پوشش سقف سوله

پوشش سقف سوله یکی از بخش‌های مهم در ساخت سوله است. پس از اتمام ساخت سوله، بر اساس کاربرد سوله، نوع پوشش سقف انتخاب می‌شود. پوششی که برای سقف سوله به کار می‌رود، عمدتا وظیفه محافظت از سازه در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی را دارد.

انواع پوشش سقف سوله

برای پوشش سقف سوله از مصالح مختلفی استفاده می‌کنند. این مصالح با توجه به نوع کاربری و منطقه احداث سوله انتخاب می‌شوند. در سوله‌ دست دوم، بعد از اتصال قطعات به یکدیگر و نصب سوله در محل اجرای پروژه، مشابه دیگر سازه‌های نو، می‌توان پوشش مناسبی را برای سقف آن اجرا کرد.

پوشش سقف سوله با پلی‌کربنات

یکی از بهترین مواد جایگزین شیشه در یک سازه، پلی‌کربنات است. پلی‌کربنات ماده‌ای شفاف و با سختی بالاست. انواع مختلفی از پلی‌کربنات موجود است که بنابر نوع سازه، می‌توان گزینه مناسب را انتخاب کرد.

پلی‌کربنات‌ها مقاومت بالایی دارند و به دلیل شفافیت بالا می‌توان در سازه‌ها برای استفاده مفید از نور خورشید از آن‌ها بهره برد. در این صورت در مصرف انرژی برای ایجاد گرمایش مناسب صرفه‌جویی می‌شود.

پوشش سقف با ورق گالوانیزه

پوشش سقف با ورق گالوانیزه

استفاده از ورق گالوانیزه از زنگ‌زدگی سازه‌های فولادی جلوگیری می‌کند. ورق گالوانیزه از طریق پوشش فلز روی با ورق فولادی ایجاد می‌شود. کارخانجات تولید ورق گالوانیزه آن را به شکل فابریک و رول فرم تولید می‌کنند.

به کارگیری ورق گالوانیزه، باعث حفاظت سازه در برابر آسیب‌های محیطی از قبیل حریق می‌شود. طول عمر این ورق‌ها زیاد است و پوششی که برای سقف ایجاد می‌کند، دوام زیادی دارد. هزینه تعمیرات آن پایین است و در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل

امروزه استفاده از انواع ساندویچ پانل برای پوشش سقف و دیوار سوله مورد استقبال مجریان پروژه‌ها است. این محصول پیش‌ساخته از سه لایه تشکیل شده که لایه میانی به عنوان عایق عمل می‌کند. مواد عایق می‌تواند از جنس پشم سنگ، پشم شیشه، پلی‌یورتان و پلی‌استایرن باشد. البته با توجه به نوع کارایی سوله، لایه میانی ساندویچ پانل تعیین می‌شود.

استفاده از ساندویچ پانل به عنوان پوشش، یرای ایجاد عایق حرارتی و صدا بسیار مناسب است. همچنین مقاومت سازه را در برابر زلزله و دیگر اتفاقات افزایش می‌دهد. نصب ساندویچ پانل‌ها به سرعت انجام می‌گیرد و این مزیت در کاهش هزینه تهایی بسیار موثر خواهد بود.

پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل
پوشش سقف سوله سبک

پوشش سقف سوله سبک

برای پوشش سقف سوله سبک، مناسب‌ترین گزینه استفاده از انواع ساندویچ پانل است. ساندویچ پانل‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و به دلیل پایین بودن وزن و قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش سقف سوله صنعتی

در اجرای پوشش سقف سوله صنعتی، از انواع پوشش می‌توان استفاده کرد. البته با توجه به نوع فعالیت صنعتی باید مناسب‌ترین نوع پوشش انتخاب شود. پوشش منتخب، حتما باید در برابر حریق مقاوم باشد و از نفوذ رطوبت به داخل سوله جلوگیری کند.

عایق مورد استفاده در پوشش سقف سوله

عایق‌هایی که برای پوشش سقف سوله به کار می‌روند، با توجه به نوع سوله و کاربرد آن انتخاب می‌شوند. همچنین شرایط محیطی و آب‌وهوایی منطقه نیز در این انتخاب موثر هستند. انواع عایق برای پوشش‌دهی سقف سوله عبارت‌اند از:

  • پشم سنگ
  • پشم شیشه
  • فوم
  • کارتن پلاست

قیمت پوشش سقف سوله

انتخاب نوع پوشش سقف سوله، تاثیر مستقیمی بر قیمت سوله دارد. همچنین باید پوششی انتخاب شود که با گذشت زمان، کمتر دچار خوردگی و پوسیدگی شود تا هزینه‌ای برای تعویض پرداخته نشود. اگر هم پوشش دچار آسیب شد، تعمیرات آن با قیمت پایینی انجام گیرد.

چرا از پوشش سقف سوله استفاده می‌شود؟

برای اینکه سوله از رطوبت برف و باران دور بماند، استفاده از یک پوشش مناسب در قسمت سقف بسیار مهم است. البته پوشش سقف سوله از آسیب رسیدن به سوله توسط حوادث طبیعی جلوگیری می‌کند. از دیگر مزایای استفاده از پوشش، ایجاد عایق حرارتی و صوتی است. ضمن اینکه بعضی از پوشش‌ها از خوردگی و زنگ‌زدگی سقف سازه جلوگیری می‌کنند. برای مشاوره ساخت سوله و انتخاب یک پوشش سقف ایده‌آل در واحد صنعتی خود، می‌توانید با متخصصان شرکت آریا بارون که از برترین تولیدکنندگان انواع پوشش سقف هستند در تماس باشید.

سوله سبک