ساندویچ پانل با عایق پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی شادولاین یک پوشش مناسب برای سقف‌ها در دماهای 30 – تا 70+  درجه سانتی گراد است.

شکل و اندازه پروفیل ذوزنقه و همچنین تعداد ذوزنقه‌ها در عرض پانل و همچنین ورق رویه، میزان تحمل فشاری یک ساندویچ پانل سقفی را مشخص می‌کنند. متناسب با فاصله تکیه‌گاه‌های زیرسازی از یکدیگر و شیب سقف و میزان بارش برف و فشار حداکثری باد در منطقه و همچنین فشار سایر بارهای وارده به سقف می‌بایست ساندویچ پانل مناسب سقف را محاسبه و مشخص نمود. بطور مثال در مناطقی که هیچگاه برف نمی‌بارد یا در پروژه‌ای که فاصله تکیه‌گاه‌های زیرسازی پانل‌ها نیر نزدیک به یکدیگر هستند، استفاده از ساندویچ پانل‌های سقفی با ذوزنقه‌های گام درشت فقط سنگین نمودن بی مورد سقف و هزینه بیهوده به دنبال دارد. یا هنگامی که شیب سقف تند باشد حتی در مناطق پر برف نیز استفاده از گام‌های درشت ذوزنقه‌ای مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. به همین دلیل تمام تولید کنندگان معتبر اروپایی و حتی ترکیه چندین نوع ساندویچ پانل سقفی با اندازه‌های متفاوت ذوزنقه تولید می‌کنند تا همیشه خریدار بتواند بر اساس محاسبات فنی ساندویچ پانل مطلوب را انتخاب و خریداری نماید.

پانل‌های عریض 1.2 متری نسبت به پانل‌های کم عرض سنتی تعداد درز هم پوشانی کمتر و مصرف پیچ کمتر و هزینه حمل و نقل کمتری دارند و سرعت نصب بالاتری داشته و وزن سقف را بیهوده سنگین ننموده و برای خریدار مقرون به صرفه تر خواهند بود. آریا بارون برای اولین بار در ایران و تقریبا همزمان با تولید کنندگان اروپایی اقدام به تولید پانل‌های عریض 1.2 متری نموده و البته چندین مدل سقفی با پروفیل‌های ذوزنقه ای متفاوت برای سقف‌های مختلف و در شرایط آب و هوایی گوناگون نیز کماکان از دیر باز در سبد کالایی آریا بارون وجود دارند.

کاربرد ساندویچ پانل پلی یورتان

از ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری پلی یورتان برای ساخت سردخانه‎‌ها، سالن‌های بزرگ صنعتی، صنایع برودتی، سوله‌ها، کانکس‌ها و ویلاهای پیش ساخته استفاده می‌شود.

مزایای ساندویچ پانل پلی یورتان

این پانل عایق انعطاف پذیری بالایی دارد و طراحی سازه‌های مختلف را به راحتی ممکن کرده است. ساندویچ پانل پلی یورتان عایق صدا، گرما و رطوبت است.

انواع ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل‌های پلی یورتان دارای دو نوع با نام‌های PUR و PIR هستند. ساندویچ پانل PIR نسبت به نوع دیگر دارای مقاومت گرمایی بالاتری بوده و ضد حریق است.

قیمت ساندویچ پانل پلی یورتان

ابعاد ساندویچ پانل، نوع ورق گالوانیزه و کیفیت تزریق فوم در ساندویچ پانل پلی یورتان از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این پانل‌ها به شمار می‌روند.

سوالات متداول درباره ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل ‌ها سازه‌هایی هستند که امروزه در ساخت و ساز نوین بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و استفاده‌های زیادی از آن‌ها می‌شود. تغییرات زیادی در ساخت و سازهای امروزی نسبت به گذشته پدیدار شده است و این تغییرات با هدف سهولت ساخت و ساز، کاهش هزینه‌های ساخت و پایین آوردن زمان به اتمام رسیدن پروژه‌های ساخت و ساز است. ساندویچ پانل‌ها سازه‌هایی پیش ساخته هستند که ساختاری سه لایه دارند. در این سازه پیش ساخته، فوم‌های متفاوتی به عنوان لایه عایق به کار گرفته می‌شود. یکی از این فوم‌ها که در هسته ساندویچ پانل دیواری و سقفی قرار می‌گیرد، فوم پلی یورتان است. این سازه‌ها با نام ساندویچ پانل پلی یورتان شناخته می‌شوند.

بنابراین ساندویچ پانل پلی یورتان یک مصالح ساختمانی پیش ساخته است که از یک هسته سخت تشکیل شده است. هسته ساندویچ پانل که به عبارتی همان پلی یورتان است از دو طرف به لایه‌های فلزی محدود می‌شود. از ساندویچ پانل پلی اورتان می‌توان هم برای سقف و هم برای دیوارهای یک سازه استفاده کرد. از آنجایی که پلی یورتان خاصیت بالایی در عایق سازی دارد، استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان در سازه‌هایی که جلوگیری از هدررفت و اتلاف انرژی در آنجا بسیار مهم است (مانند سردخانه‌ها) توصیه می‌شود. هسته ساندویچ پانل می‌تواند از لایه‌های عایق دیگری چون پلی استایرن، پشم سنگ یا پشم شیشه نیز تشکیل شده باشد. اما در این میان پلی یورتان عایق بهتری است. عایق پلی یورتان در واقع یک فوم عایق است که می‌توان از آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی در دیوار و سقف خانه‌ها استفاده کرد.

از بزرگ‌ترین مزیت‌های عایق پلی یورتان این است که امکان تغییر خواص آن برای کاربردهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال این عایق را می‌توان به صورت الاستومری در آورد و از خاصیت ارتجاعی آن استفاده کرد. امکان به وجود آوردن پوشش‌های ضد خوردگی با کمک عایق پلی اورتان نیز وجود دارد. فوم سخت عایق پلی یورتان پرکاربردترین شکل این لایه عایق است که از آن در ساختار ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی استفاده می‌شود.

برای سازه‌هایی که در آن‌ها جلوگیری از اتلاف انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است معمولا توصیه می‌کنیم که از ساندویچ پانل‌های پلی یورتان استفاده شود. از جهت بهره وری انرژی، پلی یورتان دو برابر بهتر از عایق‌های دیگر مانند پلی استایرن عمل می‌کند. پلی یورتان جزو عایق‌های بسیار سخت به شمار می‌رود از همین‌رو می‌توان به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی قوی از آن استفاده کرد. آیا می‌دانستید یک ساندویچ پانل تنها با ضخامت 4 سانتی‌متر، معادل یک دیوار آجری که ضخامتی حدود 50 سانتی‌متر دار،د توانایی عدم انتقال حرارت را دارد؟ بنابراین استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان هم از نظر کاهش هزینه خرید مصالح و هم کاهش هزینه‌های مصرفی انرژی توجیه اقتصادی دارد.

از مشخص‌ترین ویژگی‌های این فوم عایق، وزن سبک آن است. بار مرده‌ای که توسط مصالح سنگین ساختمانی به سازه تحمیل می‌شود، طول عمر سازه را کاهش داده و منجر به کاهش دوام و مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله، طوفان و… می‌شود. ساندویچ پانل پلی یورتان تا دمای 100 درجه سانتی گراد نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد اما در دمایی بالاتر از این، استحکام خود را از دست داده و تجزیه می‌شود. از دیگر مشخصات فنی پلی یورتان، این است که باکتری‌ها قابلیت رشد در این فوم عایق را ندارند. از همین‌رو بهترین لایه عایق برای ساخت کلین روم یا اتاق تمیز عایق پلی استایرن است.

ساندویچ پانل پلی یورتان یک فوم فشرده غیر قابل اشتعال است که چگالی بالایی دارد. ساندویچ پانل پلی اورتان معمولا با دو نوع فوم پلی اورتان ساخته می‌شود. فوم‌های PUR و PIR فوم‌های عایق پلی یورتانی هستند که در ساختار ساندویچ پانل‌ها به کار گرفته می‌شوند. تفاوت این دو فوم عایق در مقاومت آن‌ها در برابر آتش است. ساندویچ پانل PIR در برابر اشتعال مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. اگر به دنبال یک لایه عایق هستید که علاوه بر حرارت از ورود رطوبت و صوت نیز جلوگیری کند، بی‌شک ساندویچ پانل پلی یورتان بهترین گزینه است. از ساندویچ پانل‌های پلی یورتان در ساخت و ساز سازه‌های جدید بطور گسترده استفاده می‌شود. دیگر کاربرد این پانل‌های ساندویچی، عایق سازی سازه‌های قدیمی است.

ساندویچ پانل‌های پلی یورتان در دو نوع سقفی و دیواری تولید می‌شوند. از ساندویچ پانل پلی یورتان می‌توان برای ساخت سردخانه، سوله‌های بزرگ، سالن‌های صنعتی، اتاق‌های تمیز یا کلین روم و ساخت انواع کانکس استفاده کرد. البته ساندویچ پانل پلی یورتان را از نظر نوع ساخت نیز می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. ساندویچ پانل‌های پلی یورتان بر پایه پلی استر و بر پایه پلی اتر.

بزرگ‌ترین کاربرد انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری، عایق سازی ساختمان و سازه‌های مختلف است. اما علاوه بر این مورد، ساندویچ پانل پلی یورتان کاربردهای دیگری نیز دارد. بطور مثال از این ساندویچ پانل برای یخچال و فریزر، خوردوها، تولید پوشش و چسب، مبلمان و ملافه و… نیز استفاده می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزایا می‌توان به مورادی زیر اشاره کرد:

  • وزن کمی دارند و بار اضافه‌ای به سازه تحمیل نمی‌کنند.
  • ضد آب هستند و درصد جذب آب بسیار پایینی دارند.
  • در برابر حمله و نفوذ حشرات مقاوم هستند.
  • نصب و راه اندازی ساده‌ای دارند.
  • انواع ساندویچ پانل یورتان تنوع بالایی دارند.
  • طول عمر زیادی دارند.