سقف سوله چیست؟

سوله‌ ها سازه‌هایی فلزی با سقف شیبدار هستند که با کاربری‌های سالن‌های ورزشی، انبارها، آشیانه هواپیما، سالن‌های صنعتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش سوله‌ها در صنعت بطور کلی به دو دسته پوشش سقف سوله و بدنه سوله تقسیم بندی می‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در سوله سازی، پوشش سقف این سازه‌های فلزی است. با توجه به اهمیت بالای این بخش از سوله لازم است که مهندسان حین ساخت توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. برای سقف سوله‌ها پوشش‌های متفاوتی موجود است. مناسب‌ترین نوع پوشش هر سوله باید متناسب با کاربری آن انتخاب شود.

سوله سبک
سوله دست دوم

مزایای استفاده از ساندویچ پانل برای سقف‌های سوله‌ها

به عنوان بزرگ‌ترین مزیت استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله‌ها می‌توان به مقاومت نسبتا بالای این متریال در برابر حوادث خارجی و زلزله اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌های مثبت آن می‌توان به کیفیت بالای فوم عایقی که میان ورق‌های فولادی قرار می‌گیرد اشاره کرد. این فوم به خوبی می‌تواند سوله را از نقطه نظر حرارت، برودت و صوت عایق کند.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری نوعی متریال پیش ساخته است. این ویژگی به بالاتر رفتن سرعت اجرای پروژه کمک شایانی می‌کند. در صورت استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله در مدت زمان کوتاهی پوشش سقف نصب و اجرا می‌شود درحالی که ساخت سقف سوله‌ها با دیگر متریال‌ها ممکن است مدت زمان بیشتری به طول بینجامد. افزایش سرعت اجرای پروژه، در نتیجه زمان و هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز سقف را نیز کاهش می‌دهد.

ساندویچ پانل برای پوشش سقف سوله

ساندویچ پانل را می‌توان یکی از محبوب‌ترین پوشش‌ها برای سقف سوله دانست. از ساندویچ پانل سقفی برای ساخت سقف سوله‌هایی با کاربری‌های متفاوت استفاده‌های زیادی می‌شود. در این ساندویچ پانل‌های سقفی یک لایه عایق در میان دو ورق فلزی قرار می‌گیرد. بهترین لایه عایق برای ساندویچ پانل سقفی سوله فوم عایق پلی استایرن است. مواد عایق پلی استایرن را برای ساخت ساندویچ پانل سقفی سوله با حجم بالا و وزن کم بین دو لایه ورق فولادی سینوسی قرار می‌دهند.

یکی از دلایل اصلی استفاده از عایق پلی استایرن برای پوشش سقف سوله قدرت خوب عایق کنندگی این فوم است. پلی استایرن عایق مناسبی برای رطوبت، حرارت و صوت است. این فوم عایق در برابر تنش‌های ناشی از باد، طوفان و زلزله مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد به همین خاطر در کنار وزن کمی که دارد بهترین پوشش سقف سوله‌ها به شمار می‌رود.

ساندویچ پانل سقی و دیواری

انواع سقف سوله

برای داشتن یک سقف مناسب و قرار دادن آن بر روی سقف سوله خود باید به نوع کاربری و موقغیت جغرافیایی سازه سوله ای خود بسیار دقت کنید و پس از آن نسبت به انتخاب مناسب ترین جنس و نوع سقف سازه خود بپردازیم در زیر ما به بررسی انواع سقف سوله متناسب با نیاز کاربران و با توجه به شرایط جغرافیایی انواع سوله ها پرداخته ایم.

ساخت سقف سوله با ورق گالوانیزه

استفاده از ورق‌های گالوانیزه از دیگر روش‌های ساخت سقف سوله به شمار می‌رود. ساخت سازه‌های فولادی و آهنی همواره با یک چالش بزرگ همراه بوده است و آن خوردگی و زنگ زدگی آهن یا فولاد است. از همین‌رو برای جلوگیری از این مشکل در سازه‌های فولادی از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. امروز ورق‌های گالوانیزه به عنوان یکی از موثرترین پوشش‌ها برای سازه‌های فولادی شناخته می‌شوند. برای ساخت این ورق‌های گالوانیزه ورق فولادی را با فلز روی پوشش داده و به این ترتیب آن را در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم‌ می‌کنند.

ورق‌های گالوانیزه به صورت فابریک و رول فوم در کارخانه‌ها تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. مناسب‌ترین نوع این ورق با توجه به کاربری آن انتخاب می‌شود. لازم به ذکر است که بدانید ورق‌های گالوانیزه حتی پس از شکسته شدن یا از بین رفتن فلزی که با آن پوشش داده شده‌اند نیز زنگ نخواهند زد. ورق‌های گالوانیزه در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارند اما بطور کلی هر جایی که نیاز به کنترل خوردگی آهن و فولاد باشد می‌توان از این ورق استفاده کرد.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه برای پوشش سقف سوله

 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی
 • دارای طول عمر بالا
 • پوشش دهی مناسب
 • قیمت مقرون به صرفه
 • پایین بودن هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات
 • مقاوم در برابر صدمات خارجی و مکانیکی

از ورق‌های گالوانیزه علاوه بر پوشش سقف سوله می‌توان در صنایعی دیگر چون خودروسازی، لوازم خانگی و ساختمان سازی نیز استفاده کرد.

پوشش سقف سوله با ورق پلی کربنات

پلی کربنات ماده‌ای شفاف است که می‌توان آن را جایگزین شیشه کرد. این ماده تنوع بالایی دارد و همین موضوع سبب شده است که بتوان از آن در سازه‌های مختلف استفاده کرد. یکی از مواردی که می‌توان پلی کربنات را برای آن به کار برد، پوشش سقف سوله‌ها است. برای ساخت سقف سوله‌ها با این ماده از پلی کربنات با ضخامت‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای ساخت ورق‌های پلی کربناتی که بتوان از آن‌ها به عنوان پوشش سقف سوله‌ها استفاده کرد، از الگوهای ساخت ساندویچ پانل‌های سقفی و ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود.

این اقدام در جهت کاهش هزینه‌های آبندی سقف سوله‌ها صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که استفاده از ورق پلی کربنات برای پوشش سقف یک سوله باید متناسب با کاربری آن سوله صورت بگیرد؛ ممکن است در برخی سوله‌ها لازم باشد که از ورق‌های مقاوم‌تری چون ساندویچ پانل‌ها استفاده شود. از ورق پلی کربنات عموما برای پوشش سقف سوله‌های زیر استفاده می‌شود:

 • سوله‌های ورزشی
 • سوله‌هایی که به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سوله‌های فروشگاهی
 • سوله‌های دامداری
 • سوله‌های گلخانه‌ای
 • سوله‌هایی که به عنوان پارکینگ‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزیت‌های استفاده از پلی کربنات برای ساخت سقف سوله

یکی از مزیت‌های مثبت استفاده از این ورق‌ها برای پوشش سقف یک سوله بهینه سازی مصرف انرژی به دنبال استفاده بهینه‌تر از نور خورشید است. شفافیت بالای ورق پلی کربنات، مقاومت خوب و ضد ضربه بودن آن نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از ورق پلی کربنات به شمار می‌روند. ورق پلی کربنات لایه‌های ضد اشعه ماوراء بنفش دارد به همین خاطر می‌تواند از ورود تشعشات مضر نور خورشید جلوگیری کند. همین ویژگی ورق‌های پلی کربنات، آن را برای پوشش سقف سوله‌های گلخانه‌ای مناسب کرده است. ورق‌های پلی کربنات دارای تنوع رنگ بوده و استفاده از آن می‌تواند جلوه زیبایی به نمای سوله ببخشد.

پوشش سقف سوله کارتن پلاست

بیشتر سوله هایی که در ایران ساخته می‌شوند از این نوع استفاده می‌کنند. کارتن پلاست یکی از ورقه های مدرن است که دارای ویژگی های زیر است:

 • دارای رنگ های متنوعی است و میتواند سلیقه های زیادی را پوشش دهد.
 • باتوجه به مدرن بودن آن گزینه عالی برای پوشش سقف سوله است.
 • عرض آن 2000 میلیمتر و ضخامتی بین 2 تا 14 میلیمتر دارد.
 • انعطاف پذیر و قابل بازیافت است.
 • در برابر ضربه های فیزیکی و شیمیایی از ضریب مقاومت بالایی برخوردار است.

پوشش سقف سوله فایبرگلاس

فایبرگلاس از ترکیب دوماده نفت و پشم شیشه ساخته شده است. محصولی سبک است که در پوشش سقف سوله میتواند استفاده شود. در واقع یک کامپوزیت با الیاف شیشه و مواد پلیمری میباشد. پشم شیشه وظیفه تقویت کننده و مواد پلیمری نیز وظیفه مواد پایه در تولید این محصول را دارند باتوجه به طرح‌ها و رنگ های مختلف از نظر اقتصادی در سطح مقرون به صرفه قرار میگیرد. از مزایای این نوع سقف سوله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مقاومت بالا در برابر سرما و هوای سرد
 2. مقاوم در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی
 3. عایق رطوبتی و حرارتی
 4. مقاومت در برابر اشعه UV آفتاب
 5. سبک قابلیت نصب آسان

پوشش سقف با ورق‌های رنگی

ورق‌های رنگی که می‌توان با کمک آن‌ها سقف سوله را پوشش داد به عبارتی همان ورق‌های گالوانیزه‌ای هستند که در کوره‌های مخصوص رنگ پاشی شده‌اند. ورق‌های فولادی به دو صورت نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شوند. در نورد گرم ورق‌های سیاه صنعتی و در نورد سرد ورق‌های رنگی روغنی ساخته می‌شود.

انتخاب پوشش سقف سوله ارزان با توجه به کاربرد سوله

همان‌طور که کمی پیش خواندید برای پوشش سقف سوله‌ها می‌توان از متریال‌های مختلفی استفاده کرد اما انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها به کاربرد سوله بستگی دارد. چنانچه سوله قرار باشد در محیط سردخانه قرار بگیرد پوشش سقف آن باید حتما ساندویچ پانل باشد. برای سوله‌هایی که محلی برای نگهداری مواد بهداشتی یا مواد غذایی هستند بهترین پوشش سقف کارتن پلاست یا ساندویچ پانل‌های عایق است.

بهترین پوشش سقف برای سوله‌هایی که باید دائما مورد شستشو قرار بگیرند (سوله‌های دامداری و کشتارگاهی) لایه عایق پشم شیشه و ورق یا پوشش سقف کارتن پلاست است. دیگر انواع پوشش سقف سوله مانند توری مرغی به همراه ورق‌های سینوسی برای سوله‌های کارگاهی یا سوله‌هایی که کاربرد انباری دارند مناسب‌تر هستند.

اهمیت استفاده از پوشش سقف سوله

پس از اینکه نصب اسکلت سوله و اجرای فونداسیون به پایان میرسد، پوشش سقف سوله مهمترین بخش است. متریال های مختلفی برای تولید این پوشش استفاده می شود که با توجه به منطقه جغرافیایی و نوع کاربرد سوله میتوان انتخاب متفاوتی داشت.

قسمت زیادی از کار سوله بر دوش سقف آن است. به همین علت سقف سوله تاثیر فوق العاده‌ای در وزن و ساخت سوله سبک دارد. در واقع سوله سبک به سوله‌ای گفته می‌شود که تمامی مصالح استفاده شده آن باکیفیت و با وزن کم باشد. در ساخت سوله سبک باید تمامی موارد از جمله فنداسیون سوله، اسکلت، پوشش دیواره‌های سوله و پوشش سقف را در نظر گرفت.

همانطور که گفته شد پوشش سقف سوله تاثیر زیادی در سایر بخش ها دارد که پس از ساخت باید مورد توجه قرار گیرد. پس باید نوعی از سوله را انتخاب کرد که از نظر کیفیت و دوام بالاترین سطح ممکن را داشته باشد.

عوامل مؤثر روی پوشش سقف سوله ها

 • وزن کم و سبک برای سوله هایی که سبک بودن در آن مهم است.
 • سهولت در نصب و امکان استفاده مجدد در ساخ سوله های دیگر
 • عایق بندی در برابر گرما و حرارت
 • سرعت در نصب
 • صرفه جویی در زمان بندی ساخت، هزینه دستمزد کارکنان، هزینه مصالح و …
 • تعمیرات آسان
 • زیبایی ظاهری بیرونی و درونی
 • مقاومت در مقابل پوسیدگی، خوردگی و رطوبت
 • عایق صوتی
 • قیمت و هزینه نصب پوشش سقف سوله

    پشم سنگ: قدرت عایق کنندگی این ماده 33 برابر دیوارهای بتنی و 22 برابر دیوارهای آجری است. پشم سنگ ضریب انتقال حرارتی پایینی دارد و می‌تواند از گسترش شعله‌های آتش جلوگیری کند.

چرا الگوی ظاهری ورق های پوشش سقف سوله متفاوت است؟

حتما دیده‌اید که پوشش سقف های سوله‌ای الگوهای متفاوتی دارند. این الگوها عموما به صورت کنگره‌ای، موجدار، تخت و … تولید می شوند. در وایع با شیاردار کردن ورق های ساندویچ پانل و همچنین ورق‌های کرکره‌ای، مقاومت آنها در برابر بارهای وارد شده بالا خواهد رفت.

بهترین نوع پوشش سقف در سوله

به هرحال هرکدام از پوشش سقف سوله را انتخاب کنید، مزایا و معایب خود را دارد. بهترین انتخاب زمانی اتفاق می‌افتد که باتوجه به محل ساخت سوله و کاربری انجام شود. در کشور ایران ملاک انتخاب اغلب سوله ها حفاظت در برابر حرارت داخل سوله است، که ساندویچ پانل در این مورد بهترین انتخاب است. در مواردی که هزینه ملاک است، ورق موجدار و توری مرغی انتخاب مناسبی خواهد بود.

تعمیر و نگهداری پوشش سقف سوله

بهترین زمان برای نظافت و تعمیر پوشش سقف سوله هر 6 ماه یکبار است. با اینکار از پوسیدگی و فرسودگی آنها جلوگیری خواهد شد. با توجه به متغیر بودن درصد آلاینده های صنعتی، این عدد ممکن است بیشتر یا کمتر شود. همچنین در مناطقی که بارش باران بیشتر است پوشش سقف سوله نیازی به شستشو ندارد.

عایق سقف سوله

عملیات عایق کاری سقف باید از داخل انجام شود به گونه‌ای که پس از لایه بیرونی نقش عایق بودن بسیار مهم است. باتوجه به کاربرد متفاوت سوله‌ها، نوع عایق آنها نیز متفاوت است.

 • عایق پشم شیشه: این عایق از الیاف معدنی و مواد بازیافتی تولید شده و به شکل رشته های ریز و سوزنی شکل است. قابلیت تحمل حرارت تا 500 درجه را دارد به همین علت گزینه مناسبی برای مقاومت در برابر آتش سوزی است. باتوجه به عایق بودن در برابر گرما میزان انرژی کمتری اتلاف خواهد شد.
 • پشم سنگ: میزان تحمل دمای این عایق بین منفی 30 تا مثبت 750 درجه است و در نقطه 1300 درجه ذوب خواهد شد. همچنین دارای ضریب انتقال حرارتی بسیاری پایینی است. این محصول توان عایقی 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیواری آجری دارد. سازه های فلزی در برابر آتش مقاومت فیزیکی خود را از دست می دهند از این رو عایق پشم سنگ بهترین گزینه برای پوشش سقف سوله است.
 • فوم: یکی از صنایع مشتقات فلزی که با گاز ترکیب شده و به حالت اسفنجی درمی‌آید. فوم ها دارای انواع سخت و نرم، چگالی و وزن های متفاوتی هستند که باتوجه به ویژگی آنها استفاده می شود. فوم پلی اتیلن، پلی یورتان و پلی استایرن انواع فوم ها هستند. عایق حرارتی و صوتی با ضخامت 10، 20 و 30 و عرض یک متر و طول 50 متر برای عایق و پوشش سقف تولید میگردد.

نصب سوله و نکات مهم آن

همانطور که بارها اشاره کردیم پوشش سقف سوله بسیار مهم است پس طبیعتا باید از نصاب های باتجربه در ساخت سوله‌ها کمک بگیرید. چرا که تمامی سوله‌های تجهیزاتی و خدماتی باید دارای پوشش مناسب و مقاومت بالا در برابر حوادث طبیعی داشته باشند تا از آسیب های احتمالی به امکانات داخل جلوگیری شود.

از آنجایی طراحی و ساخت سوله‌ها اهمیت بالایی دارند، بسیاری از شرکت ها هستند که خدماتی را در این زمینه ارائه می دهند. این شرکت افراد حرفه‌ای و خبره را به کار میگیرند و کادری مجرب جهت اجرا و پوشش سقف سوله را استخدام می کنند تا تمام کار در نهایت حرفه‌ای بودن انجام شود.

مشورت با افراد باتجربه را فراموش نکنید. انتخاب پوشش سقف سوله باید با متریال به کار رفته، شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و بودجه همخوانی داشته باشد تا در نهایت به عملکردی مطلوب دست یابید. علاوه بر موارد بالا بسیار مهم است که سقف قابلیت جابجایی را داشته باشد زیرا این امر باعث شده تا در اجرای سقف سوله تسریع ایجاد شده و با سرعت در کارها هزینه تمام شده نیز کمتر شود.

عوامل مهم در هزینه سقف سوله

عوامل زیادی میتوانند هزینه ساخت سقف سوله را تحت الشعاع قرار دهند. از جمله این عوامل میتواند به متراژ زیربنای سوله، درصد شیب سوله، نوع پوشش سقف و سایر عوامل دیگر اشاره کرد. همچنین وجود یا عدم وجود بازشو، مانیتور سقفی و شکل پلان سوله در تعیین هزینه ساخت سوله نقش مهمی دارند.

خرید ارزانترین سقف سوله

قیمت سقف سوله با توجه به فاکتورهای متعددی چون متریال ساخت سقف و نوع پوشش سقف تعیین می‌شود. در ساخت سوله‌ها یکی از موارد حائز اهمیت کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت سقف سوله است. پایین آوردن هزینه‌های مربوط به نصب سقف، کاهش هزینه‌های اجرایی و کاهش نیروی انسانی دخیل در کار همگی می‌توانند هزینه‌های ساخت سقف سوله را کاهش دهند. کارخانه آریا بارون با سابقه طولانی نمونه کارهای زیادی در جهت طراحی پوشش سقف سوله‌ها ارائه کرده است. برای خرید محصولات تولیدی از سوی کارخانه آریا بارون توس می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

اطلاعات در خصوص انواع سقف سوله
مزایاعایق حرارت، صوت، رطوبت، محافظت از سقف سازه، وزن کم
کاربری سوله های صنعتی، تجاری، نمایشگاهی، ورزشی و اداری
پوشش سقف گالوانیزه، پلی کربنات، فایبرگلاس، ورق های رنگی و کارتن پلاست
عوامل مهم در هزینه متراژ زیر بنا، درصد شیب، نوع پوشش سقف، نوع کاربری و …

سوالات متداول سقف سوله

هزینه و قیمت انواع پوشش سقف سوله بستگی به مواردی نظیر نوع سازه و کاربری آن، متریال پوشش سقف، متراژ زیر بنا، درصد شیب سوله و … دارد. جهت استعلام قیمت انواع سقف سوله با ما در ارتباط باشید.

پس از ساخت سقف سوله هیچ اجباری به استفاده از پوشش‌های سقف نخواهد بود. استفاده از این پوشش‌ها کیفیت ساخت سوله و دوام و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. اگر به دنبال ارزانترین سقف سوله هستید باید با مهندس طراحی و ساخت سوله خود مشورت کنید اما بطور کلی ساندویچ پانل‌های سقفی سوله یکی از محبوب‌ترین پوشش‌ها برای سقف این سازه‌های فلزی به شمار می‌روند. یکی از بزرگ‌ترین دلایل این محبوبیت قیمت مناسب ساندویچ پانل در مقایسه با ویژگی‌هایی است که دارد.

پس از آنکه سقف سوله ساخته و نصب شد این سقف باید عایق شود. چنانچه از ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف این سازه استفاده شود این مرحله حذف می‌شود چراکه ساندویچ پانل‌ها به صورت ذاتی خاصیت عایق کنندگی دارند. به همین دلیل هم استفاده از ساندویچ پانل برای سقف سوله سرعت نصب سقف و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش می‌دهد. اما اگر از دیگر پوشش‌های نام برده برای سقف سوله‌ها استفاده شود، برای افزایش مقاومت سقف، باید عایقکاری صورت بگیرد.