قرار می‌گیرد از روی تعداد گرم (جرم جسم) تقسیم بر مقدار فضایی که جسم اشغال می‌کند (حجم آن) به دست می‌آید. معمولا دانسیته اجسام با دانسیته آب مقایسه می‌شود تا متوجه شویم آیا این اجسام روی آب شناور می‌مانند یا در آن غرق می‌شوند. دانسیته آب در حدود 1.00 g/mL یا 1000kg/m³ است.
اگر دانسیته جسمی بزرگ‌تر از پکیده آب باشد، در آب غرق خواهد شد و اگر کمتر از آب باشد شناور می‌ماند. معمولاً دانسیته مطلوب ساندویچ پانل پلی اوریتان بین 40 تا 44 کیلوگرم بر متر مکعب است که بصورت 42±2kg/m³ نوشته می‌شود.
دانسیته متعارف عایق‌های پر مصرف در صنعت ساندویچ پانل‌ها به شرح زیر است:

عایق حرارتی

همواره گرما از سیستم‌هایی که دمای بالاتری دارند به سیستم های با دمای کمتر ,جریان می‌یابد و این پدیده اجتناب ناپذیر است. اما می‌توان نرخ این جریان را به شدت کاهش داد و این هدف اصلی عایق های حرارتی است. 
عایق حرارتی عبارتند از موادی که از نرخ انتقال حرارت بین سیستم‌های فیزیکی مختلف می‌کاهند و به عبارت ساده‌تر از اتلاف انرژی گرمایی یک سیستم تا حد امکان جلوگیری می‌کنند.
عایق کاری حرارتی, اتلاف انرژی حرارتی را در بناها, سازه‌ها و ساختمان‌ها و همچنین صنایع و تجهیزات به حداقل رسانده و پیرو آن  منجر به صرفه جویی در هزینه‌های انرژی می‌شود. 
از دیگر مزایای عایق کاری می‌توان به کنترل دمایی بهتر, جلوگیری از یخ زدگی و شکست تجهیزات و بسته به نوع عایق, ایجاد مقاومت در مقابل صوت و آتش سوزی  اشاره کرد.
معمول است که در عایق کاری ساختمان‌ها و بناها, ضریب مقاومت گرمایی (R-value) عایق ها اهمیت دارد و بهینه بودن عایق با این پارامتر سنجیده می‌شود.

مقاومت حرارتی

یک ویژگی گرمایی (فیزیکی) است که نشان‌دهنده مقاومت هر ماده در مقابل انتقال حرارت در اثر تفاوت دما است. مقاومت حرارتی با R نشان داده می‌شود که دارای واحد  m2.k/w است.
مقاومت مواد عایق بر روی جریان گرما هدایت شده از طریق مقاومت حرارتی R-value  تعیین می شود. هرچه مقدار R-value بالاتر باشد، عملکرد مواد عایق بیشتر و بهتر است. مقدار R-value به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع عایق
  • ضخامت
  • دانسیته

مقدارR-Value   فوم های پلی یورتان بالاتر از سایر انواع  مواد عایق است.

عایق بودن در برابر سرما و گرما

هر ماده صنعتی و یا طبیعی دارای یک ضریب هدایت گرمایی خاص خود است. ضریب هدایت گرمایی عبارت است از مقدار انرژی گرمایی که ماده می‌تواند در واحد سطح، در واحد ضخامت و در واحد زمان و در دمای مشخص از خود عبور دهد. هرچه ضریب هدایت گرمایی کمتر باشد، نشان می‌دهد که ماده قابلیت انتقال انرژی گرمایی کمتری داشته و بیشتر برای عایق مناسب است. از آنجاییکه همواره گرما از محیط گرمتر به محیط سردتر در جریان است، لازم است برای صرفه جویی در هزینه‌های مصرف انرژی بهترین عایق متناسب کاربری محیط را با فشردگی (دانسیته) مناسب انتخاب نمود. 
شکل زیر نشان دهنده آن است که مصالح مختلف با چه مقدار ضخامت، از نظر عایق بودن با هم برابری می‌کنند. بطور مثال بجای یک دیوار آجری به ضخامت 172 سانتی متر میتوان یک دیوار پلی اوریتان با ضخامت 5 سانتیمتر را جایگزین نمود.

سوالات متداول درباره پنل های ساندویچی

برند آریا بارون توس به دلیل استفاده از محصولات درجه یک و همچنین ارائه محصولات در بالاتری کیفیت در حال حاضر بهترین برند تولید کننده ساندویچ پانل در کشور است. 

استفاده از ساندویچ پانل به عنوان یکی از مصالح نوین، جایگزین مناسبی برای مصالح ساختمانی سنتی است. ساندویچ پانل‌ها دارای مزیت‌های مختلفی از جمله قیمت مناسب، وزن سبک، ضد زلزله، ضد حریق و… است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ساندویچ پانل دیواری و سقفی پیشنهاد می‌کنیم صفحات ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی را مشاهده کنید. 

 

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

یکی از چالش‌های سردخانه‌ها چه در هنگام نصب چه در مرحله بهره برداری اتصال درست و هوابند دقیق ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر است. هر چند مهارت نصاب و دقت در نصب در این خصوص نیز موثر است اما باید فاق و زبانه‌ها از نظر طراحی شکل هندسی و دقت در اندازه‌ها و نداشتن اعوجاج و جنس روکش سطح تماس بصورت استاندارد و اصولی تولید شده باشند. بهترین راه برای بهبود کیفیت هوابند بودن سردخانه‌ها، کاهش تعداد درزهای اتصال بین ساندویچ پانل‌ها  است. آریا بارون برای اولین بار در ایران موفق به تولید ساندویچ پانل‌های عریض سردخانه‌ای با عرض 120 سانتی متر گردید. هنگامیکه دیوارها و سقف یک سردخانه با ساندویچ پانل عریض 120 سانتیمتری پوشش داده شوند تعداد درزها نسبت به پوشش با ساندویچ پانل‌های سنتی عرض 1 متری 20 درصد کاهش می‌یابد یا به عبارت دیگر چالش هوابند بودن سردخانه بدون هیچ تغییری تنها با استفاده از پانل عریض به میزان 20 درصد کاهش می‌یابد.

ساندویچ پانل‌های شادولاین

ساندویچ پانل‌های شادولاین از جمله محصولات اختصاصی برند آریا بارون توس است. ورق شادولاین یکی از ورق‌های پرکاربرد برای ساخت ساندویچ پانل است. استفاده از این ورق مزیت‌های مختلفی را با خود به همراه دارد که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به قیمت مناسب، استحکام و ماندگاری بالا و همچنین نصب سریع و آسان آن اشاره کرد. 

لیست قیمت ساندویچ پانل

  • ساندویچ پانل سردخانه‌ای تماس بگیرید
  • ساندویچ پانل سقفی تماس بگیرید
  • ساندویچ پانل دیواری تماس بگیرید
  • ساندویچ پانل شادولاین تماس بگیرید