دیوار سوله چیست؟

در طراحی و ساخت سوله‌ ها، طراحی دیوارهای آن به دو بخش پوشش دیوارهای خارجی و داخلی سوله تقسیم بندی می‌شود. از متریال‌های مختلفی می‌توان برای ساخت دیوارهای سوله کمک گرفت اما در میان تمامی آن‌ها ساندویچ پانل‌های دیواری جزو رایج‌ترین متریالی هستند که برای ساخت دیوار سوله مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنان برای ساخت دیوار سوله‌های زیادی از مصالح سنتی چون آجر و سیمان استفاده می‌شود و این موضوع نشان دهنده این است که ساندویچ پانل‌ دیواری به اندازه ساندویچ پانل سقفی سوله گسترده نیست با این حال می‌توان از پانل‌ها برای عایق سازی دیوارهای یک سوله کمک گرفت. در انتخاب یک متریال مناسب برای ساخت دیوارهای یک سوله باید فاکتورهای متعددی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال متریالی که به عنوان پوشش دیوارهای یک سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به راحتی قابل اجرا باشد تا اگر نیاز به ایجاد تغییرات یا تعمیراتی در بدنه دیوارها بود بتوان به راحتی آن را اعمال کرد.

سوله
سوله

از دیگر فاکتورهای حائز اهمیت حین انتخاب پوشش دیوار سوله سرعت ساخت و اجرای دیوارهای سوله است. استفاده از متریالی که سرعت اجرای پروژه را کاهش می‌دهد صرفه اقتصادی نخواهد داشت به همین خاطر بسیار مهم است از متریالی برای پوشش دیوارها استفاده کرد که در هزینه و زمان مورد نیاز برای ساخت دیوار سوله صرفه جویی کند.

پوششی که برای دیوارهای سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از استانداردهای زیست محیطی برخوردار باشد در غیر این صورت ممکن است موجب وارد آمدن آسیب به محیط زیست شود. از دیگر ویژگی‌هایی که پوشش سوله‌ها باید داشته باشند می‌توان به کاهش هزینه‌های مصرفی انرژی از طریق عایق سازی دیوارها و جلوگیری از ورود و خروج دمای محیط اشاره کرد.

پوشش دیوار سوله با ساندویچ پانل

همان‌طور که کمی پیش‌تر هم ذکر شد ساندویچ پانل‌های دیواری یکی از محبوب‌ترین متریال‌ها برای ساخت دیوارهای سوله به شمار می‌روند. انتخاب مناسب‌ترین پوشش برای دیوار یک سوله به کاربری آن سوله بستگی دارد. به عنوان مثال اگر سوله قرار باشد در یک محیط سردخانه‌ای قرار بگیرد بهترین پوشش برای آن همین ساندویچ پانل است چراکه ساندویچ پانل‌ها قدرت بالایی در عایق سازی دارند و می‌توانند دیوارهای این سازه‌های فلزی را در برابر حرارت، سرما و صوت عایق کنند.

لازم به ذکر است که قبل از پوشش دیوارهای سوله با ساندویچ پانل باید زیرسازی صورت بگیرد. زیرسازی قبل از نصب ساندویچ پانل دیواری عموما با کمک پروفیل‌های قوطی صورت می‌گیرد. ساندویچ پانل‌ها از نقطه نظر لایه عایقی که دارند به چند دسته ساندویچ پانل پلی یورتان، ساندویچ پانل پلی استایرن و ساندویچ پانل پشم سنگ تقسیم می‌شوند. اینکه کدام یک از این فوم‌های عایق برای ساندویچ پانل دیواری سوله مناسب‌تر است، به کاربری آن سوله بستگی دارد چراکه این فوم‌ها از نظر درجه عایق کنندگی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

ساندویچ پانل سقی و دیواری
ساندویچ پانل سقفی پروژه

بهترین فوم عایق برای ساندویچ پانل دیواری سوله

ساندویچ پانل‌های دیواری که برای پوشش دیوارهای سوله مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند دارای فوم پلی یورتان یا پلی استایرن باشند. پلی یورتان خاصیت عایق کنندگی قوی‌تری نسبت به پلی استایرن دارد از همین‌رو از ساندویچ پانل‌های پلی اورتان عموما برای پوشش دیوارهای سوله‌های سردخانه‌ای استفاده می‌شود.

تمامی فرایند ساخت ساندویچ پانل‌های دیواری پلی استایرن مشابه با پانل پلی یورتان است با این تفاوت که کیفیت پلی استایرن کمی پایین‌تر بوده و عایق حرارتی و صوتی کمتری نسبت به دیوارهای پلی اورتانی دارد. با توجه به اینکه قیمت پلی استایرن از پلی یورتان کمتر است توصیه می‌شود از این فوم برای دیوارهای سوله‌ای استفاده شود که عایق بودن دیوارها به میزان زیادی مورد اهمیت نباشد.

ساخت دیوار سوله با بلوک‌های سیمانی

همان‌طور که گفته شد هنوز هم ساخت دیوارهای سوله با مصال سنتی چون آجر و سیمان صورت می‌گیرد. یکی از ارزان‌ترین متریال‌هایی که می‌توان از آن برای ساخت دیوار سوله کمک گرفت بلوک‌های سیمانی هستند. استفاده از این متریال محدودیت‌هایی نیز خواهد داشت. بطور مثال بلوک‌های سیمانی مقاومت فشاری زیادی ندارند به همین خاطر برای ساخت دیوارهایی با ارتفاع بیش از 8 متر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند. با توجه به اینکه دهانه سوله نسبت به دیگر سازه‌ها بزرگ‌تر است، چنانچه برای ساخت دیوار سوله از بلوک سیمانی استفاده شود لازم است که قبل از نصب دیوارها نبشی کشی انجام شود.

اگر برای ساخت دیوارهای یک سوله استفاده از مصالح سنتی را به ساندویچ پانل‌های دیواری ترجیح می‌دهید بهترین متریالی که می‌توان از آن استفاده کرد بلوک‌های سیمانی aac است. این بلوک‌ها به نسبت دیوارهای سیمانی که کمی پیش مورد بررسی قرار دادیم مقاومت فشاری بیشتری دارد. بلوک‎‌های aac هم از نظر عایق صوتی و حرارتی عملکرد بهتری داشته و هم قیمت مقرون به صرفه‌تری نسبت به دیگر متریال‌های سنتی ساخت دیوار سوله دارند.

برخلاف بلوک‌های سیمانی که برای دیوارهایی با ارتفاع بیش از 8 متر مناسب نیستند، از این متریال می‌توان برای ساخت دیوارهایی با ارتفاع بیشتر استفاده کرد. بلوک aac وزن کمی داشته و سرعت ساخت دیوار یک سوله با آن به نسبت بلوک‌های سیمانی معمولی بیشتر است.

از دیوارهای سی و پنج سانتی با آجرنما 10 سوراخه زرد رنگ در گذشته برای ساخت دیوارهای سوله استفاده بیشتری می‌شد اما امروزه با عرضه متریال‌هایی با عملکرد بهتر استفاده از مصالح سنتی دیگر چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. هر چند این مصالح نسبت به دیوارهای بلوک سیمانی استحکام بیشتری دارد، اما در مقایسه با عوامل طبیعی چون زلزله استحکام زیادی ندارند بنابراین استفاده از این متریال برای ساخت دیوار سوله با وجود مصالح مقاوم و بهینه‌تری چون ساندویچ پانل‌های دیواری توصیه نمی‌شود.

سوله علاوه بر سقف و دیوارها از اجزای مختلف دیگری نیز تشکیل شده است. یکی از مهم‌ترین اجزای ساخت سوله‌ها وال پست‌ها هستند که اجرای آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم اجرای صحیح وال پست حین ساخت و طراحی یک سوله می‌تواند خسارات جبران ناپذیری وارد کند. وال پست‌ها نگهدارنده دیوارهای سوله هستند. این جزء به صورت یک تیر-ستون طراحی شده و در انتهای سوله‌ها قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین وظیفه وال پست‌ها این است که نیروی ناشی از زلزله یا بادهای شدید را از دیوار سوله به فریم آن منتقل کنند تا از تخریب دیوار جلوگیری شود. عدم اجرای استاندارد وال پست می‌‎تواند منجر به تخریب دیوار حین وقوع زلزله شود.