طراحی سوله

در مراحله ابتدایی ، طراحی سوله بسیار مهم تر از ساخت سوله است.آریا بارون با طراحی انواع سوله و سازه های پیش ساخته ، تجربه فراوانی در این حوزه دارد.

اصول طراحی سوله از مواردی است که قبل از ساخت و اجرای سوله ، باید تک‌تک جزئیات آن مورد بررسی قرار بگیرد. طراحی مورد نظر توسط مهندسان، با توجه به این اصول در کنار نوع سوله و کاربری آن، پیاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با طراحی و ساخت سوله، با مقاله زیر از آریا بارون توس همراه باشید.

اصول طراحی سوله در محاسبه ستون و دیگر جزئیات

در ساخت و اجرای سوله، قبل از رسیدن به مرحله ساخت، باید یک سری از نکات در طراحی مورد توجه قرار گیرند. این نکات تحت عنوان اصول طراحی سوله شناخته می‌شوند. طراحی اصولی سازه جزو موارد اجتناب‌ناپذیر در ساخت سوله است.

سوله دست دوم

محاسبه میزان بار در طراحی سوله

یکی از اصول طراحی سوله، میزان بار وارد شده بر اسکلت سوله است. این بارها از طرف برف، باران، باد یا زلزله و جرثقیل به سازه وارد می‌شود. بار دیگری به نام بار مرده نیز وجود دارد که بعد از ساخت سوله، از طرف وزن اجزای سوله به آن وارد می‌شود. در طراحی اصولی سوله، باید تمامی این بارها به دقت محاسبه شوند.

محاسبه ستون و فونداسیون در طراحی سوله

یکی دیگر از اصول طراحی سوله، در نظر گرفتن موقعیت دقیق ستون‌ها است. همچنین طراحی فونداسیون و نحوه قرارگیری میلگردها بخشی از یک طراحی درست و حساب‌شده است. مواردی مانند در نظر گرفتن شرایط محیطی مانند زمین اجرای پروژه، تعداد قاب‌ها و دهانه از جزئیات اصول طراحی سوله محسوب می‌شوند. برای یک طراحی اصولی، باید مشاوره ساخت سوله را با یک متخصص و کارشناس انجام داد تا میزان خسارات احتمالی در پایان پروژه کاهش ‌یابد.

ماندگاری سوله دست دوم 90%
کیفیت سوله دست دوم 80%
ارزش نسبت به قیمت خرید 65%

اصول طراحی سوله صنعتی

یکی از انواع سوله‌های مهم که امروزه در ساخت کارگاه‌های تولید و مواردی مانند انبارهای نگه‌داری کالا بسیار رواج دارد، سوله صنعتی است. طراحی و ساخت سوله صنعتی کمی متفاوت با ساخت سایر سوله‌ها است؛ بنابراین باید دقت بیشتری برای جلوگیری از خسارات احتمالی به خرج داد. امروزه برای تسریع در طراحی، اکثرا از نرم‌افزارهای طراحی نقشه استفاده می‌کنند. برای محاسبات دقیق در طراحی سوله صنعتی، از نرم‌افزاری به نام شاپ دراوینگ کمک می‌گیرند.

در ساخت سوله صنعتی، سازه‌ها با سطح مقطع متغیر به کار برده می‌شوند؛ به عبارتی با توجه به کاربری واحد صنعتی، وزن و ابعاد مقاطع متفاوت است. یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سوله، توجه ویژه به جرثقیل سقفی است؛ چراکه باید میزان بار وارده از طرف این جرثقیل به دقت محاسبه شود.

طراحی سوله صنعتی
ساخت سوله

طراحی و ساخت واحد سوله

با رعایت اصول طراحی سوله، می‌توان سازه‌ای بدون نقص و با عمری طولانی داشت. برای اینکه اصول طراحی در ساخت سوله به درستی انجام گیرد، از نرم‌افزارهای متعددی مانند ETABS، AutoCAD و SAP استفاده می‌کنند.

به هنگام ساخت و طراحی سوله، تعیین هدف و کاربری آن از ابتدا باید تعریف شود. مشخص کردن استاندارهای سوله، مرحله بعدی در طراحی است. نقشه‌های مربوط به جزئیات، اجرا و تک‌تک اجزای سازه به صورت مجزا باید تهیه شده و سپس ساخت سازه به مرحله اجرا درآورده شود. آنچه که طراحان بر عهده دارند، کنترل کیفیت و مرغوبیت و بازرسی فنی سازه است. همچنین نقشه اجرایی فونداسیون را نیز طراحان تهیه کرده و در اختیار خریدار قرار می‌دهند.

سازه‌هایی مانند سوله دست دوم، در طراحی و اجرا هیچ تفاوتی با سوله نو ندارند. در طراحی و ساخت سوله باید به مواردی توجه کرد که عبارت‌اند از:

  • میزان بار مرده و بارهای نامتقارن
  • توجه به نوع خاک محل ساخت سوله
  • ابعاد دهانه، طول و ارتفاع جانبی
  • پوشش سقف سوله و دیوار سوله
  • شیب سقف
  • درز انقطاع

تاثیر رعایت اصول طراحی در قیمت سوله

رعایت اصول طراحی سوله در کنار استفاده از مصالح مرغوب، سازه را به یکی از باکیفیت‌ترین نمونه‌ها تبدیل می‌کند؛ به طوری که، عمر مفید سازه تا چند سال افزایش می‌یابد. همواره در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید سازه‌ای با کیفیت بالا و طبق استاندارهای روز دنیا داشته باشید، باید بودجه مناسبی را نیز برای اجرای آن در نظر بگیرید. البته رعایت اصول طراحی سازه بر عهده کارشناسان و سازندگان سوله است و بر تعیین قیمت سوله تاثیر مستقیم می‌گذارد.

مهم‌ترین نکات در طراحی سوله به گفته کارشناسان آریا بارون

آنچه که به عنوان اصول طراحی سوله در نظر گرفته می‌شود، در این مقاله با یک بیان ساده، توضیح داده شد. در طراحی سوله، میزان بارهای وارد بر سوله، نوع خاک و همچنین در نظر گرفتن نوع سوله بسیار مهم تلقی می‌شوند؛ برای مثال طراحی یک سوله سبک با سوله سنگین متفاوت‌ است. برای اینکه در ساخت و اجرای پروژه مورد نظر، بهترین طراحی به همراه رعایت اصول را داشته باشید، می‌توانید از کارشناسان شرکت آریا بارون توس تولید کننده انواع ساندویچ پانل ها مشاوره بگیرید.

سوله سبک

یکی دیگر از اصول طراحی سوله، در نظر گرفتن موقعیت دقیق ستون‌ها است