فرمول محاسبه وزن سوله

با در دست داشتن فرمول محاسبه وزن سوله، می‌توان وزن سازه را به دست آورد. در اصول طراحی سوله، وزن سوله یکی از مهم‌ترین ارکان به شمار می‌رود؛ چراکه وزن به همراه بارهای وارده بر سوله می‌توانند در طراحی و قیمت نهایی ساخت سوله تاثیر بگذارند.

وزن سوله

سوله‌ها در حالت کلی به دو شکل سوله سبک و سنگین ساخته می‌شوند. سوله‌های سبک به صورت خرپایی طراحی می‌شوند و در نتیجه میزان فولاد به کار رفته در آن‌ها کمتر از انواع سنگین است؛ بنابراین وزن کمتری نیز دارند. سوله‌های سبک بیشتر برای ساخت گلخانه، دامداری و سوله مرغداری به کار می‌روند. به هر حال، اگر وزن سوله را بتوان از ابتدای اجرای پروژه برآورد کرد، از هزینه‌های اضافی احتمالی که در نهایت ممکن است به وجود بیایند، می‌توان جلوگیری نمود.

 

 • فرمول محاسبه وزن سوله

  برای اینکه بتوان وزن سوله را محاسبه کرد، باید وزن مصالحی را که در ساخت آن به کار گرفته‌ شده‌اند، در نظر گرفت. میلگرد، تسمه، انواع پروفیل، ورق، لوله و آهن از انواع مواردی هستند که در ساخت سوله مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • برای محاسبه وزن میلگرد:
  • محاسبه وزن مصالحی مانند تسمه و ورق و غیره:
  • برای محاسبه وزن لوله‌ها:

  در این فرمول‌ها، شعاع از طریق تقسیم قطر بر عدد 2 به دست می‌آید. واحدهایی که در نظر می‌گیرید، می‌توانند میلی‌متر و سانتی‌متر باشند. اگر واحد میلی‌متر را به کار ببرید، باید در نهایت عدد به دست آمده را تقسیم بر یک میلیون کنید. همچنین با به کارگیری واحد سانتی‌متر، عدد به دست آمده باید تقسیم بر هزار شود. این کار برای به دست آوردن وزن بر حسب کیلوگرم انجام می‌شود.

محاسبه وزن سوله با جرثقیل

جرثقیل در سوله صنعتی کاربرد بسیاری دارد؛ از این رو برای محاسبه وزن، باید فرمول محاسبه وزن سوله با جرثقیل به کار گرفته شود. برای این کار، لازم است که مواردی از جمله تناژ جرثقیل، دهانه سوله و استانداردهایی که برای زلزله وجود دارند، مورد محاسبه قرار بگیرند. البته انجام این محاسبات به کمک نرم‌افزارهایی مانند اتوکد به آسانی انجام می‌گیرند.

محاسبه وزن پوشش سقف سوله

سقف سوله باید به درستی طراحی شود و پوشش سقف سوله مناسب با نوع کاربری و شرایط محیطی سوله انتخاب شود؛ چراکه سقف بر وزن سوله تاثیر زیادی دارد. اغلب سقف سوله‌ها به حالت شیب‌دار ساخته می‌شود. پوششی که برای سقف سوله انتخاب می‌شود می‌تواند از بین پانل‌های مختلفی بر اساس نوع کاربرد سوله به کار گرفته شود. تمامی وزن این پانل‌ها باید محاسبه شده و در وزن کل سوله، تاثیر داده شوند.

نرم‌افزار محاسبه وزن سوله

نرم‌افزار محاسبه وزن سوله

برای محاسبه وزن سوله از نرم‌افزارهای مختلفی که در حوزه نقشه‌کشی و ساخت سازه هستند، استفاده می‌کنند. برای محاسبه زیرساخت سوله نرم‌افزار SAFE مناسب است. نرم‌افزارهایی مانند AutoCAD و Tekla Structural برای طراحی سازه به کار می‌روند. مهندسان سازه از برنامه‌ای تحت عنوان SAP2000 برای انجام محاسبات سوله بهره می‌گیرند.

محاسبه وزن سوله آنلاین

برای اینکه بتوانید به راحتی و بدون هیچ دردسری، وزن سوله را محاسبه کنید، با در دست داشتن ابعاد دهانه، ارتفاع و طول سوله می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سایت‌هایی که برای محاسبه وزن سوله طراحی شده‌اند، اقدام کنید.

کدام عوامل در محاسبه وزن سوله موثر هستند؟

عواملی وجود دارند که مستقیما بر میزان وزن سوله تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین برای اجرا و نصب سوله دست دوم یا صنعتی و یا هر نوع سوله دیگر، باید این عوامل را بشناسیم. این عوامل عبارت‌اند از:

 • عرض دهانه: هرچقدر عرض دهانه سوله بیشتر شود، بر وزن سوله نیز افزوده می‌شود.
 • ارتفاع سوله: وقتی ارتفاع افزایش پیدا می‌کند، به عبارتی ارتفاع ستون‌ها بیشتر می‌شود؛ در نتیجه افزایش وزن سوله را در پی دارد. از طرفی اثر نیروی باد نیز با افزایش ارتفاع زیاد شده و وزن سوله را افزایش می‌دهد.
 • میزان بار منطقه: هرچقدر میزان بارش برف در یک منطقه بالا باشد، میزان بار وارده از طرف برف بر روی سوله افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه وزن واحد سطح سوله بیشتر می‌شود؛ بنابراین قبل از ساخت سوله باید به این نکته توجه ویژه‌ای کرد.
 • بار جرثقیل: در سوله‌های صنعتی باید تاثیر بار جرثقیل سقفی در میزان وزن سوله در نظر گرفته شود.
 • وجود طبقه در سوله: اگر در سوله‌ای طبقه تعبیه شود، به عبارتی سوله دو یا چند طبقه باشد، به میزان طبقات اضافی، بر وزن سوله افزوده می‌شود.
سوله سبک

چرا محاسبه وزن سوله بسیار مهم است؟

در این مقاله فرمول محاسبه وزن سوله و عوامل موثر بر افزایش وزن آن مورد بررسی قرار گرفت. محاسبه وزن سوله بیشتر برای تخمین قیمت سوله انجام می‌گیرد؛ از این جهت لازم است که تمامی عواملی که بر وزن سوله اثر می‌گذارند، با دقت و با جزئیات بیشتر بررسی شوند. مهندسان پروژه می‌توانند ایمنی و استحکام سازه را نیز کنترل کنند. آریا بارون توس که یکی از واحدهای فعال در تولید انواع سوله است، می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای شما در این زمینه باشد.

ساندویچ پانل های آریا بارون توس از بهترین و با کیفیت ترین جنس های تولیدی کارخانه است.