ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی شادولاین یک پوشش مناسب برای سقف‌ها در دماهای 30 – تا 70+  درجه سانتی گراد است.
– باید عایق خوبی برای سرما و گرما باشد.
– ضمن سبک بودن، تحمل بارهای زنده و مرده وارده بر سقف را داشته باشد.
– در برابر باران و برف کاملا آب بند و غیر قابل نشتی باشد.
– در برابر زلزله ها پایدار باشد.
– پایداری برابر آتش متناسب با کاربری مورد نظر را داشته باشد.
– در برابر آفتاب و اشعه های خورشیدی و تابشی عمر مناسب و کافی داشته باشد.
– نگهداری و تعمیرات آن ساده و آسان و ارزان باشد
– زیبا و چشم نواز باشد.

شکل و اندازه پروفیل ذوزنقه و همچنین تعداد ذوزنقه‌ها در عرض پانل و همچنین ورق رویه، میزان تحمل فشاری یک ساندویچ پانل سقفی را مشخص می‌کنند. متناسب با فاصله تکیه‌گاه‌های زیرسازی از یکدیگر و شیب سقف و میزان بارش برف و فشار حداکثری باد در منطقه و همچنین فشار سایر بارهای وارده به سقف می‌بایست ساندویچ پانل مناسب سقف را محاسبه و مشخص نمود. بطور مثال در مناطقی که هیچگاه برف نمی‌بارد یا در پروژه‌ای که فاصله تکیه‌گاه‌های زیرسازی پانل‌ها نیر نزدیک به یکدیگر هستند، استفاده از ساندویچ پانل‌های سقفی با ذوزنقه‌های گام درشت فقط سنگین نمودن بی مورد سقف و هزینه بیهوده به دنبال دارد. یا هنگامی که شیب سقف تند باشد حتی در مناطق پر برف نیز استفاده از گام‌های درشت ذوزنقه‌ای مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. به همین دلیل تمام تولید کنندگان معتبر اروپایی و حتی ترکیه چندین نوع ساندویچ پانل سقفی با اندازه‌های متفاوت ذوزنقه تولید می‌نمایند تا همیشه خریدار بتواند بر اساس محاسبات فنی ساندویچ پانل مطلوب را انتخاب و خریداری نماید.

پروفیل ذوزنقه
انواع ساندویچ پانل پلی استایرن

پانل‌های عریض 1.2 متری نسبت به پانل‌های کم عرض سنتی تعداد درز هم پوشانی کمتر و مصرف پیچ کمتر و هزینه حمل و نقل کمتری دارند و سرعت نصب بالاتری داشته و وزن سقف را بیهوده سنگین ننموده و برای خریدار مقرون به صرفه تر خواهند بود. آریا بارون برای اولین بار در ایران و تقریبا همزمان با تولید کنندگان اروپایی اقدام به تولید پانل‌های عریض 1.2 متری نموده و البته چندین مدل سقفی با پروفیل‌های ذوزنقه‌ای متفاوت برای سقف‌های مختلف و در شرایط آب و هوایی گوناگون نیز کماکان از دیر باز در سبد کالایی آریا بارون وجود دارند.

سوالات متداول ساندویچ پانل پلی استایرن​

پلی استایرن یک فوم عایق است که از پلیمر اروماتیک مصنوعی ساخته شده است. از این ساندویچ پانل‌ها به صورت گسترده در ساخت و ساز به منظور عایق سازی سازه‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌های پلی استایرن وزن سبکی دارند، فرایند نصب آن‌ها ساده است و از هدررفت انرژی نیز جلوگیری می‌کنند. همه این موارد در کنار کاربردهای بی شماری که دارند، منجر به محبوبیت ساندویچ پانل‌های پلی استایرن شده است. پلی استایرن انواع متفاوتی دارد و در شکل‌های مختلفی تولید می‌شود:

پلی استایرن GPPS یا معمولی: از این پلی استایرن در ساخت وسایل برقی و الکترونیکی، بدنه یخچال و خودروها، ساخت بدنه وسیله‌های برقی و… استفاده می‌شود. این پلی استایرن‌های معمولی که در بازار با نام کریستال نیز شناخته می‌شوند خواص دی الکتریکی و استحکام بسیار بالایی دارند. به عنوان دیگر ویژگی‌های این نوع پلی استایرن می‌توان به ضربه پذیری و مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کرد. پلی استایرن معمولی در کنار تمام خواصی که دارد، برای ساخت ساندویچ پانل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
پلی استایرن مقاوم یا HIPS: یکی دیگر از انواع شکل‌های تولید پلی استایرن، تولید آن به شکل پلی استایرن مقاوم است که می‌توانید در بازار آن را با نام تجاری هایمپک خریداری کنید. پلی استایرن‌های مقاوم بیشتر در ساخت بدنه لوازم خانگی و وسیله‌های ورزشی به کار گرفته می‎‌شوند. این نوع پلی استایرن نیز مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد اما خواص لازم برای ساخت ساندویچ پانل را دارا نیست. بنابراین از این نوع پلی استایرن نیز معمولا در ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده نمی‌شود.

پلی استایرن انبساطی یا EPS: این پلیمر سفید رنگ و سخت است. برای تولید این پلی استایرن، یک ماده فوم کننده را به پلیمر پلی استایرن اضافه می‌کنند. این نوع پلی استایرن عایق صوتی و حرارتی خوبی است و از آن در ساختار ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌ پلی استایرن کاربردهای گسترده‌ای دارد. از این ساندویچ پانل‌ها برای ساخت سالن‌های صنعتی، کارخانجات، سردخانه‌ها و سقف ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل‌های پلی استایرن کاربرد فراوانی در پوشش دهی دیوار سازه‌های مختلف دارند. با این ساندویچ پانل‌های می‌توان دیوار سالن‌‌های صنعتی مانند سالن‌های پرورش دام و طیور، پرورش قارچ، کارخانجات، سوله‌های بزرگ، سازه‌های مسکونی و انواع کانکس‌ها را عایق بندی کرد. بزرگ‌ترین ویژگی ساندویچ پانل پلی استایرن، عایق برودتی بودن آن است. همین ویژگی این پانل‌ها از انتقال حرارت بین فضاهای داخلی سالن‌ها و ساختمان‌ها جلوگیری می‌کند. برای ساخت سازه‌هایی که حفظ دمای داخلی سازه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است انتخاب نوع عایق ساندویچ پانل باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. برای پوشش دیوارهای سردخانه‌هایی که مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات هستند، ساندویچ پانل پلی استایرن بهترین عایق است. اگر قصد استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن برای پوشش دیوار سردخانه دارید، باید از ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت بالا استفاده کنید. دانسیته پلی استایرن کمی پایین است به همین خاطر برای عایق سازی بهتر، باید از پانل‌های ساندویچی با ضخامت بیشتری استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل پلی استایرن، می‌توان به استفاده از آن در پوشش سقف سازه‌ها اشاره کرد. سقف مهم‌ترین بخش یک سازه به شمار می‌رود که بیش از دیگر اجزای ساختمان در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار دارد. بنابراین باید از متریال‌های مرغوب و باکیفیت‌تری برای ساخت سقف سازه‌ها استفاده کرد. ساندویچ پانل‌های سقفی پلی استایرن نیز مانند ساندویچ پانل دیواری به منظور عایق سازی سقف طراحی و تولید می‌شوند. از این ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله‌ها، کارخانجات، انبارها، ویلاهای پیش ساخته، کارگاه‌های صنعتی و… استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سقفی پلی استایرن در برابر نفوذ آب و حرارت، مقاومت بسیار بالایی دارد. در گذشته برای عایق کردن سقف اغلب سازه‌ها ایزوگام کردن سقف شیوه رایج‌تری بود اما امروزه استفاده از ساندویچ پانل‌های پیش ساخته رواج بیشتری دارد. ساندویچ پانل سقفی را می‌توان در ابعاد و ضخامت‌های دلخواه مشتری تولید کرد.

مهم‌ترین تفاوت میان عایق پلی اورتان با پلی استایرن، قیمت آن است. هزینه ساندویچ پانل پلی استایرن بسته به عوامل متعددی چون نوع پلی استایرن، کیفیت و ضخامت آن، چگالی و همچنین ابعاد آن متغیر است. قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری نسبت به دیگر عایق‌ها کمتر است و دلیل این امر نیز توانایی کمتر این لایه عایق در برابر حرارت، رطوبت یا صوت است. یکی از مزایای عایق پلی استایرن این است که شما می‌توانید این عایق را در ضخامت و ابعاد دلخواه خود سفارش دهید همان‌طور که کمی پیش نیز خواندید پلی استایرن نسبت به پلی اورتان عایق ضعیف‌تری است و این منجر به کاهش قیمت آن شده است. فوم پانل پلی استایرن از نظر عایق حرارتی و صوتی نسبت به پلی استایرن ضعیف‌تر است. یکی دیگر از تفاوت‌های بارزی که میان عایق پلی استایرن و پلی اورتان وجود دارد، وزن سبک‌تر پلی استایرن است. از همین‌رو در ساختمان‌هایی که چندان به عایق حرارتی یا صوتی قوی نیاز نباشد، برای کاهش بار تحمیلی به سازه بهتر است از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده شود. در نحوه ساخت یا نصب ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری یا عایق پلی یورتان سقفی و دیواری تفاوت چندانی وجود ندارد.