سوله گلخانه

سوله گلخانه به منظور پرورش انواع گل و گیاه ساخته می‌شود. این سازه می‌تواند یک جایگزین مناسب برای زمین‌های کشاورزی نیز باشد. در ساخت این نوع سوله باید استانداردهایی رعایت شود.

اصول طراحی سوله گلخانه

در ساخت سوله گلخانه باید یک سری از اصول طراحی سوله را رعایت کرد تا سوله‌ای استاندارد، بدون هزینه‌های اضافی داشت. تعدادی از این اصول عبارت‌اند از:

  • عایق‌بندی مناسب: برای اینکه دمای داخل گلخانه ثابت نگه داشته شود، باید پوشش سقف سوله و دیوار سوله متناسب با نوع محصولات انتخاب شود. برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، رعایت این اصل بسیار بااهمیت است.
  • سقف شفاف: نورگیر بودن سوله گلخانه برای رشد و پرورش گیاهان داخل آن بسیار مهم است؛ بنابراین پوشش‌های شفاف در ساخت گلخانه کاربرد دارند.
  • تهویه و گردش هوای مناسب: گردش هوای تازه در داخل گلخانه برای رشد گیاهان لازم است
سوله دست دوم

ساخت سوله گلخانه

در اجرای پروژه گلخانه، از انواع سوله می‌توان برای ساخت اسکلت استفاده کرد. سوله سبک خرپایی و سوله تیرورقی از متداول‌ترین سازه‌هایی هستند که برای ساخت گلخانه به کار می‌روند. سوله گلخانه‌ای اکثرا از اسکلت گالوانیزه یا آلومینیومی ساخته می‌شود و در مقایسه با نوع چوبی هزینه بالایی دارد. از طرفی اسکلت چوبی دارای عمر پایینی است. پس از اجرای فونداسیون و نصب سوله در محل مورد نظر، باید یک پوشش مناسب برای گلخانه انتخاب شود.

پوشش پلاستیکی

پوشش پلاستیکی وزن و تبادل انرژی کمتری نسبت به پوشش شیشه‌ای دارد؛ بنابراین هزینه نگه‌داری از سوله گلخانه با پوشش پلاستیکی پایین‌تر است. وزن پایین باعث می‌شود تا به ساخت سازه با اسکلت مستحکمی نیاز نباشد. همچنین از دیگر مزایای آن می‌توان به کاهش هزینه اجرای فونداسیون اشاره کرد.

پوشش پلاستیکی می‌تواند از جنس PVC، PVF و یا پلی‌استر باشد. در مقایسه با پوشش شیشه‌ای، عمر این پوشش کمتر بوده و اشعه UV موجب خوردگی پوشش پلاستیکی می‌شود. البته برای جلوگیری از این امر، با اضافه کردن یک سری مواد به پوشش، تدابیری می‌اندیشند که باعث ایجاد ضررهایی در محیط گلخانه می‌شود.

پوشش شیشه‌ای

برای استفاده از پوشش شیشه‌ای باید اسکلت سازه بسیار محکم باشد. از طرفی مصرف سوخت در چنین پوششی بسیار زیاد است؛ چراکه شیشه نسبت به سایر پوشش‌ها، تبادل انرژی بالایی با بیرون دارد. از این رو، هزینه نگه‌داری از سوله‌ای که پوشش شیشه‌ای دارد، زیاد است. ضمن اینکه طول عمر بالایی را در مقایسه با انواع پوشش پلاستیکی دارد.

سوله پلاستیکی
روش ساخت گلخانه

پوشش پلی‌کربنات

پوشش پلی‌کربنات حد فاصل بین شیشه‌ای و پلاستیکی است. این پوشش، نسبت به نوع پلاستیکی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در مقایسه با شیشه‌ای هزینه کمتری دارد. البته به دلیل تبادل انرژی کمتر با محیط، بسیار مورد قبول مجریان سازه‌های گلخانه‌ای است. از طرفی در زمستان از هدررفت گرما جلوگیری می‌کند و برعکس در تابستان، مانع از ورود گرما به داخل می‌شود.

روش‌های ساخت سوله گلخانه

ساخت سوله گلخانه به دو روش انجام می‌گیرد. وجود روش‌ها و طرح‌های مختلف به دلیل وجود تفاوت در کشت محصولات است.

 

گلخانه تونلی

گلخانه تونلی یا مرکب را عموما برای پرورش سبزیجات و قارچ می‌سازند. گلخانه مرکب یک سازه فلزی با فرم قوسی بوده و مزایایی از جمله اقتصادی بودن در کنار ساخت آسان دارد.

ابعادی که در ساخت یک سوله گلخانه از نوع تونلی در نظر گرفته می‌شود، عرض هر دهانه به طول 8 متر است. از این رو، ابعاد زمین گلخانه باید ضریبی از عدد 8 باشد.

گلخانه پیوسته

گلخانه پیوسته که به اسپانیایی نیز مشهور است، مساحت بزرگ‌تری را به خود اختصاص می‌دهد. پوششی که در این نوع از گلخانه به کار برده می‌شود، اغلب از جنس پلی‌کربنات است و سقف می‌تواند از نوع شیشه‌ای باشد.

نصب سوله گلخانه

سوله مربوط به گلخانه شبیه به سایر سوله‌ها ساخته شده و آنچه که آن را از انواع دیگر متمایز می‌کند، نوع پوشش سقف و دیواره آن است؛ بنابراین نصب سوله گلخانه با انواع دیگر هیچ تفاوتی ندارد.

سوله سبک
ساخت گلخانه

مزایای ساخت گلخانه

سوله گلخانه دارای مزایا و کاربردهای زیادی است که یکی از مزایای آن پرسود بودن پرورش بعضی از محصولات است. از جمله محصولاتی که پرورش آن‌ها در یک گلخانه بسیار پربازده هستند، عبارت‌اند از:

  • پرورش زعفران
  • پرورش قارچ
  • پرورش انواع میوه و سبزی
  • پرورش گل‌های زینتی
  • پرورش و نگه‌داری از انواع گیاهان دارویی

قیمت سوله گلخانه

برآورد هزینه ساخت گلخانه، بر پایه ابعاد و نوع اسکلت آن است. قیمت سوله گلخانه بر اساس واحد مترمربع محاسبه شده و در کنار آن هزینه پوشش دیواره‌ها و سقف نیز در نظر گرفته می‌شود. معمولا اسکلت چوبی از هزینه پایینی در برابر نوع فلزی دارد ولی مزایای اسکلت فلزی در مقایسه با چوبی زیاد است. در اجرای گلخانه، حتما باید از مشاوره ساخت سوله بهره برد، تا در نهایت از ایجاد هزینه‌های اضافی جلوگیری کرد.

برای مشاوره قیمت و خرید سوله گلخانه ای میتوانید به آریا بارون مراجعه کنید.

پیشنهاد میکنیم برای آشنایی کامل با انواع ساندویچ پانل ها به صفحه اصلی ساندویچ پانل بروید.