ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن از یک فوم عایق درون هسته آن که از جنس یونولیت و دولایه ورق گالوانیزه تشکیل شده است. ساندویچ پانل پلی استایرن جزو ساندویچ پانل های سقفی است. ساندویچ پانل پلی استایرن از فوم پلی استایرن (یونولیت) در لایه میانی خود بهره می‌برد و ورق زیره و رویه آن می‌تواند گالوانیزه، آلوزینک یا … باشد. البته که پلی استایرن به عنوان ارزان‌ترین ماده پلیمری مناسب جهت عایق در نظر گرفته می‌شود که علیرغم قیمت مناسب عملکرد قابل قبولی دارد.

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست

پلی استایرن یک فوم عایق است که از پلیمر اروماتیک مصنوعی ساخته شده است. از این ساندویچ پانل‌ها به صورت گسترده در ساخت و ساز به منظور عایق سازی سازه‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌های پلی استایرن وزن سبکی دارند، فرایند نصب آن‌ها ساده است و از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری می‌کنند. همه این موارد در کنار کاربردهای بی شماری که دارند، منجر به محبوبیت ساندویچ پانل‌های پلی استایرن شده است. پلی استایرن انواع متفاوتی دارد و در شکل‌های مختلفی تولید می‌شود:

پلی استایرن GPPS یا معمولی:

از این پلی استایرن در ساخت وسایل برقی و الکترونیکی، بدنه یخچال و خودروها، ساخت بدنه وسیله‌های برقی و… استفاده می‌شود. این پلی استایرن‌های معمولی که در بازار با نام کریستال نیز شناخته می‌شوند خواص دی الکتریکی و استحکام بسیار بالایی دارند. به عنوان دیگر ویژگی‌های این نوع پلی استایرن می‌توان به ضربه پذیری و مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کرد. پلی استایرن معمولی در کنار تمام خواصی که دارد، برای ساخت ساندویچ پانل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

ساندویچ پانل های پلی استایرن

پلی استایرن مقاوم یا HIPS:

یکی دیگر از انواع شکل‌های تولید پلی استایرن، تولید آن به شکل پلی استایرن مقاوم است که می‌توانید در بازار آن را با نام تجاری هایمپک خریداری کنید. پلی استایرن‌های مقاوم بیشتر در ساخت بدنه لوازم خانگی و وسیله‌های ورزشی به کار گرفته می‎‌شوند. این نوع پلی استایرن نیز مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد اما خواص لازم برای ساخت ساندویچ پانل را دارا نیست. بنابراین از این نوع پلی استایرن نیز معمولا در ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده نمی‌شود.

پلی استایرن انبساطی یا EPS: این پلیمر سفید رنگ و سخت است. برای تولید این پلی استایرن، یک ماده فوم کننده را به پلیمر پلی استایرن اضافه می‌کنند. این نوع پلی استایرن عایق صوتی و حرارتی خوبی است و از آن در ساختار ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌ پلی استایرن کاربردهای گسترده‌ای دارد. از این ساندویچ پانل‌ها برای ساخت سالن‌های صنعتی، کارخانجات، سردخانه‌ها و سقف ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل پلی استایرن در دیوار و سقف چیست؟

ساندویچ پانل‌های پلی استایرن کاربرد فراوانی در پوشش دهی دیوار سازه‌های مختلف دارند. با این ساندویچ پانل‌های می‌توان دیوار سالن‌‌های صنعتی مانند سالن‌های پرورش دام و طیور، پرورش قارچ، کارخانجات، سوله‌های بزرگ، سازه‌های مسکونی و انواع کانکس‌ها را عایق بندی کرد. بزرگ‌ترین ویژگی ساندویچ پانل پلی استایرن، عایق برودتی بودن آن است. همین ویژگی این پانل‌ها از انتقال حرارت بین فضاهای داخلی سالن‌ها و ساختمان‌ها جلوگیری می‌کند. برای ساخت سازه‌هایی که حفظ دمای داخلی سازه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است انتخاب نوع عایق ساندویچ پانل باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. برای پوشش دیوارهای سردخانه‌هایی که مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات هستند، ساندویچ پانل پلی استایرن بهترین عایق است. اگر قصد استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن برای پوشش دیوار سردخانه دارید، باید از ساندویچ پانل‌هایی با ضخامت بالا استفاده کنید. دانسیته پلی استایرن کمی پایین است به همین خاطر برای عایق سازی بهتر، باید از پانل‌های ساندویچی با ضخامت بیشتری استفاده کرد.

پروفیل ذوزنقه
 روش کانتینیوز و روش دیسکانتینیوز

روش تولید ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل های پلی استایرن به دو روش کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید می شوند که در ادامه به توضیح کامل روش ساخت این پانل ها میپردازیم.

1- روش کانتینیوز

در این روش شیت های چند متری فوم پلی استایرن به همراه چسب مخصوص داخل دستگاهی که دارای غلطک و دستگاه رول فرمینگ است در زیر و بالای فوم قرار میگیرند و به آنها فرم میدهند.

2- روش دیسکانتینیوز

در این روش خطوط تولید از یکدیگر جدا هستند. در روش دیسکانتینیوز یا غیر پیوسته همه اجزا به صورت کامل وارد دستگاه میشوند و محصول نهایی  از دستگاه خارج میشود.

برای خرید ساندویچ پانل با شماره های شرکت آریا بارون توس تماس بگیرید و یا از صفحه جامع ساندویچ پانل ها دیدن کنید.

از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل پلی استایرن، می‌توان به استفاده از آن در پوشش سقف سازه‌ها اشاره کرد. سقف مهم‌ترین بخش یک سازه به شمار می‌رود که بیش از دیگر اجزای ساختمان در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار دارد. بنابراین باید از متریال‌های مرغوب و باکیفیت‌تری برای ساخت سقف سازه‌ها استفاده کرد. ساندویچ پانل‌های سقفی پلی استایرن نیز مانند ساندویچ پانل دیواری به منظور عایق سازی سقف طراحی و تولید می‌شوند. از این ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله‌ها، کارخانجات، انبارها، ویلاهای پیش ساخته، کارگاه‌های صنعتی و… استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سقفی پلی استایرن در برابر نفوذ آب و حرارت، مقاومت بسیار بالایی دارد. در گذشته برای عایق کردن سقف اغلب سازه‌ها ایزوگام کردن سقف شیوه رایج‌تری بود اما امروزه استفاده از ساندویچ پانل‌های پیش ساخته رواج بیشتری دارد. ساندویچ پانل سقفی را می‌توان در ابعاد و ضخامت‌های دلخواه مشتری تولید کرد.

کاربرد ساندویچ پانل پلی استایرن در دیواری و سقفی
تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن

مهم‌ترین تفاوت میان عایق پلی اورتان با پلی استایرن، قیمت آن است. هزینه ساندویچ پانل پلی استایرن بسته به عوامل متعددی چون نوع پلی استایرن، کیفیت و ضخامت آن، چگالی و همچنین ابعاد آن متغیر است.

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری نسبت به دیگر عایق‌ها کمتر است و دلیل این امر نیز توانایی کمتر این لایه عایق در برابر حرارت، رطوبت یا صوت است. یکی از مزایای عایق پلی استایرن این است که شما می‌توانید این عایق را در ضخامت و ابعاد دلخواه خود سفارش دهید همان‌طور که کمی پیش نیز خواندید پلی استایرن نسبت به پلی اورتان عایق ضعیف‌تری است و این منجر به کاهش قیمت آن شده است.

 فوم پلی استایرن از نظر عایق حرارتی و صوتی نسبت به پلی استایرن ضعیف‌تر است. یکی دیگر از تفاوت‌های بارزی که میان عایق پلی استایرن و پلی اورتان وجود دارد، وزن سبک‌تر پلی استایرن است. از همین‌رو در ساختمان‌هایی که چندان به عایق حرارتی یا صوتی قوی نیاز نباشد، برای کاهش بار تحمیلی به سازه بهتر است از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده شود. در نحوه ساخت یا نصب ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری یا عایق پلی یورتان سقفی و دیواری تفاوت چندانی وجود ندارد.

ابعاد ساندویچ پانل پلی استایرن

ابعاد ساندویچ پانل پلی استایرن به طور کلی، دارای ضخامت استاندارد ۴۰ تا ۲۰۰ میلیمتر است. عرض استاندارد ساندویچ پانل پلی استایرن نیز در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر متغیر است و در برخی موارد نیز به صورت سفارشی قابل تولید است. طول ساندویچ پانل نیز با توجه به نیاز سفارشی تعیین می‌شود.

مزایا و معایب ساندویچ پانل پلی استایرن

از مزایای ساندویچ پانل پلی استایرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت مناسب
  • امکان تولید در دانسیته های گوناگون و متفاوت
  • امکان تولید در شکل های مختلف
  • وزن کم
  • قابل سفارش در ضخامت و ابعاد دلخواه
  • نصب آسان
  • مقاوم در برابر رطوبت

برای معایب نیز می توان به فشردگی (دانسیته) کم فوم پلی استایرن اشاره کرد، به همین خاطر در مکان هایی که عایق کاری اهمیت زیادی دارد، بهتر است از پانل پلی استایرن استفاده نشود. همچنین فوم پلی استایرن به دلیل روش ساخت، به نسبت فوم پلی یورتان پیوند ضعیف تری دارد.

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن

قیمت انواع ساندویچ پانل پلی استایرن براساس نوع کاربری، جنس ورق، ضخامت و ابعاد فوم و ورق ها و … تعیین می شود.

خرید ساندویچ پانل پلی استایرن

جهت خرید انواع ساندویچ پانل پلی استایرن آریا بارون کافیست با شماره های 0513628800 و 05136228802 در ارتباط باشید.

وزن ورق پلی استایرن

ورق پلی استایرن وزنی بین ۱.۰۴ تا ۱.۰۹ کیلوگرم دارد و دمای ذوب یا به اصطلاح نرم شدن آن نیز ۹۰ درجه سلسیوس است. نور معمولی تا حدود ۹۰ درصد از آن عبور می‌کند، حداقل رطوبت را به خود جذب کرده و درصد وزنی آن نیز حدود ۰.۰۳ تا ۰.۱ درصد است.

اطلاعات خرید ساندویچ پانل پلی استایرن
انواعپلی استایرن اکسترود شده xps، پلی استایرن منبسط شده eps
وزن ورق پلی استایرن وزنی بین ۱.۰۴ تا ۱.۰۹ کیلوگرم
ابعادضخامت ۴۰ تا ۲۰۰ میلیمتر، عرض ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر
ویژگی‌ ضریب هدایت حرارتی پایین، نرخ جذب رطوبت پایین، وزن بسیار پایین و سبک، ضد‌ضربه بودن و …
سوالات متداول ساندویچ پانل پلی استایرن​

با پنل پلی استایرن می‌توان دیوار سالن‌‌های صنعتی مانند سالن‌های پرورش دام و طیور، پرورش قارچ، کارخانجات، سوله‌های بزرگ، سازه‌های مسکونی و انواع کانکس‌ها را عایق بندی کرد.

ساندویچ پنل های پلی استایرن به دو صورت کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید میشوند.

مهم‌ترین تفاوت میان عایق پلی اورتان با پلی استایرن، قیمت آن است.  قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری نسبت به دیگر عایق‌ها کمتر است.

از مزایای پانل های پلی استایرن میتوان به ضد حریق بودن، سهولت در حمل و نقل، مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت، تولید به صورت اشکال مختلف و مقرون به صرفه بود اشاره کرد.

پلی استایرن، یونولیت، آکاسیف و پلاستوفوم همگی نام‌های یک محصول هستند که اسم کامل و اصلی آن پلی استایرن انبساطی (Expanded polystyrene) یا ESP است. این ماده به شکل بلورهای ریزی است که در مجاورت فشار و بخار آب منبسط می‌شوند و در نهایت شما آن را به شکل یک فوم متخلخل و سبک می‌بینید. سال‌های سال است که پلی استایرن به شکل گسترده‌ای در ساخت سازه‌ها به کار گرفته می‌شود؛ در انواع سقف‌های کامپوزیت، تیرچه بلوک، به عنوان عایق در کف سازی و … اما این بار این ماده در ساخت پانل‌های ساندویچی به کار آمده و مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. البته که پلی استایرن انواع مختلفی دارد که تفاوتشان در جزئیات است.