فونداسیون سوله و نحوه اجرای فونداسیون سوله

فونداسیون سوله، ابتدایی‌ترین مرحله ساخت سازه است. فونداسیون مستقیما با زمین در تماس بوده و سنگینی وزن سوله را تحمل و بار وارده از طرف سوله را دریافت و به زمین منتقل می‌کند.

انواع فونداسیون سوله

برای ساخت سوله، انواع فونداسیون وجود دارد. این تقسیم‌بندی براساس نوع سازه و نوع خاکی که سازه در آن محل احداث می‌شود، تعیین می‌گردد.

  • فونداسیون سطحی: در این نوع فونداسیون، نسبت عمق به عرض، کمتر یا مساوی یک است.
  • فونداسیون منفرد: بار ستون تنها یا یک دیوار توسط فونداسیون تحمل می‌شود.
  • فونداسیون مرکب: فونداسیونی که با رو یا چار ستون را حمل می‌کند.
  • فونداسیون گسترده: فونداسیونی که در زیر کل سازه و یا بخشی از آن قرار گرفته و بار چند ستون را حمل می‌کند.
سوله دست دوم

نحوه اجرای فونداسیون سوله

اجرای فونداسیون سوله به چند مرحله تقسیم می‌شود. اگر این مراحل در کنار توجه به اصول طراحی سوله به درستی انجام گیرد، در نهایت، یک سوله بی‌نقص و بدون هزینه‌های اضافی ساخته می‌شود.

نقشه فونداسیون سوله

نقشه فونداسیون سوله با توجه به ابعاد سوله طراحی می‌شود. این نقشه، دو قسمت نقشه پایه‌ها و کلی را دربرمی‌گیرد. اگر به دنبال کاهش هزینه‌های پروژه خود هستید، می‌توانید از انواع سوله دست دوم استفاده کنید. برای نصب سوله دست دوم نیز به اجرای فونداسیون نیاز دارید.

مسطح کردن زمین سوله

برای اجرای سوله و نصب آن باید سطح زمین مربوطه، صاف و مسطح شود. به عبارتی زمین شیب نداشته باشد و خاک آن هم سفت باشد.

ریختن بتن مگر

بتن مگر (Lean Concrete)، بتنی با عیار سیمان کم است. قبل از مرحله بتن‌ریزی اصلی، بتن مگر را با ضخامتی در حدود 10 تا 15 سانتی‌متر در محل احداث می‌ریزند. به کارگیری بتن مگر موجب جلوگیری از آلوده شدن و نفوذ رطوبت به بتن اصلی می‌شود. ضمن اینکه برای صاف کردن سطح بخش زیرین، برای شروع مرحله بتن‌ریزی اصلی، به کار می‌رود.

نحوه بولت‌گذاری فونداسیون سوله

ستون‌های سوله باید روی فونداسیون قرار بگیرند؛ به این منظور از پیچ‌هایی که ضخیم و بلند با نام بولت (Bolt) استفاده می‌کنند. ستون‌ها توسط بولت‌ها، روی فونداسیون پیچ و مهره می‌شوند. برای این که بولت‌ها در موقعیت خود ثابت بمانند، از شابلون استفاده کرده و سپس شروع به بتن‌ریزی می‌کنند.

قالب‌بندی در فونداسیون سوله

برای اینکه فونداسیون را قالب‌بندی کنند، از یک سری ابزار از قبیل ورق‌های فلزی، تحته‌های سه سانتی‌متری و غیره استفاده می‌کنند.

سنگ زیر پی در فونداسیون سوله

برای اینکه فونداسیون سوله، مسطح و یک‌دست شود، از سنگ‌های شکسته به همره سنگ ماسه‌شویی استفاده می‌کنند.

سوله سبک

محاسبه فونداسیون سوله

فونداسیون انواع سوله سبک و سنگین هیچ تفاوتی با هم ندارند. در محاسبه فونداسیون سوله و برآورد هزینه‌ها، آنچه که متغیر است، ابعاد، به کارگیری مصالحی از قبیل ساندویچ پانل و نوع فونداسیون است.

نحوه محاسبه متراژ فونداسیون سوله

برای محاسبه متراژ فونداسیون سوله و مقدار میلگرد به کار رفته، بهتر است از یک شرکت متخصص و مشاوره ساخت سوله، کمک بگیرید؛ چراکه هر مرحله از اجرای فونداسیون، شامل محاسباتی است که باید به صورت دقیق انجام بگیرد.

عیار بتن فونداسیون سوله

یکی از مراحل اجرای فونداسیون سوله، ریختن بتن مگر است. این نوع بتن که به عنوان بتن پوششی به کار می‌رود، از سیمان کمی تشکیل شده است. به عبارتی در هر مترمکعب از بتن مگر، حدود 100 الی 150 کیلوگرم سیمان وجود دارد. بعضی از شرکت‌های ساخت و ساز انواع سوله، ممکن است که به جای بتن مگر از بتن‌های دستی استفاده کنند و نسبت غیراستانداردی را نیز به کار ببرند.

فونداسیون سوله صنعتی

انواع سوله صنعتی با سوله‌های دیگر در ظاهر و به کارگیری مصالح متفاوت است؛ با این حال، اجرای فونداسیون سوله صنعتی هیچ تفاوتی با فونداسیون دیگر سوله‌ها ندارد. اجرای فونداسیون همه سوله‌ها، مراحلی شبیه به هم دارد، که در بخش‌های قبلی به بیان آن‌ها پرداخته شد.

قیمت اجرای فونداسیون سوله

هر چقدر که اندازه سوله بزرگ‌تر در نظر گرفته شود، قیمت فونداسیون نیز بیشتر می‌شود. نحوه اجرای فونداسیون سوله یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک سوله به شمار می‌رود؛ هرگونه کم‌‌توجهی در این بخش، موجب به وجود آمدن خسارات جبران‌ناپذیری می‌شود. هرچند هزینه فونداسیون سوله نسبت به فونداسیون سایر سازه‌ها، از قیمت پایین‌تری برخوردار است، ولی در قیمت سوله در پایان پروژه مستقیما تاثیرگذار خواهد بود.

آیا فونداسیون سوله‌ها با هم متفاوت است؟

در این مقاله به بیان مفهوم فونداسیون سوله و نحوه اجرای آن پرداختیم. فونداسیون همه سوله‌ها شبیه به یکدیگر است و در مواردی همچون ابعاد، مصالح و نوع خاک با یکدیگر متفاوت هستند. برای اینکه بهتر بتوانید ساخت انواع سوله را بررسی کنید، بهتر است از وب‌سایت آریا بارون توس و متخصصان آن کمک بگیرید. این شرکت، با مشاوران و کارشناسان خبره در زمینه طراحی و ساخت انواع سوله، یکی از برترین واحدهای تولیدکننده سوله و انواع مصالح پیش‌ساخته است.