ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق
سرفصل های مقاله

ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق چیست؟ یکی از مهم‌ترین اصل‌هایی که باید در ساختمان سازی مورد رعایت قرار بگیرد، ایمن کردن سازه در برابر آتش سوزی است. به همین خاطر پیمانکاران و مهندسین ساختمانی به استفاده از مصالحی روی آورده‌اند که نسبت به متریال سنتی ساختمان سازی مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی داشته باشند. ایمن بودن یک سازه در مقابل حریق برای همه سازه‌ها حائز اهمیت است اما در انتخاب متریال ضد حریق برای برخی از ساختمان‌ها مانند سوله‌های صنعتی، بیمارستان‌ها، انبارها، کارخانه‌ها و… باید توجه بیشتری داشت.

ساخت یک سازه کاملا نسوز می‌تواند پرهزینه باشد مگر آنکه از متریال مقاوم در برابر حریق و مقرون به صرفه استفاده شود. ساندویچ پانل نسوز یک متریال پیش ساخته و مقاوم در برابر حریق است که به تازگی استفاده‌های زیادی از آن می‌شود. پنل های ساندویچی که متناسب با چنین کاربردی تهیه می‌شوند را با نام ساندویچ پانل ضد حریق می‌شناسیم.

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل ضد حریق چیست؟ به پانل هایی که ضریب هدایتی پایین‌تری نسبت به دیگر انواع پانل‌های ساندویچی دارند، پانل ضد حریق گفته می‌شود. انواع ساندویچ پانل ضد حریق براساس مواد عایق به کار گرفته شده در ساخت آن‌ها و میزان مقاومتی که در برابر شعله‌های آتش دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  کند سوز یا دیرسوز
 2. نسوز یا ضد حریق

توجه داشته باشید که ساختار این پانل‌ها با یکدیگر یکسان است. تنها تفاوت میان این پانل‌ها، فومی است که در ساختار آن‌ها به کار می‌رود. به عنوان مثال لایه عایق آن ها کند سوز یا دیرسوز پلی اورتان است درحالی‌که عموما پانل‌های ضد حریق یا ساندویچ پانل‌های نسوز با پشم سنگ ساخته می‌شوند.

ساختار ساندویچ پانل ضد حریق

ساندویچ پانل‌های نسوز که با نام‌های دیگری چون ساندویچ پانل پشم سنگ نیز شناخته می‌شوند مشابه با سایر پانل‌های ساندویچی یک ساختار سه لایه دارند که در لایه میانی آن‌ها از ماده عایق پشم سنگ استفاده شده است. پشم سنگ می‌تواند در دماهای بالا مقاومت کند و در صورت وقوع آتش سوزی کمتر آسیب می‌بیند.

این پانل‌ها عموما مصارف صنعتی دارند. بطور مثال از آن‌ها برای پوشش دهی کوره‌های پخت و گرمخانه‌های بالای ۷۰ درجه استفاده می‌شود. نقطه ذوب پشم سنگ ۱۳۰۰ است و ضریب انتقال حرارتی پایینی دارد. پشم سنگ تحمل دمای بالا تا ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارد. آیا می‌دانستید قدرت عایق کنندگی پشم سنگ ۳۳ برابر از دیوار بتنی و ۲۲ برابر از دیوار آجری بیشتر است؟!

ویژگی‌ های پانل نسوز پشم سنگ

ویژگی‌های پانل نسوز پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق ضد حریق است، نوعی عایق صوتی مناسب نیز به شمار می‌رود. این فوم به دلیل ویژگی‌های ذاتی که دارد قادر است به راحتی از انتقال آلودگی‌های صوتی جلوگیری کند. پشم سنگی که در ساختار پانل های ساندویچی ضد حریق به کار گرفته می‌شود سازگاری زیادی با محیط زیست دارد به همین خاطر ساندویچ پانل پشم سنگ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

ورق استفاده شده در این نوع پنل ها، گالوانیزه است. می‌توان از ورق‌های دیگری چون ورق آلوزینک و پلاسیتول نیز برای ساخت این پانل‌ها استفاده کرد. پانل ساندویچی ضد حریق در برابر مواد شیمیایی و اسیدی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. این پانل‌های ساندویچی در دو نوع سقفی و دیواری تولید می‌شوند. ضخامت معمول در این پانل‌ها ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۵/۱۲ و ۱۵ سانتی متر است. برای خرید ساندویچ پانل نسوز می‌توانید آن‌ها را در طول و رنگ دلخواه خود سفارش دهید.

کاربرد ساندویچ پانل ضد حریق

 • ساخت کانکس‌ها
 • سردخانه و صنایع برودتی
 • اتاق‌های تریلر یخچالی و تریلر کانکس‌دار
 • پوشش سقف سالن‌های تولیدی، صنعتی و نیمه صنعتی
 • دفاتر کارگاهی
 • درمانگاه‌های صنعتی
 • ساختمان‌های اداری
 • پوشش سوله‌ها
 • کمپ‌های اسکان موقت
 • واحدهای امدادی
 • دیواره و سقف کانتینرها
 • اتاق‌های یخچالی و حمل باری ثابت و متحرک
 • استفاده در مدارس، استخرها و هتل‌ها
 • استفاده در مجتمع‌های ورزشی
 • پوشش ویلاها
 • پوشش مخازن چند جدار

خصوصیات ساندویچ پانل نسوز

خصوصیات ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل‌های پشم سنگ ویژگی‌ها و خصوصیات زیادی دارند. به عنوان بارزترین خصوصیات این پانل‌های ساندویچی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای مقاومت در برابر آتش سوزی استانداردهای B1 و B2 را پشت سر گذرانده‌اند.
 • در اثر تماس با آتش به سرعت خاموش شده و از انتقال شعله‌های آتش جلوگیری می‌کنند.
 • به هنگام سوختن، ذرات یا قطرات آتش‌زا از خود تولید نمی‌کنند.
 • به هنگام آتش سوزی آسیب کمتری دیده و خسارت کمتری نیز وارد می‌کنند.

مزایا و معایب ساندویچ پانل پشم سنگ

 

به عنوان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این پانل‌ها می‌توان به قیمت مناسب‌ آن‌ها اشاره کرد. نسبت به دیگر فوم‌های عایق مانند پلی اورتان ضریب هدایت حرارتی کمی دارند و می‌توان آن‌ها را کاملا نسوز دانست. در زیر به برخی از ویژگی های اینگونه ساندویچ پنل های نسوز میپردازیم:

صرفه جویی در هزینه

اینگونه پانل های نسوز تحت تاثیرات و تغییرات دما و رطوبت قرار نمیگیرند و این خود عاملی بر مقاومت آن در برابر هرگونه بلایای طبیعی و تغییرات دما و به صرفه تر بودن اینگونه پانل ها برای کارفرمایان است.

ساخت سریع

ساندویچ پانل های نسوز براساس نقشه ساختمانی و معماری آن به راحت در کنار هم پرچ می شوند و به سرعت در مکان یا کارخانه قابل مونتاژ است که این خود هزینه ها و زمان اجرای پروژه را 40 درصد کاهش می دهد.

عایق حرارتی و صوت

همانطور که از ابتدا مقاله با هم مرور کردیم انگونه پانل ها به دلیل جنس و نوع مواد مصرفی، مقاوم در برابر حرارت و حتی آتش هستند و به هیچ عنوان امکان آتش سوزی در آن ها وجود ندارد. اینگونه پانل ها، علاوه بر عایق حرارت، عایق صوت هم می باشد. اینگونه محصولات به سازنده های خود این امکان را می دهد تا با ضریب کاهش نویز NRC، که بین 0.8 تا 0.95 متغیر است این محصولات را در محیط های آکوستیک مانند کارگاه ها، سالن های کنسرت و آمفی تئاتر، اتاق تمیز و منازل مسکونی استفاده کنند.

معایب انواع ساندویچ پانل نسوز پشم سنگ

این ساندویچ پانل‌های نسوز در کنار تمام مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند.

بطور مثال به عنوان بزرگ‌ترین عیب آنها می‌توان به ساختار متخلخل آن‌ها و کاهش پیوند مولکولی بین عایق و ورق اشاره کرد. عایق پشم سنگ نسبت به دیگر عایق‌ها چسبندگی بالایی نداشته و ممکن است ورق‌ها از لایه عایق جدا شوند. همچنین به دلیل این تخیل‌های موجود آب به راحتی می‌تواند به درون آن نفوذ کند. با نفوذ آب و رطوبت به درون این ساندویچ پانل، ضریب هدایت حرارتی آن افزایش می‌یابد.

قیمت ساندویچ پانل ضد حریق

قیمت ساندویچ پانل‌ها براساس فاکتورهای متعددی چون ضخامت ورق‌ها و موارد به کار گرفته شده در ساخت این پانل ها تعیین می‌شود. برخی از مواد اولیه ساخت پانل‌های ساندویچی وارداتی بوده و قیمت آن‌ها همراه با نوسانات ارزی تغییر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌ به قیمت ساندویچ پانل نسوز می‌توانید با ما در کارخانه آریا بارون توس تماس بگیرید تا کارشناسان فروش کارخانه شما را راهنمایی کنند.

خرید ساندویچ پانل نسوز

کارخانه آریا بارون توس یکی از تولیدکنندگان با سابقه در زمینه انواع ساندویچ پانل نسوز است. چنانچه قصد خرید ساندویچ پنل پشم سنگ دارید می‌توانید این پانل را با ویژگی‌های دلخواه خود سفارش دهید. همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های پانل‌های نسوز، جدا شدن لایه عایق از ورق‌ها است. آریا بارون سعی کرده است در تولیدات خود دوام و استحکام این محصولات را افزایش دهد. برای سفارش ساندویچ پانل ضد حریق با واحد فروش کارخانه آریا بارون توس تماس بگیرید.

اطلاعات ساندویچ پانل نسوز
کاربرد دفاتر کارگاهی، درمانگاه‌های صنعتی، ساختمان‌های اداری، پوشش سوله‌ها، کمپ‌های اسکان موقت، واحدهای امدادی، دیواره و سقف کانتینرها
انواع پانل نسوز  کند سوز یا دیرسوز، نسوز یا ضد حریق
مزایا صرفه جویی در هزینه، ساخت سریع، عایق حرارت و صوت
معایب ساختار متخلخل آن‌ها و کاهش پیوند مولکولی بین عایق و ورق
آریا بارون
آریا بارون

آریا بارون توس بهترین کارخانه تولید کننده مصالح نوین ساختمانی

آخرین مقالات
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آریا بارون تولید کننده ساندویچ پانل، خانه پیش ساخته، کانکس، درب سردخانه است. برای سفارش تماس بگیرید.