مشخصات، قیمت و خرید ورق آلومینیوم

خرید ورق آلومینیوم
سرفصل های مقاله

آلومینیوم یکی از فراوان‌ترین عنصرهای روی زمین پس از اکسیژن است که کاربردهای بسیار زیادی در صنعت‌های مختلف دارد. نه تنها ورق آلومینیوم بلکه تمامی آلیاژهای آن تاثیر زیادی بر روند رشد تولیدات در صنایع مختلف گذاشته‌اند. آلومینیوم به صورت مستقیم از شمش آلومینیوم و طی فرایند نورد گرم تولید می‌شود.

برای ساخت این فلز ابتدا شمش در دمای بالا گرم می‌شود. پس از سرد شدن، محصول مورد نظر به شکل رول یا ورق پیچیده می‌شود و برای فروش به بازار عرضه می‌شود. برای افزایش طول عمر آلومینیوم‌ها آن‌ها را از میان غلطک‌هایی عبور می‌دهند. در نتیجه این اقدام ضخامت ورق آلومینیوم کاهش می‌یابد.

ورق‌های آلومینیوم کاربردهای بی‌شماری دارند. عمده کاربرد این ورق برای مصارف خانگی و در منازل و آشپزخانه‌ها است. از آلومینیوم برای تولید عایق‌های حرارتی و روکش کابل‌ها نیز استفاده می‌شود. این ورق‌ها به صورت ذاتی خاصیت عایق کنندگی دارند به همین خاطر از آن‌ها در صنعت ساخت و ساز نیز استفاده‌های فراوانی می‌شود.

انواع ورق‌ های آلومینیوم دارای کاربردهای زیادی در صنایع مختلف هستند. از این ورق‌ها می‌توان در صنایع ساخت و ساز، صنعت داروسازی، ساخت انواع پلاک‌ها و… استفاده کرد. این ورق‌ها در سری‌های 5000، 6000 و 1000 تولید می‌شوند و هر یک از این سری‌ها دارای آلیاژهای مختلفی هستند. ورق آلومینیوم دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است.

به عنوان مثال این ورق‌ها دارای خاصیت ضد پوسیدگی هستند و می‌توان از آن‌ها حتی برای محیط‌های مرطوب نیز استفاده کرد. آلومینیوم ورقی سبک بوده و به نسبت خواصش دارای قیمت مقرون به صرفه‌ای است. دیگر کاربرد این ورق ساخت ساندویچ پانل‌ سقفی و دیواری به کمک آن است. ساندویچ پانل آلومینیوم دو لایه ورق فولادی از جنس آلومینیوم است که میان آن یک لایه عایق از جنس پلی اورتان، پلی استایرن یا پشم سنگ قرار گرفته است. از این ساندویچ پانل‌های آلومینیومی برای ساختمان سازی، کشتی سازی، خودرو سازی و… استفاده‌های فراوانی می‌شود.

خرید ورق آلومینیوم

خرید ورق آلومینیوم

ورق‌های آلومینیوم به دو صورت رول یا کلاف پیچ و تکه‌های مستطیل شکل یا شیت به بازار عرضه می‌شوند که بسته به نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین ورق‌های آلومینیوم دارای 3 سری 6000 ، 5000 و 1000 هستند. ورق آلومینیوم سری 5000 از اصلی‌ترین انواع ورق‌های آلومینیومی به شمار می‌رود که در برابر آب شور مقاومت بالایی دارند. ورق‌های آلومینیوم سری 6000 نیز جزو رایج‌ترین ورق‌های آلومینیوم تجاری محسوب می‌شوند. برای خرید ورق آلومینیوم ابتدا باید با انواع این ورق‌ها آشنایی داشته باشید سپس مناسب‌ترین نوع ورق را متناسب با نوع نیاز و هدف خود خریداری کنید.

ورق آلومینیوم سری 6000

این دسته از ورق‌های آلومینیوم به این دلیل که در ساخت آن‌ها از سیلیکون و منیزیم استفاده می‌شود، در بازار با نام‌های سیلیکون و منیزیم نیز شناخته می‌شوند. از این ورق‌ها عموما برای ساخت کانال‌ها استفاده می‌شود. ورق آلومینیوم سری 6000 خود دارای چند دسته است:

 • ورق مدل 6082: جزو رایج‌ترین ورق‌های آلومینیوم تجاری به شمار می‌روند.
 • ورق مدل 6061: این ورق مقاومت بالایی در برابر خوردگی و درجه حرارت بالا دارد از همین‌رو برای کاربردهایی که نیاز به جوش یا لحیم کاری است از این ورق آلومینیوم استفاده می‌شود.
 • ورق مدل 6063: رایج‌ترین نوع آلومینیوم برای اکسترود این نوع ورق است که از قدرت متوسطی برخوردار است.

ورق آلومینیوم سری 1000

خالص‌ترین نوع ورق آلومینیوم ورق‌ها سری 1000 هستند. در هر یک از انواع ورق‌ های این سری حداقل 99 درصد آلومینیوم خالص به کار گرفته شده است. از همین‌رو ویژگی که ورق‌های این سری را از دیگر انواع ورق آلومینیوم متمایز کرده است، مقاومت بالای آن‌ها است که از آلومینیوم خالص ناشی می‌شود. این سری نیز خود دارای آلیاژهای مختلفی است که عبارتنداز:

 • ورق مدل 7075: این ورق استحکام بسیار بالایی دارد و نسبت به دیگر انواع ورق آلومینیوم نیز پرهزینه‌تر است.
 • ورق مدل 3003: یکی از پرکاربردترین انواع ورق‌های آلومینیومی است که دلیل این کاربرد بالا، مقاومت خوب آن در برابر خوردگی است.
 • ورق مدل 2024: از این آلیاژ بیشتر از دیگر انواع ورقه‌های آلومینیوم در صنعت هوافضا استفاده می‌شود. این سری در برابر فرسودگی دارای مقاومت بالایی هستند.

ورق آلومینیوم سری 5000

منیزیم یکی از اصلی‌ترین اجزای ساخت این سری از انواع ورق‌های آلومینیوم به شمار می‌رود. به این ورق‌ها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر آب شود دارند مدل دریایی نیز گفته می‌شود به همین خاطر اغلب از آن‌ها برای ساخت کشتی یا قایق استفاده می‌شود. چند آلیاژ از این خانواده عبارت است از:

 • ورق مدل 5052: این سری شباهت زیادی به ورق‌های 3003 داشته اما استحکام و مقاومت بالاتری دارد.
 • ورق مدل 5083: این آلیاژ جزو ورق‌های مستحکم به شمار می‌رود اما استحکام آن به ورق‌های 6082 نمی‌رسد.
 • ورق مدل 5754: یک آلیاژ با قدرت متوسط است.

ورق آلومینیوم چگونه تولید می‌شود؟

برای تولید ورق آلومینیوم ابتدا شمش‌های ورقی شکل و حرارت دیده آلومینیوم که هر یک بیش از 20 تن وزن دارند را رول می‌کنند. هرچه اندازه نوردهای رول کننده بیشتر شود، اندازه این شمش‌ها نیز بزرگ‌تر خواهد شد. برای اینکه شمش آلومینیوم رول شود باید به حرارت مناسب رول شدن برسد از همین‌رو آن‌ها را حرارت می‌دهند. پس از حرارت دادن شمش‌ها آن‌ها را به درون یک نورد خرد کننده هدایت می‌کنند. در این مرحله شمش‌ها به اندازه‌ای به سمت عقب و جلو رول می‌شوند تا ضخامت آن‌ها کاهش یابد.

تولید کننده ورق آلومینیوم

شمش‌های آلومینیوم قبل از کاهش ضخامت بیش از 2 فوت ضخامت دارند. پس از قرار دادن آن‌ها در نورد خرد کننده ضخامتشان کاهش یافته و به چند اینچ می‌رسد. پس از طی کردن این مراحل با کمک حرارت یا طی فرایند نورد سرد مقاومت این ورقه‌ها را افزایش می‌دهند. ورقه‌های آلومینیوم هر چه سردتر شوند مقاومت بیشتری پیدا خواهند کرد. در پایان کار ورقه‌های آلومینیومی به اندازه دلخواه برش خورده و به بازار عرضه می‌شوند.

کاربرد ورق آلومینیوم

استفاده از آلومینیوم و آلیاژهای آن تقریبا در تمامی صنعت‌ها به چشم می‌خورد. آلومینیوم صنعتی در فرم‌های مختلفی ساخته می‌شود اما یکی از پرکاربردترین فرم‌های آن ورق آلومینیوم است. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این ورق قابلیت بازیافت آن است. بد نیست بدانید که ورق آلومینیوم حتی پس از بازیافت نیز خواص خود را حفظ می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای ورق آلومینیوم را می‌توان در صنعت ساخت و ساز دانست. برای عایق سازی سازه‌ها به ویژه‌ ساختمان‌های مسکونی می‌توان از ورق‌های آلومینیوم برای پوشش دیواره‌ها یا سقف استفاده کرد. این اقدام هزینه‌های مصرفی انرژی را به شدت کاهش می‌دهد.

از ورق آلومینیوم برای ساخت نمای ساختمان‌ها، ساخت سایه بان یا پوشش سقف‌ها، پوشش بیرونی دیوارها، ساخت ساندویچ پانل‌ دیواری و سقفی و… استفاده می‌شود. آلومینیوم در برابر خوردگی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد از همین‌رو می‌توان از آن برای مکان‌هایی که امکان خوردگی دارند استفاده کرد. به عنوان مثال از ورقه‌ های آلومینیوم برای ساخت قایق یا تعمیر کشتی‌ها استفاده می‌شود. دیگر کاربردهای ورقه آلومینیوم عبارتنداز:

 • استفاده در صنعت هوافضا؛ ساخت بدنه هواپیما، جت، فضاپیما و مخزن سوخت فضاپیماها
 • استفاده در ساخت وسایل برقی آشپزخانه
 • ساخت لایه زرهی در ادوات جنگی
 • تعمیر واگن‌های باری و کامیون‌ها
 • صنعت حمل و نقل
 • صنعت داروسازی
 • ساخت ریل‌های راه آهن
 • ساخت پلاک‌ها و…

ورقه‌های آلومینیومی چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از مواردی که موجب کارایی زیاد ورقه‌های آلومینیومی در صنایع مختلف شده است ویژگی‌های متمایز کننده آن‌ها از سایر ورقه‌های فلزی است. شاخص‌ترین ویژگی ورق آلومینیوم که منجر به استفاده روزافزون از آن‌ها در صنعت ساخت و ساز شده است وزن سبک این ورقه‌‎ها است. ورق آلومینیوم شکل پذیری مناسبی دارد از همین‌رو می‌توان از این ورق‌ها برای کاربردهای متعددی استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های آلومینیوم مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. این ویژگی سبب شده است که ورقه‌های آلومینیومی پوشش مناسبی برای ساخت ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری باشند.

ورقه آلومینیوم قابل انعطاف است و می‌توان از آن در اشکال مختلف استفاده کرد؛ همین موضوع فروش ورق آلومینیوم را بیشتر کرده است. از دیگر ویژگی‌های این ورقه می‌توانیم به سطح صاف و یکدستی که دارد اشاره کنیم. ورق آلومینیوم در مقایسه با ویژگی‌ها و مزایایی که دارد از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. دیگر خواص ورق‌های آلومینیوم عبارتنداز:

 • در برابر شرایط جوی مقاوم است از همین‌رو می‌توان از آن‎ها در بیرون ساختمان‌ها نیز استفاده کرد.
 • این ورق‌ها طول عمر بالایی دارند؛ در صورت استفاده این ورق‌ها در نما، ساختمان‌ کمتر نیاز به بازسازی و تعمیر پیدا می‌کند.
 • به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد می‌توان از آن‌ها برای تولید کرکره‌ها یا روکش‌های کابینت استفاده کرد.
 • با توجه به اینکه این ورق‌ها شفاف هستند اگر برای نمای بیرونی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند ممکن است زود به زود نیاز به شستشو پیدا کنند اما جای نگرانی نیست چراکه ورق آلومینیوم قابل شستشو است.
 • این ورق ضد پوسیدگی است و می‌توان از آن حتی در محیط‌های شرجی و مرطوب نیز استفاده کرد.

مزیت‌های فلز آلومینیوم

این ورق‌های آلومینیوم‌ دارای مزیت‌های مختلفی است که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. وزن بسیار کم ورق آلومینیوم باعث شده است که از این محصول برای ساخت تجهیزات و وسایل سبک وزن مانند ساندویچ پانل‌ها استفاده‌های گوناگونی شود. کارخانه آریا بارون توس یکی از کارخانه‌های فعال در زمینه ساخت ساندویچ پانل در حال حاضر، ورق‌های از ورق‌های آلومینیوم برای ساخت انواع ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌کند.

خاصیت شکل پذیری ورق آلومینیوم باعث شده است که این ورق در حال حاضر برای محصولات مختلف کاربردهای مناسبی را به همراه داشته باشد. به گرما اندکی گرما دادن به ورق‌های و شمش‌های آلومینیوم می‌توان این ورق‌ها را به شکل‌های دلخواهد درآورد.

همچنین خاصیت استحکام بالای ورق آلومینیوم یکی دیگر از دلایل انتخاب و کاربرد این فلز است. اگر بخواهیم به لحاظ وزنی ورق آلومینیوم را با ورق فولاد مقایسه کنیم، ورق آلومینیوم حداقل یک سوم وزن ورق فولاد را دارد. مقاومت بسیار بالای ورق آلومینیوم باعث شده است که سازندگان ساندویچ پانل‌ از این ورق استفاده‌های گوناگونی کنند.

ورق آلومینیوم همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. این ورق با میزان مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی از خود نشان می‌دهد جزو یکی از ورق‌های پر استفاده در صنعت ساخت ساندویچ پانل شناخته می‌شود.

ورق آلومینیوم نقطه ذوب بسیار پایینی دارد و به همین دلیل می‌توان از این ورق به راحتی برای فرم دهی استفاده کرد. کافی است این ورق در برابر میزان حرارت مشخصی قرار بگیرد تا شکل دلخواه راه به خود بگیرد.

عدم نشان دادن واکنش ورق آلومینیوم با دیگر عناصر حاضر در طبیعت باعث شده است که این ورق به خوبی بتواند برای کاربردهایی مانند استفاده در صنعت بسته بندی مواد غذایی و دارو سازی به کار برده شود.

خاصیت عدم آتش گیری ورق آلومینیوم باعث شده است که از این ورق برای محیط‌هایی که احتمال آتش سوزی در آن‌ها زیاد است استفاده شود. همچنین این ورق هیچگونه گاز سمی از خود ساطع نمی‌کند و برای محیط زیست آسیب‌زا نیست.

دارا بودن این ورق از خاصیت بازیافت باعث شده است که این ورق و انواع استفاده‌های آن پس از مدتی مجدد به محصولی دیگر تبدیل شود. در حال حاضر بیش از 50 درصد ورق‌های آلومینیوم موجود و محصولات ساخته شده با‌ آن‌ها از محصولات بازیافتی است.

ساندویچ پانل آلومینیومی

یکی از کاربردهای اصلی ورق آلومینیوم استفاده از آن‌ها در ساختار ساندویچ پانل‌ها است. ساندویچ پانل‌ها ساختاری سه لایه دارند. یک لایه عایق در میان دو ورق فلزی محصور شده است. این ورق فلزی می‌تواند از جنس آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم پیش رنگ شده باشد. آلومینیوم قابلیت بالایی در شکل گیری دارد به همین دلیل به راحتی می‌توان از آن برای تولید انواع ساندویچ پانل سقفی، دیواری، ساندویچ پانل سردخانه‌ای و… استفاده کرد.

ساندویچ پانل آلومینیومی

 

استفاده از ساندویچ پانل آلومینیومی در ساخت اتاق تمیز یا کلین روم‌ها نیز کاربرد دارد. از ویژگی‌های ساندویچ پانل آلومینیومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای قابلیت بازتاب نور هستند.
 • مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.
 • سبک و کم وزن هستند.
 • مقاوم در برابر اکسیداسیون
 • ضد زنگ

انواع ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم همان طور که گفته شد یکی از ورق‌ها پرکاربرد و پر استفاده در صنایع مختلف است. این ورق به دلیل خاصیت‌های بیشماری که دارد در انواع مختلفی ساخته می‌شود. ورق‌های آلومینیوم به دلیل استفاده‌های زیادی که دارند در انواع ضخامت‌های مختلف از فویل تا ورق ساخته و به بازار عرضه می‌شود.

ورق رول شده آلومینیوم

ورق‌های رول شده آلومینیوم را معمولا به صورت ورق‌های بسیار نازک و در شکل و شمایل کویل به بازار عرضه می‌کنند. اصلی‌ترین دلیل رول کردن ورق‌های آلومینیوم عدم وجود محدودیت طولی است. معمولا برای کاربردهایی که نیاز به ورق آلومینیوم در طول زیاد است ورق‌های آلومینیوم را به صورت رولی طراحی و به بازار عرضه می‌کنند. عموما یک رول آلومینیوم طولی برابر با 500 تا 2300 متر دارد، هرچند که این طول می‌تواند بر اساس سفارش تغییر کند.

حمل آسان و راحت این ورق‌ها از دیگر مزیت‌های تولید ورق آلومینیوم به صورت رولی است. به دلیل آن که ورق‌های آلومینیوم به صورت ورق‌های نازک طراحی می‌شوند، حمل و نقل آن‌ها به صورت معمول امکان پذیر نیست و امکان تا خوردن و خرابی در ورق بالا می‌رود. رول پیچ کردن ورق‌های آلومینیوم باعث شده است که دیگر این مشکل وجود نداشته باشد. رول کردن ورق‌های آلومینیوم باعث می‌شود که این ورق‌ها به  صورت سالم و بدون خط و خش به استفاده کننده نهایی برسد.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم

در برخی از موارد میزان ضخامت ورق آلومینیوم به اندازه‌ای است که رول کردن ورق امکان پذیر نیست و  تنها روشی که می‌توان این ورق را مورد استفاده قرار داد، استفاده از این ورق‌ها در ابعاد و اندازه‌های مشخصی است که قابلیت جا به جایی داشته باشند. در اصطلاح فنی ورق‌های سنگین آلومینیوم را Aluminium Plate و ورق‌های سبک آلومینیوم را Aluminium Sheet می‌گویند. ورق‌های آلومینیوم همچنین می‌توانند به صورت طرح‌دار طراحی و تولید شوند که اصلی‌ترین کاربرد آن‌ها در ساخت انواع ساندویچ پانل است.

در یک دسته بندی کلی ورق‌های آلومینیوم بر اساس شکل ظاهری را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

ورق آلومینیوم آجدار

ورق‌های آلومینیوم آجدار یکی دیگر از انواع پرکاربرد ورق آلومینیوم است. وجود سطح آجدار باعث اصطکاک بیشتر ورق با سطح مورد نظر می‌شود. ورق آلومینیوم در حالت عادی سطح صاف و لغزنده‌ای دارد که همین امر باعث می‌شود استفاده از این ورق ساده نباشد. رایج‌ترین نوع کاربرد ورق‌های آجدار آلومینیوم را می‌توان استفاده به عنوان کف پوش پله‌های برقی، پله عابر پیاده در نظر گرفت.

ورق آلومینیوم رنگی

اصلی‌ترین خاصیت ورق‌های آلومینیوم را می‌توان خاصیت رنگ پذیری آن‌ها در نظر گرفت. عموما از ورق‌های آلومینیوم رنگی برای طراحی دکوراسیون و همچنین انواع طراحی داخلی ساختمان و محیط‌های اداری استفاده می‌شود. ورق‌های آلومینیوم به روش رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ کاری می‌شوند و همین دلیلی است که رنگ این ورق‌ها به هیچ صورت از بین نمی‌رود. توجه داشته باشید که ورق آلومینیوم خود به صورت عادی، دارای خاصیت عدم خورندگی است.

ورق آلومینیوم کامپوزیتی

ورق‌های کامپوزیتی نوعی از ورق آلومینیوم است که پایه آلومینیوم دارد. این نوع ورق‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

ورق آلومینیوم امباس و لوزی

این نوع از ورق‌های آلومینیوم همان ورق‌های آجدار هستند که وجود آج‌های مورب دیگر در کنار آج باعث به وجود آمدن شکل لوزی شده است. اصلی‌ترین دلیل استفاده از این ورق‌ها را می‌توان میزان انعکاس بسیار پایین نور و عدم لغزندگی در نظر گرفت.

ورق آلومینیوم پانچ شده

اصلی‌ترین دلیل ایجاد این ورق‌ها برش راحت‌تر ورق است. یکی دیگر از دلایل ایجاد این پانچ‌ها در ورق آلومینیوم، ایجاد حفره‌هایی برای عبور هوا است. ورق‌های آلومینیوم پانچ شده عموما در ساخت کیس‌های کامپیوتر و هواکش‌های لوکس کاربرد دارند.

ورق آلومینیوم خش دار

ورق‌های آلومینیوم خش دار همان ورق‌های صاف هستند که سطح آن‌ها خراشیده شده است. اصلی‌ترین دلیل ایجاد این خش‌ها در روی ورق آلومینیوم کاهش میزان انعکاس نور و همچنین افزایش زیبایی ورق است.

ورق آلومینیوم ساده

این ورق‌های آلومینیوم رایج‌ترین نوع ورق آلومینیوم هستند. ورق‌های آلومینیوم ساده کاربردهای مختلفی دارند که از اصلی‌ترین کاربردهای آن‌ها می‌توان به استفاده در صنعت خودروسازی، هوافضا و صنایع بسته بندی اشاره کرد.

ورق آلومینیوم فرم‌دار

این ورق‌ها در اندازه و شکل‌های مختلفی طراحی می‌شوند و این اندازه و شکل وابسته به نوع سفارش می‌تواند متفاوت انتخاب شود.

ورق‌های آلومینیوم موجود در بازار

ورق‌های آلومینیوم موجود در بازار به دو صورت یافت می‌شوند. رول کلاف پیچ آلومینیوم یا تکه‌های مستطیل شکل آلومینیوم. توجه داشته باشید که این ورق‌ها و شیت‌های مستطیل شکل بیشتر برای کارخانه‌های تولیدی استفاده می‌شود. به عنوان مثال کارخانه تولید ساندویچ پانل برای استفاده از آلومینیوم در لایه رویه و زیره ساندویچ پانل از ورق‌های آلومینیوم استفاده می‌کند.

این امکان وجود دارد که شمش‌های آلومینیوم برای شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کننده مواد اولیه، به بازار فرستاده شود، اما اکثر شرکت‌ها و کارخانه‌ها از ورق‌های رولی یا شیت‌های مستطیل شکل ورق آلومینیوم استفاده می‌کنند.

قیمت ورق آلومینیوم

قیمت ورق آلومینیوم با توجه به فاکتورهایی مختلفی تعیین می شود. ابعاد و وزن ورق ها و ضخامت آن ها بر روی قیمت موثر است. نوسانات ارز و هزینه های حمل و نقل نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار، در نرخ ورق ها می باشد.
به همین خاطر برای اطلاع از قیمت آلومینیوم می توانید با ما تماس گرفته و از قیمت به روز آن مطلع شوید.

محاسبه وزن ورق آلومینیوم

زمان خرید ورق آلومینیوم،  وزن آن محاسبه می شود تا قیمت بر اساس میزان آلومینیوم موجود به دست آید. چرا که ورق های آلومینیوم موجود در کارخانه ها دارای وزن های متفاوتی هستند.

عدد به دست آمده از محاسبه وزن، بسیار مهم بوده و نقش مهمی در پروژه ها برای کارفرمایان دارد تا هزینه های پروژه را سازماندهی کنند. در صنایع خودروسازی نیز وزن مخصوص آلومینیوم دارای اهمیت است، چرا که بر روی سرعت ماشین و میزان شتاب تاثیر می گذارد.

برای محاسبه وزن هر ورق آلومینیوم، می توان از فرمول، ضخامت × وزن مخصوص آلومینیوم × عرض × طول استفاده کرد.

آنچه در مقاله انواع ورق آلومینیوم خواندید

ورق‌های آلومینیوم یکی از انواع ورق‌های پر استفاده در انواع صنعت‌های مختلف است. از این ورق‌ همچنین برای ساخت انواع ساندویچ پانل استفاده می‌شود. ورق‌های ساندویچ پانل به دلیل آن که نیاز به وزن سبکی دارند و همچنین نباید در برابر شرایط نامساعد جوی دچار خوردگی و خرابی شوند، از ورق‌های آلومینیوم برای ساخت ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی از آن‌ها استفاده می‌شود. ورق‌های آلومینیوم برای جا به جایی راحت و آسان عموما به صوت رولی طراحی و تولید می‌شوند.

آلومینیوم یکی از عناصر فراوان پس از اکسیژن است. به دلیل زیاد بودن این عنصر در طبیعت، این ماده در حال حاضر به عنوان یکی از فلزات با صرفه اقتصادی استفاده‌های زیادی دارد. از فلز آلومینیوم در حال حاضر برای بخش‌ها و صنعت‌های گوناگونی استفاده می‌شود. این فلز یکی از پرکاربردترین فلزات در ساخت ساندویچ پانل است. فلز آلومینیوم به دلیل خاصیت‌هایی که با خود دارد و همچنین صرفه اقتصادی بسیار بالا، در حال حاضر یکی از فلزاتی است که در ساخت رویه و زیره ساندویچ پانل‌ها از آن استفاده می‌شود.

ورق‌های آلومینیوم کاربرد و انواع مختلفی دارند. از اصلی‌ترین این ورق‌ها می‌توان به ورق‌های ساده، پانچ شده، شکل دار، فویلی و… اشاره کرد.

ورق‌های آلومینیوم در اندازه و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. عموما این اندازه و ابعاد قابل سفارش است و وابسته به آن که ورق مورد نظر چه اندازه‌ای داشته باشد روش حمل و نقل آن متفاوت خواهد بود

از رایج‌ترین کاربردهای ورق‌های آلومینیوم می‌توان به استفاده در صنایع نظامی، استفاده در صنعت هوا فضا، صنعت خودروسازی، ساخت تجهیزات خانه و… اشاره کرد. شرکت‌های سازنده ساندویچ پانل‌ همچنین از این ورق‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه خود برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌کنند. دلیل اصلی این استفاده هم، وزن بسیار سبک و همچنین قیمت مناسب و خاصیت شکل پذیری این ورق‌ها است.

کدام ورق آلومینیوم قوی تر است 5052 یا 6061؟

ورق آلومینیوم 5052 دارای استحکام و مدول الاستسیته بالاتری، نسبت به ورق های آلومینیومی 6061 است.

چه نوع ورق آلومینیومی بهتر است؟

گریدهای آلومینیوم سری 1000 خالص ترین ورق آلومینیومی در بین تمام گریدهای آلومینیوم تجاری هستند. هر گرید در سری 1000 حاوی حداقل 99 درصد آلومینیوم خالص است. به همین دلیل استحکام بالایی در ساخت دارند.

اطلاعات ورق های آلومینیومی
💎 انواع سری ورق آلومینیوم سری‌های 5000، 6000 و 1000
⭐ انواع ورق آلومینیوم آجدار، رنگی، کامپوزیتی، فرم دار، ساده، خش دار، پانچ شده، امباس و لوزی، ورق های رول شده
📌 ویژگی های محصول دارای قابلیت بازتاب نور هستند، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند، سبک و کم وزن هستند، مقاوم در برابر اکسیداسیون، ضد زنگ
کاربرد ورق های آلومینیوم استفاده در صنعت هوافضا، استفاده در ساخت وسایل برقی، ساخت لایه زرهی در ادوات جنگی، صنعت حمل و نقل، صنعت داروسازی
آریا بارون
آریا بارون

آریا بارون توس بهترین کارخانه تولید کننده مصالح نوین ساختمانی

آخرین مقالات
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hamed

سلام میخواستم بدونم واقعا ورق آلومینیوم 1000 از 100 درصد آلومینیوم تشکیل شده است؟

آریا بارون

درود بر شما 🌹 ورق های آلومینیوم ۱۰۰۰ یک از مقاومت ترین ورق های آلومینیومی تولید هستش که بالغ بر ۹۹ درصد آن را آلومینیوم خالص تشکیل داده است.

آریا بارون تولید کننده ساندویچ پانل، خانه پیش ساخته، کانکس، درب سردخانه است. برای سفارش تماس بگیرید.