کاربرد ساندویچ پانل

سرفصل های مقاله

امروزه گستردگی کاربرد ساندویچ پانل به گونه‌ای است که تمامی بخش‌های ساخت و ساز اعم از: سازه‌های صنعتی و غیرصنعتی را به خوبی پوشش می‌دهد؛ این محصولات پیش‌ساخته نوعی عایق چند لایه و مستحکم هستند که متشکل از دو لایه فلزی از آلیاژهای گالوانیزه، آلوزینک و… بوده و یک لایه میانی از فوم‌های عایق داشته که مانعی در برابر رطوبت، دما، صورت، اشعه ماورا بنفش، ضربه، حرارت و… محسوب می‌شوند.

کاربرد گسترده ساندویچ پانل‌ها نیز ناشی از مجموع این ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که سبب شده به سرعت جایگزینی ایمن و اقتصادی برای مصالح ساختمانی سنتی و قدیمی به شمار آیند؛ این لایه‌های عایق بافت سبک و نصب راحتی دارند و با صرف انرژی انسانی و مکانیکی کم، طی مدت زمان کوتاهی اجرای سازه‌های مختلف را محقق می‌سازند.

ساندویچ پانل ها از دو ورقه فلزی متصل با یک یا چند لایه مواد عایق ساخته شده اند. این پانل ها به دلیل ویژگی هایی مانند عایق حرارتی، عایق صوتی، سبک و سهولت نصب، مقاومت بالا در برابر نفوذ آب، صرفه جویی در هزینه های ساخت و پایداری بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

بخشی از کاربردهای ساندویچ پانل ها در ساختمان شامل این موارد است:

1- بناء سقف و دیوارهای مجزا

ساندویچ پانل ها به دلیل سبکی، سرعت و سهولت نصب و ارائه مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوا، به عنوان جایگزینی برای نصب دیوار و سقف سنتی در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

2- سازه های صنعتی

همچنین، ساندویچ پانل ها به عنوان یک جزء مهم از سازه های صنعتی مانند سوله ها، کارخانه ها و گودال های مانور از سال ها قبل به کار گرفته شده اند.

3- پوشش های دیواری

ساندویچ پانل ها می تواند به عنوان پوشش دیواری و حتی پوشش روی دیوار های داخلی ساختمان به کار رود. بدین ترتیب که هم ارائه کننده سهولت نصب و هم ارائه یک ظاهر زیبا را در کنار عایق حرارتی و صوتی، از عرضه کننده حفاظتی و امنیتی برای دیوارها و ساختمان ها می باشند.

در کل، ساندویچ پانل ها به عنوان یکی از جایگزین هایی برای مصارف ساختمانی در بسیاری از موارد می تواند گزینه ای مناسب باشد، زیرا به دلیل اینکه دارای عملکرد ویژه ای شده اند، هزینه و زمان مربوط به ساخت ساختمان را کاهش می دهند و در عین حال کیفیت ساختمان را نیز بهبود می بخشند.

کاربرد انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها بنا بر ساختار و متریال به کار رفته در لایه‌های سطحی و عایق میانی در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و همین مشخصات ساختاری سبب تمایز در کاربرد ساندویچ پانل نیز می‌شود و نمونه‌های زیر انواع مختلف ساندویچ پانل بر حسب مشخصات ساختاری هستند.

 • ساندویچ پانل پلی یورتان (اورتان): عایق میانی این پانل نوعی فوم از جنس پلی اورتان است که خود شامل دو نمونه PIR که ضد اشتعال و نسوز است و با بافت سبک خود عایقی قوی برای رطوبت، حرارت و صوت محسوب می‌شود؛ نمونه PUR نیز یک لایه عایق مناسب جهت تبادل دمایی، رطوبت و… است؛ اما ضد اشتعال نیست.
 • ساندویچ پانل پلی استایرن: این نمونه که لایه عایقی از پلی استایرن یا همان یونولیت دارد نسب به پانل پلی اورتان از لحاظ قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه است و وزن سبکی دارد؛ اما از لحاظ عایق‌کاری نسبت به پانل پلی یورتان ضریب پایین‌تری دارد.
 • ساندویچ پانل پشم سنگ: همان‌طور که از نام این پانل مشهود است لایه میانی این صفحه از عایق پشم سنگ بوده و قابلیت ضد اشتعال و نسوز بودن این پانل حتی از نمونه PIR پانل پلی اورتان هم قوی‌تر عمل می‌کند.

کاربردهای ساندویچ پانل در سازه


مشخصات ساختاری که پیش از این ذکر کردیم تنها بخشی از دلایل جایگاه خاص و گسترده کاربرد ساندویچ پانل در ساخت و ساز است؛ چرا که از لحاظ فیزیکی نیز به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که متناسب با سازه‌های صنعتی و غیرصنعتی قابل اجرا هستند. امروزه انواع مختلفی از ساندویچ پانل‌ها در ابعاد و ضخامت‌های متفاوت مناسب با کاربرد‌های متنوع تولید شده که در دو دسته ساندویچ پانل دیواری و سقفی موجود هستند و با توجه به مشخصاتی که دارند برای پوشش سقف یا دیوارهای اماکن زیر به کار می‌روند.

 • سقف و دیوار سوله‌ها و انبارها
 • سقف و دیوار ساختمان‌های مسکونی و تجاری
 • مسقف سازی اماکن سرپوشیده ورزشی مانند: باشگاه‌ها و استخرها
 • سردخانه‌ها و گرم‌خانه‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی (ساندویچ پانل سردخانه ای)
 • اجرای حیاط، ایوان، روف‌گاردن، باغچه، آلاچیق
 • ساخت سالن‌های کنفرانس، تئاتر، سینما، سالن مطالعه
 • تالارهای تشریفات، فست‌فودی، رستوران و کافه‌ها
 • خانه باغ‌ها، ویلا، سالن‌های موسیقی، مدارس، بیمارستان‌ها
 • ساخت کانکس، کانتینرهای حمل‌کننده، مخازن نگهداری و…
 • ساخت اماکن اسکان، درمان و امداد بین راهی

کاربرد انواع ساندویچ پانل ها

کاربرد انواع ساندویچ پانل در صنایع مختلف

کاربرد ساندویچ‌ پانل با توجه به ساختار آن متفاوت است. موارد استفاده از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی روز به روز در حال افزایش است و همانطور که گفته شد بسیار متنوع است. اما جنس و نوع لایه ها مورد بسیار مهم در رابطه به کاربرد ساندویچ پانل است.

ساندویچ پانل ها با ساختاری که دارند ساخت و ساز را بسیار مقرون به صرفه کرده‌اند و هزینه کمتری در برابر مصالح سنتی دارند. به صرفه بودن ساندویچ پانل ها به این معناست که از قبل پیش ساخته و آماده هستند و نیازی ندارند با سایر مصالح ترکیب شوند. بنابراین هزینه های جانبی حذف خواهند شد.

یکی از مهمترین کاربرد ساندویچ پانل ها نصب مستقیم آنهاست. براساس کابرد به دو دسته ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تقسیم می‌شوند. از جمله کاربردهای این پانل ها میتوان به صنایع نظامی، صنایع کشاورزی، صنایع مرغداری، صنایع شیمیایی، صنایع پلیسی، انواع کانکس ها، آپارتمان‌ها و استخرها، بیمارستان‌ها، سالن‌های ورزشی، مکان‌های تفریحی و سیاحتی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی، ساختمان های تجاری، داروهاخانه‌ها، کانتینرها، اسکان موقت و … بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

با بررسی کاربرد ساندویچ پانل ها در ادامه همراه ما باشید.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل دیواری برای پوشش سوله‌ها و دیوارها استفاده می‌شود. این ساندویچ پانل از ساندویچ پانل های سقفی فراز و نشیب کمتری دارند. برای نصب ساندویچ پانل دیواری باید به نر و مادگی‌ها توجه کرد تا درزها به طور کامل از بین روند. دیوارهای ساخته شده از این پانل مقاومت خوبی در برابر نم و رطوبت دارند. ضخامت آنها نشان دهنده مشخصات فنی هستند. ساندویچ پانل دیواری ضخامتی بین 4 تا 20 سانتی متر متغیر است. پلی اورتان، پلی استایرن و فوم XPS از انواع فوم ساندویچ پانل است.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

از نام این ساندویچ پانل ها میتوان حدس زد که در سقف ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاه می‌شوند. برای لایه‌های بیرونی از ورق ساندویچ پانل باکیفیت مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که سقف‌ها بیشترین تماس را با هوای بیرون دارند، کیفیت جنس ورق ساندویچ پانل سقفی بسیار حائز اهمیت است؛ حتی میتوانند در هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز تاثیرگذار باشد.

از ساندویچ پانل سقفی در پروژه‌های مختلفی استفاده می‌شود. تفاوت ساندویچ پانل‌ سقفی و ساندویچ پانل دیواری در محل نصب و مواد بکار رفته در ساخت آنهاست. همچنین ساندویچ پانل سقفی برای مقابله با بارش های فصلی از گام‌های بلندتری برخوردار هستند. اسن گام‌ها به شکل ذوزنقه‌ای و اورلپ هستند که کاملا از نفوذ هوا جلوگیری می‌کنند.

ورق هایی از جنس آلوزینک و گالوانیزه در ساخت ین پانل‌ها استفاده می‌شود. فوم پلی اورتان در ساخت این محصول استفاده شده که عایق خوبی در برابر صدا و حرارت است.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی و صنایع شیمیایی، نظامی و…

کاربرد ساندویچ پانل در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی، نظامی، مراکز صنعتی و تولیدی غیر قابل انکار است. اکثر ساختمان سازان ترجیح می دهند تا از مصالح پیش ساخته مانند ساندویچ پانل ها استفاده کنند که جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی سنگین است. ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی بسیار سبک هستند و سرعت ساخت و ساز را بالا میبرند.

هزینه های اضافی ناشی از مصالح سنتی سنگین را کاهش داده و عمر مفید سازه را بالا خواهد برد. در صورت هرگونه خرابی این مصالح به راحتی تعویض و تعمیر می‌شوند. همچنین ویژگی مهم دیگر ساندویچ پانل ها مقاومت فوق العاده در برابر زلزله، سیل و طوفان است.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت بسیار گسترده است و با توجه به افزایش جمعیت گزینه خوبی برای بالا بردن سرعت و کیفیت ساخت و ساز است. همچنین در ساخت کانکس ها، ساخت تابلوهای تبلیغاتی، کانتینرها، سردخانه‌ها، آلاچیق، سقف کارخانه، سوله، انباری، استودیوهای صدابرداری و کانکس های ویلایی کاربرد دارد.

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت کانکس

در یک تعریف ساده باید گفت کانکس یک سازه قابل حمل است که تنها وجه تمایز با ساختمان های سنتی است. کانکس ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که بهترین و باکیفیت‌ترین آنها کانکس هایی است که با متریال ساندویچ پانل ساخته شده است. این کانکس‌هااز لحاظ گرما، سرما و رطوبت دارای مقاومت هستند.

کانکس‌ها برای مکان هایی ساخته می شوند که نیاز به جابجایی است. بدنه و اسکلت آنها از فلز بوده و سقف معمولا از ساندویچ پانل ساخته شده است. کاربرد ساندویچ پانل در کانکس‌ها باعث ضد حریق و ضد صوت بودن آن می‌شود. فوم پلی اورتان و پلی استایرن عایقی است که برای ساخت ساندویچ پانل ها به کار برده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت روز به روز در حال افزایش است و با توجه به ویژگی هایی مانند عایق حرارتی، عایق صدا و دکوراسیون توانسته جایگاه خود را به دست بیاورد. با این ویژگی ها استفاده از آنها در صنعت ساختمان باعث صرفه جویی انرژی خواهد شد.

ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی از جمله معروف ترین ساندویچ پانل ها هستند که همانطور که از نامشان پیداست در دیوارها و سقف کار می‌شوند. دیوارهای خارجی مهمترین و بزرگترین پوشش ساختمان به شما میروند در نتیجه نقش مهمی در صرفه جویی انرژی دارند.

همانطور که بارها اشاره کردیم کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان جایگزین مصالح سنتی شده و به عنوان یک محصول مهم در ساختمان های یک طبقه و چند طبقه مورد استفاده قرار میگیرند. به دلیل ظاهری شبیه ساندویچ نام آنها را ساندویچ پانل گذاشته اند و با توجه به ساختار و مواد تولیدی که دارنددر دو نوع دیواری و سقفی به تولید میرسند. در ساخت ساندویچ پانل ها از ورق های آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه استفاده شده که بسیار مناسب برای صنعت ساختمان است. از جمله مهمترین مزایای کاربرد ساندویچ پانل در صنعت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن بسیار سبک
 • صرفه جویی از هزینه های جانبی
 • ایمنی در باربر زلزله ،طوفان و سیل
 • حمل و نقل آسان
 • تنوع زیاد
 • مقاوم در برابر رطوبت، حرارت و صدا

کاربرد ساندویچ پانل در سوله

سوله سازه ای است کاملا فلزی با سقف شیبدار که براساس طراحی انجام شده، ساخته می‌شود. کاربرد ساندویچ پانل در سوله بسیار رایج است که به ساندویچ پانل سوله نیز معروف است. در ساخت سوله ها از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی استفاده می شود. یک سوله مناسب باید وزن مناسب، کیفیت و عمر بالایی داشت باشد که ساندویچ پانل میتوانند تمامی این موارد را به خوبی پشتیبانی کند.

سوله ها شامل انواع مختلفی از جمله سوله تک دهانه، سوله دو دهانه، سوله دو یا چند دهانه با ستون مشترک، سوله قوسی و چند ضلعی میباشند. از سوله ها بیشتر در انبارها، مرغداری‌ها، اسکلت ساختمان‌ها، آشیانه های هواپیما، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها استفاده می‌شود.

مزایای کاربرد ساندویچ پانل در سوله ها:

 • انعطاف پذیری بالا
 • اشکال متنوع و مختلف
 • سبک بودن وزن سازه
 • ایمنی بالا در برابر زلزله ،باد، طوفان، سیل و هرگونه عوامل طبیعی
 • امکان ساخت در ابعاد کوچک و بزرگ
 • استحکام بالا و طول عمر مفید

کاربرد ساندویچ پانل در معماری

کاربرد ساندویچ پانل تا صنعت معماری کشیده شده است و با توجه به مدرن بودن آن ترجیح داده شده تا جای آجر، سیمان و ملات را بگیرد. ساندویچ پانل امروزه به عنوان یک متریال پایه در تمامی ساخت و سازها نقش دارد و نوعی پوشش ایمن که دارای یک فوم عایق و دولایه فلز است شناخته شوند.

تمامی کسانی که در ساخت و ساز نقش دارند میدانند که این محصول عایق کاری دیوارها و سقف ها را به خوبی انجام می دهد. ساندویچ پانل یک ترکیب سبک است که لایه میانی از دو طرف با ورق پوشیده شده است. فوم های استفاده شده در تولید ساندویچ پانل ها پلی اورتان، پلی استایرن و پشم شیشه است.

کاربرد ساندویچ پانل در معماری شامل مزایای زیر است:

 • مقرون به صرفه و ارزان است
 • انجام ساخت و ساز را سرعت می‌بخشد
 • دوام و پایداری فوق العاده ای دارد
 • به راحتی میتوان تعویض کرد و هیچگونه ضایعاتی ندارد
 • در برابر زلزله و طوفان مقاوم است
 • عمر سازه را بالا میبرد

کاربرد ساندویچ پانل در سالن پرورش قارچ

علاوه بر موارد فوق ساندویچ پانل ها را می توان در ساخت انواع سالن پرورش و تولید قارچ، مورد استفاده قرار داد. استفاده از ساندویچ پانل ها در سالن پرورش قارچ در موارد بسیاری اهمیت دارد از جمله مواردی چون مقاومت بالا در برابر رطوبت موجود در سالن، جلوگیری از هدر رفت انرژی، کاهش هزینه های کنترل دما، عدم تاثیرات منفی بر روی کیفیت قارچ مانند رنگ و بو. به همین جهت یکی از کاربرد های اصلی ساندویچ پانل ها ساخت سوله و سالن های اصلی پرورش قارچ است.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

قیمت مقرون به صرفه و نصب آسان ساندویچ پانل از مهم ترین مزیت های آن ها است
پیش از این با موارد متعدد و مختلفی از کاربرد ساندویچ پانل آشنا شدیم و همان‌طور که می‌دانید هدف از تکنولوژی پیشرفته در هر زمینه‌ای صرف هزینه، زمان و انرژی کمتر، در ازای بهره‌وری بهتر و بیشتر است و استفاده از ساندویچ پانل‌ها از این قاعده مستثنی نیست؛ برخی از مزایای استفاده از این صفحات پیش ساخته شامل موارد زیر است.

 • قیمت مقرون‌به‌صرفه نسبت به مصالح ساختمانی سنتی
 • اجرا و پیشبرد سریع پروژه‌های ساخت و ساز
 • نصب آسان و راحت بدون نیاز به بستر سازی
 • صرف انرژی و زمان کمتر نیروی انسانی و تجهیزات مکانیکی
 • عایق مناسب در برابر رطوبت و مانعی قوی در برابر ورود و‌ نشت آب به داخل و پی ساختمان
 • عایق سازی ساختمان در برابر نوسانات دمایی، حرارت، صوت و گرد و غبار
 • پیشگیری از ورود، لانه‌گزینی و تخم‌گذاری پرندگان و جوندگان موذی در سقف و دیوار سازه‌ها
 • خاصیت آنتی‌باکتریال و مانع از تجمع باکتری‌ها، قارچ و کپک‌ها
 • کاهش تبادل دمایی و حفظ دمای داخلی سازه نسبت به فضای بیرونی
 • ضد اشتعال و دفع‌کننده الکتریسیته ساکن و خطرات ناشی از نوسانات جریان‌های الکتریکی

تاثیر ساندویچ پانل در برآورد هزینه ها

به طور کلی یکی از اهداف و کاربرد ساندویچ پانل کاهش هزینه‌های مختلفی است که در ساخت سازه‌ها نقش دارند و این هزینه‌ها صرفاً جنبه اقتصادی نداشته و انرژی و زمان را نیز شامل می‌شوند؛ اما تفاوت هزینه اقتصادی استفاده از ساندویچ پانل‌ نسبت به مصالح قدیمی قابل چشم پوشی نیست.
البته این محصول پیش‌ساخته نیز تحت ‌تأثیر ملاک‌های مختلفی است و هزینه‌ نهایی ساخت پروژه با این صفحات به نوع پانل، متراژ به کار رفته در هر سازه، کیفیت و برند، مرکز عرضه‌کننده، نحوه خرید مخاطب و.. بستگی دارد و در هر ساخت و سازی برآورد هزینه‌ها متغیر است.
علاوه بر جنبه اقتصادی اگر از پانل‌های ساندویچی بهره ‌بگرید، طی مدت زمان کوتاه و با کمک تعداد نیروی انسانی و تجهیزات مکانیکی کمتری پروژه خود را به اتمام می‌رسانید و این مسئله هم جنبه هزینه اقتصادی را کاهش می‌دهد و هم اتلاف زمان و انرژی را به حداقل می‌رساند.جهت استعلام از آخرین قیمت انواع ساندویچ پانل با ما در آریا بارون بزرگترین تولید کننده و صادر کننده انواع ساندویچ پانل در کشور با شماره 05136228814 در ارتباط باشید.

اطلاعات کاربرد ساندویچ پانل
✅ کاربرد ها پارکینگ‌های خودرو، ساندویچ پانل سقفی، دفترهای کارگاهی، کیوسک‌ها، کانکس ها و …
✅ مزایا  قیمت مقرون به صرفه، نصب آسان، عایق مناسب، ضد اشتعال
✅ انواع ساندویچ پنل از نظر فوم  ساندویچ پانل پلی یورتان (PUR)، ساندویچ پانل پلی استایرن، پشم سنگ و PIR
✅ قیمت جنس، ‌ابعاد، ‌مسافت ارسالی، ‌حجم خرید
آریا بارون
آریا بارون

آریا بارون توس بهترین کارخانه تولید کننده مصالح نوین ساختمانی

آخرین مقالات
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بابک رمزی

سلام ممنون از توضیحات کامل شما، فقط میخواستم بدونم از ساندویچ پنل می تونیم تو ساختمان های مرتفع هم استفاده کرد؟

آریا بارون تولید کننده ساندویچ پانل، خانه پیش ساخته، کانکس، درب سردخانه است. برای سفارش تماس بگیرید.