زیرسازی ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل یکی از حساس‌ترین مراحل نصب و اجرای پانل‌ها به شمار می‌رود. در صورتی که این مرحله به درستی انجام نشود؛ عملیات نصب را با مشکل مواجه می‌سازد و کیفیت و طول عمر سازه را کاهش می‌دهد؛ چرا که ساندویچ پانل نمی‌تواند به خوبی بر روی سازه پیاده شود.
منظور از زیرسازی ساندویچ پانل‌ها در واقع همان شاسی پانل‌ها است که فرایند آن با کمک پروفیل یا قوطی انجام می‌شود. در مرحله زیرسازی، آهن‌کشی لازم با کمک چند سری از پروفیل‌های مختلف با اندازه‌های گوناگون انجام می‌شود؛ سپس پانل‌ها به صورت افقی و دور سازه بر روی آهن‌کشی، پیچ می‌شوند.

انواع زیرسازی ساندویچ پانل ها

پروفیل‌هایی که برای زیرسازی ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به شکل مقاطع باز U و Z هستند و معمولا برای ساختن پنجره و درهای آهنی استفاده می‌شوند؛ اما با توجه به ضخامت ساندویچ پانل، ابعاد گوناگونی دارند و به روش مجزایی عمل زیرسازی را پیاده‌سازی می‌کنند. در ادامه به انواع زیرسازی ساندویچ پانل‌ها با پروفیل‌های مختلف پرداخته شده است.

 • زیرسازی ساندویچ پانل دیواری

در مدل زیرسازی که برای ساندویچ پانل دیواری انجام می‌گیرد؛ از پروفیل‌هایی با ابعاد 90 در 90 یا 80 در 80 استفاده می‌شود. این نوع پروفیل‌ها را ابتدا آهن‌کشی می‌کنند و سپس ساندویچ پانل‌ها را دور تا دور سازه به صورت افقی بر روی آنها قرار می‌دهند. پس از زیرسازی ساندویچ پانل دیواری، برای نصب ساندویچ پانل‌ها را به یکدیگر متصل کرده و به ستون و پایه پیچ می‌کنند. همچنین اتصال این سازه به زیرسازی با کمک نبشی و ناودانی انجام می‌گیرد. در ادامه به نکاتی که باید در زیرسازی پانل دیواری مورد توجه قرار بگیرند، اشاره شده است.

 • توجه به شدت وزش باد منطقه نصب سازه
 • محل نصب ساندویچ پانل‌ها
 • عرض و ارتفاع پنل‌ها
 • فاصله بین ستون‌ها
 • ابعاد و نوع ساندویچ پانل
 • زیرسازی ساندویچ پانل سقفی

نحوه نصب و زیرسازی ساندویچ پانل سقفی با نوع دیواری آن متفاوت است. در زیرسازی این نوع پانل، باید به ساختاری که بر روی سقف اجرا شده و فاصله تکیه‌گاه‌های اصلی توجه شود. سپس می‌توان پانل‌های ساندویچی را بر روی پرلین‌های موجود در سقف قرار داد و با کمک پیچ سرمته گالوانیزه دار به زیرساز وصل کرد. آنچه که در زیرسازی پانل سقفی اهمیت دارد، این است که باید به ازای هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی، از یک پیچ استفاده شود. در ادامه به نکاتی که باعث انجام بهتر زیرسازی پانل سقفی می‌شوند، اشاره شده است.

 • استفاده از پیچ‌های واشر دار مخصوص
 • استفاده از پیچ‌های واشردار گالوانیزه پس از پیچ شدن پنل بر روی پرلین
 • استفاده از فلاشینگ و آبروها در محل مناسب برای حفظ زیبایی ظاهری سازه و آب‌بندی آن
 • توجه به فاصله قرار گرفتن پانل‌ها در کنار یکدیگر برای همپوشانی و آب‌بندی کامل

مزایای زیرسازی ساندویچ پانل

از آنجایی که ضخامت ساندویچ پانل با مقاومت سازه ارتباط مستقیم دارد؛ با انجام زیرسازی ساندویچ پانل به درستی می‌توان استحکام آن را بالا برد. البته اینکه زیرسازی چگونه انجام شود، می‌تواند علاوه بر افزایش درجه محکم بودن سازه، زیبایی آن را نیز حفظ کند. به عنوان مثال اگر بتوانید ضخامت پانل را افزایش دهید، می‌توانید پرلین‌ها را در فواصل بیشتری اجرا کنید. ازاین‌رو دیگر شاهد آهن‌کشی زیر سازه نخواهید بود و استحکام آن را نیز به تعادل برسانید.
توجه داشته باشید که زیرسازی درست پانل، کیفیت اجرا و عمر سازه را افزایش می‌دهند و همچنین باعث بالا رفتن مقاومت سازه در برابر گرما و سرما می‌شوند. به همین علت انتقال حرارت کاهش پیدا می‌کند و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

هزینه زیرسازی ساندویچ پانل

قیمت زیرسازی ساندویچ پانل بر اساس متراژی که در نظر دارید؛ محاسبه می‌شود. همچنین مواد و ابزارهایی که با توجه به نوع ساندویچ پانل در زیرسازی به کار می‌روند؛ بر هزینه نهایی آن مؤثر هستند. توجه داشته باشید ساخت شاسی‌کشی یا آهن‌کشی ساندویچ پانل در چندین مرحله انجام می‌گیرد و هرچه در ساخت آن دقت بیشتری خرج شود، کیفیت بالاتری خواهد داشت و قیمت بیشتری را از آن خود می‌کند.

نحوه انجام گرفتن زیرسازی ساندویچ پانل

زیرسازی ساندویچ پانل، از مهم‌ترین مراحلی است که می‌تواند مقاومت و طول عمر سازه را تضمین کند. هرچه عملیات زیرسازی با دقت و مواد مناسب‌تری انجام شود؛ نتیجه‌ای باکیفیت بالاتر ارائه می‌دهد. در واقع با انجام زیرسازی، سازه را برای نصب ساندویچ پانل‌ها آماده می‌کنند تا به درستی بر روی آن پیاده‌سازی شود. انواع زیرسازی پانل‌ها با توجه به نوع آنها انجام می‌گیرد و برای هر یک متفاوت است. همچنین کمک گرفتن از نصابان و زیرسازان حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا ساندویچ پانل سازه خود را بدون هیچ مشکلی پیاده‌سازی کنید.