سقف سوله چیست؟

سوله‌ ها سازه‌هایی فلزی با سقف شیبدار هستند که با کاربری‌های سالن‌های ورزشی، انبارها، آشیانه هواپیما، سالن‌های صنعتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش سوله‌ها در صنعت بطور کلی به دو دسته پوشش سقف سوله و بدنه سوله تقسیم بندی می‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در سوله سازی، پوشش سقف این سازه‌های فلزی است. با توجه به اهمیت بالای این بخش از سوله لازم است که مهندسان حین ساخت توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. برای سقف سوله‌ها پوشش‌های متفاوتی موجود است. مناسب‌ترین نوع پوشش هر سوله باید متناسب با کاربری آن انتخاب شود.

سوله
سوله

چگونگی ساخت یک سوله تاثیر زیادی بر وزن نهایی و طراحی ساخت آن سوله می‌گذارد به همین خاطر کیفیت ساخت یک سوله تا حدود زیادی به پوشش سقف آن بستگی دارد. مهم‌ترین معیار ساخت یک سوله استاندارد استفاده از متریال باکیفیت و با وزن پایین است. این اصل نه تنها در پوشش سقف سوله بلکه باید در تمامی مراحل ساخت یک سوله از جمله فونداسیون، دیوارها و اسکلت در نظر گرفته شود. همان‌طور که کمی پیش اشاره شد مناسب‌ترین پوشش سقف سوله با توجه به کاربری آن سوله تعیین می‌شود. انوع پوشش سقف سوله عبارت است از:

ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله

ساندویچ پانل‎ها را می‌توان یکی از محبوب‌ترین پوشش‌ها برای سقف سوله دانست. از ساندویچ پانل سقفی برای ساخت سقف سوله‌هایی با کاربری‌های متفاوت استفاده‌های زیادی می‌شود. در این ساندویچ پانل‌های سقفی یک لایه عایق در میان دو ورق فلزی قرار می‌گیرد. بهترین لایه عایق برای ساندویچ پانل سقفی سوله فوم عایق پلی استایرن است. مواد عایق پلی استایرن را برای ساخت ساندویچ پانل سقفی سوله با حجم بالا و وزن کم بین دو لایه ورق فولادی سینوسی قرار می‌دهند.

یکی از دلایل اصلی استفاده از عایق پلی استایرن برای پوشش سقف سوله قدرت خوب عایق کنندگی این فوم است. پلی استایرن عایق مناسبی برای رطوبت، حرارت و صوت است. این فوم عایق در برابر تنش‌های ناشی از باد، طوفان و زلزله مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد به همین خاطر در کنار وزن کمی که دارد بهترین پوشش سقف سوله‌ها به شمار می‌رود.

ساندویچ پانل سقی و دیواری

به عنوان بزرگ‌ترین مزیت استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله‌ها می‌توان به مقاومت نسبتا بالای این متریال در برابر حوادث خارجی و زلزله اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های مثبت آن می‌توان به کیفیت بالای فوم عایقی که میان ورق‌های فولادی قرار می‌گیرد اشاره کرد. این فوم به خوبی می‌تواند سوله را از نقطه نظر حرارت، برودت و صوت عایق کند.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری نوعی متریال پیش ساخته است. این ویژگی به بالاتر رفتن سرعت اجرای پروژه کمک شایانی می‌کند. در صورت استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله در مدت زمان کوتاهی پوشش سقف نصب و اجرا می‌شود درحالی که ساخت سقف سوله‌ها با دیگر متریال‌ها ممکن است مدت زمان بیشتری به طول بینجامد. افزایش سرعت اجرای پروژه، در نتیجه زمان و هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز سقف را نیز کاهش می‌دهد.

استفاده از ورق‌های گالوانیزه از دیگر روش‌های ساخت سقف سوله به شمار می‌رود. ساخت سازه‌های فولادی و آهنی همواره با یک چالش بزرگ همراه بوده است و آن خوردگی و زنگ زدگی آهن یا فولاد است. از همین‌رو برای جلوگیری از این مشکل در سازه‌های فولادی از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. امروز ورق‌های گالوانیزه به عنوان یکی از موثرترین پوشش‌ها برای سازه‌های فولادی شناخته می‌شوند. برای ساخت این ورق‌های گالوانیزه ورق فولادی را با فلز روی پوشش داده و به این ترتیب آن را در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم‌ می‌کنند.

ورق‌های گالوانیزه به صورت فابریک و رول فوم در کارخانه‌ها تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. مناسب‌ترین نوع این ورق با توجه به کاربری آن انتخاب می‌شود. لازم به ذکر است که بدانید ورق‌های گالوانیزه حتی پس از شکسته شدن یا از بین رفتن فلزی که با آن پوشش داده شده‌اند نیز زنگ نخواهند زد. ورق‌های گالوانیزه در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارند اما بطور کلی هر جایی که نیاز به کنترل خوردگی آهن و فولاد باشد می‌توان از این ورق استفاده کرد.

 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی
 • دارای طول عمر بالا
 • پوشش دهی مناسب
 • قیمت مقرون به صرفه
 • پایین بودن هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات
 • مقاوم در برابر صدمات خارجی و مکانیکی

از ورق‌های گالوانیزه علاوه بر پوشش سقف سوله می‌توان در صنایعی دیگر چون خودروسازی، لوازم خانگی و ساختمان سازی نیز استفاده کرد.

پلی کربنات ماده‌ای شفاف است که می‌توان آن را جایگزین شیشه کرد. این ماده تنوع بالایی دارد و همین موضوع سبب شده است که بتوان از آن در سازه‌های مختلف استفاده کرد. یکی از مواردی که می‌توان پلی کربنات را برای آن به کار برد، پوشش سقف سوله‌ها است. برای ساخت سقف سوله‌ها با این ماده از پلی کربنات با ضخامت‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای ساخت ورق‌های پلی کربناتی که بتوان از آن‌ها به عنوان پوشش سقف سوله‌ها استفاده کرد، از الگوهای ساخت ساندویچ پانل‌های سقفی و ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود.

این اقدام در جهت کاهش هزینه‌های آبندی سقف سوله‌ها صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که استفاده از ورق پلی کربنات برای پوشش سقف یک سوله باید متناسب با کاربری آن سوله صورت بگیرد؛ ممکن است در برخی سوله‌ها لازم باشد که از ورق‌های مقاوم‌تری چون ساندویچ پانل‌ها استفاده شود. از ورق پلی کربنات عموما برای پوشش سقف سوله‌های زیر استفاده می‌شود:

 • سوله‌های ورزشی
 • سوله‌هایی که به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سوله‌های فروشگاهی
 • سوله‌های دامداری
 • سوله‌های گلخانه‌ای
 • سوله‌هایی که به عنوان پارکینگ‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مزیت‌های مثبت استفاده از این ورق‌ها برای پوشش سقف یک سوله بهینه سازی مصرف انرژی به دنبال استفاده بهینه‌تر از نور خورشید است. شفافیت بالای ورق پلی کربنات، مقاومت خوب و ضد ضربه بودن آن نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از ورق پلی کربنات به شمار می‌روند. ورق پلی کربنات لایه‌های ضد اشعه ماوراء بنفش دارد به همین خاطر می‌تواند از ورود تشعشات مضر نور خورشید جلوگیری کند. همین ویژگی ورق‌های پلی کربنات، آن را برای پوشش سقف سوله‌های گلخانه‌ای مناسب کرده است. ورق‌های پلی کربنات دارای تنوع رنگ بوده و استفاده از آن می‌تواند جلوه زیبایی به نمای سوله ببخشد.

ورق‌های رنگی که می‌توان با کمک آن‌ها سقف سوله را پوشش داد به عبارتی همان ورق‌های گالوانیزه‌ای هستند که در کوره‌های مخصوص رنگ پاشی شده‌اند. ورق‌های فولادی به دو صورت نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شوند. در نورد گرم ورق‌های سیاه صنعتی و در نورد سرد ورق‌های رنگی روغنی ساخته می‌شود.

همان‌طور که کمی پیش خواندید برای پوشش سقف سوله‌ها می‌توان از متریال‌های مختلفی استفاده کرد اما انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها به کاربرد سوله بستگی دارد. چنانچه سوله قرار باشد در محیط سردخانه قرار بگیرد پوشش سقف آن باید حتما ساندویچ پانل باشد. برای سوله‌هایی که محلی برای نگهداری مواد بهداشتی یا مواد غذایی هستند بهترین پوشش سقف کارتن پلاست یا ساندویچ پانل‌های عایق است.

بهترین پوشش سقف برای سوله‌هایی که باید دائما مورد شستشو قرار بگیرند (سوله‌های دامداری و کشتارگاهی) لایه عایق پشم شیشه و ورق یا پوشش سقف کارتن پلاست است. دیگر انواع پوشش سقف سوله مانند توری مرغی به همراه ورق‌های سینوسی برای سوله‌های کارگاهی یا سوله‌هایی که کاربرد انباری دارند مناسب‌تر هستند.

پس از ساخت سقف سوله هیچ اجباری به استفاده از پوشش‌های سقف نخواهد بود. استفاده از این پوشش‌ها کیفیت ساخت سوله و دوام و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. اگر به دنبال ارزانترین سقف سوله هستید باید با مهندس طراحی و ساخت سوله خود مشورت کنید اما بطور کلی ساندویچ پانل‌های سقفی سوله یکی از محبوب‌ترین پوشش‌ها برای سقف این سازه‌های فلزی به شمار می‌روند. یکی از بزرگ‌ترین دلایل این محبوبیت قیمت مناسب ساندویچ پانل در مقایسه با ویژگی‌هایی است که دارد.

پس از آنکه سقف سوله ساخته و نصب شد این سقف باید عایق شود. چنانچه از ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف این سازه استفاده شود این مرحله حذف می‌شود چراکه ساندویچ پانل‌ها به صورت ذاتی خاصیت عایق کنندگی دارند. به همین دلیل هم استفاده از ساندویچ پانل برای سقف سوله سرعت نصب سقف و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش می‌دهد. اما اگر از دیگر پوشش‌های نام برده برای سقف سوله‌ها استفاده شود، برای افزایش مقاومت سقف، باید عایقکاری صورت بگیرد. انواع عایق پوشش سقف سوله عبارت است از:

 • فوم: انواع مختلفی از فوم‌ها مانند پلی استایرن، پلی یورتان و پلی اتیلن وجود دارد که عایق حرارتی، برودتی و صوتی هستند. اگر از ساندویچ پانل استفاده شود این فوم در ساختار این پانل‌های ساندویچی وجود دارد اما در دیگر پوشش‌ها برای نصب فوم از توری مرغی و توری پلاستیکی استفاده می‌شود.
 • پشم شیشه: بزرگ‌ترین مزیت پشم شیشه مقاومت حرارتی بسیار بالای آن است. این پوشش عایق قادر است تا 500 درجه گرما را تحمل کند به همین خاطر اغلب در سوله‌هایی که امکان وقوع آتش سوزی در آنجا بیشتر است از این لایه عایق برای پوشش سقف استفاده می‌شود.
 • پشم سنگ: قدرت عایق کنندگی این ماده 33 برابر دیوارهای بتنی و 22 برابر دیوارهای آجری است. پشم سنگ ضریب انتقال حرارتی پایینی دارد و می‌تواند از گسترش شعله‌های آتش جلوگیری کند.

قیمت سقف سوله با توجه به فاکتورهای متعددی چون متریال ساخت سقف و نوع پوشش سقف تعیین می‌شود. در ساخت سوله‌ها یکی از موارد حائز اهمیت کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت سقف سوله است. پایین آوردن هزینه‌های مربوط به نصب سقف، کاهش هزینه‌های اجرایی و کاهش نیروی انسانی دخیل در کار همگی می‌توانند هزینه‌های ساخت سقف سوله را کاهش دهند. کارخانه آریا بارون با سابقه طولانی نمونه کارهای زیادی در جهت طراحی پوشش سقف سوله‌ها ارائه کرده است. برای خرید محصولات تولیدی از سوی کارخانه آریا بارون توس می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.