ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق

اندازه‌ها

(x) (mm) 20,30,40,50,60,70,80,90,100,120,150
عرض مفید (mm) 1180
عرض غیر مفید (mm)1200
حداکثر طولدر طول های دلخواه تا 14 متر (بلندتر از 14 متر به شرایط حمل و نقل بستگی دارد)

برتری‌های ساندویچ پانل‎‌های عریض 1.2 متری نسبت به پانل‌های کم عرض سنتی، تولید کنندگان اروپایی بسیاری را بر آن
داشت تا برای دانش فتی و چگونگی ماشین آلات خط تولید آن تحقیق نمایند. آریا بارون نیز برای اولین بار در ایران و تقریبا همزمان با برخی تولید
کنندگان معتبر جهانی موفق به تولید این ساندویچ پانل‌ های عریض گردید.

برتری‌های ساندویچ پانل‌ دیواری عریض 1.2 متری در مقایسه با نوع کم عرض سنتی:

1- سرعت نصب بیشتر

2- هزینه حمل و نقل کمتر

3- هوابندی بهتر به دلیل تعداد کمتر درز اتصال و مصرف پیچ کمتر 

جنس لایه عایق

فشردگی(دانسیته) 41±2kg/m³ (دانسیته 30kg/m³ تا 50kg/m³ بنا به سفارش مشتری)
ضریب انتقال حرارت 0/0159~0/0260 W/(m.K)
نوع فوم PUR (B1,B2,B3) + PIR

جنس لایه رویه و زیره

ورق رویه و زیره گالوانیزه پیش رنگ شده- خود رنگ آلوزینک پیش رنگ شده- خود رنگ آلومینیوم پیش رنگ شده - خود رنگ استنلس استیل مات یا براق
ضخامت ورق 0.3 تا 0.7 میلیمتر
نوع فرم دهی نورد سرد

رنگ و طرح ورق رویه متداول در تولیدات آریا بارون

جنس لایه زیره

ورق رویه و زیره گالوانیزه پیش رنگ شده- خود رنگ آلوزینک پیش رنگ شده- خود رنگ آلومینیوم پیش رنگ شده - خود رنگ استنلس استیل مات یا براق
ضخامت ورق 0.3 تا 0.7 میلیمتر
نوع فرم دهی نورد سرد

متناسب با نوع کاربری وخواسته‌ها و الزامات سقف، ورق رویه می‌تواند از گالوانیزه خود رنگ یا پیش رنگ شده، آلوزینک خود رنگ یا پیش رنگ شده، آلومینیوم خود رنگ یا پیش رنگ شده، استنلس استیل مات و یا مس در ضخامت‌های مختلف که هر یک ویژگی‌های خاص خود را به شرح  زیر دارند انتخاب شود.

ورق گالوانیزه : لایه یا مغزی این ورق‌ها از جنس فولاد یا در زبان گفتگو آهن است و برای جلوگیری از زنگ زدن سریع که ناشی از میل زیاد آهن در ترکیب با اکسیژن هوا است، دو طرف ورق آهن با یک لایه گالوانیزه به روش آبکاری شیمیایی پوشش داده می‌شود. برای حفاظت بهتر ورق آهن پایه از ترکیب با هوا و زنگ زدن روی سطح گالوانیزه را متناسب با نوع کاربری با چند لایه از رنگ‌های گوناگون پوشش می‌دهند. این ورق‌ها مادامی که سطح لایه‌های رنگ و گالوانیزه خراشیده نشده باشد و آهن پایه با اکسیژن هوا در تماس قرار نگیرد پایداری خوبی در برابر زنگ زدگی دارد اما باید دقت نمود که سوراخ کاری  برای بستن پیچ‌های اتصال نیز باعث شروع کروژن، زنگ زدگی و پوسیدگی و پیشرفت آن متناسب با شدت رطوبت و نمک هوای آن محیط می‌شود.

ورق آلومینیوم: بهترین برتری ورق‌های آلومینیوم برای رویه و یا زیره ساندویچ پانل‌ها مقاوم بودن آن در برابر زنگ زدن و پوسیدن در بدترین شرایط آب و هوایی حتی استوایی است. ساندویچ پانل با ورق زیره آلومینیوم بهترین انتخاب برای سالن‌های تولید با رطوبت بالا و یا نیازمند شستشوی زیاد است مانند مرغداری‌ها، آشپزخانه‌ها، کارخانه‌های مواد خوراکی یا تولید رب و نوشابه. با توجه به صیقل بودن آلومینیوم انعکاس نور بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد که اگر به عنوان ورق زیره باشد باعث روشنایی بیشتر محیط و مصرف کمتر انرژی گشته و اگر به عنوان ورق رویه استفاده شود انرژی تابشی و ورود گرما به داخل محیط را کم می‌کند. یکی دیگر از مزایای ورق‌های آلومینیوم قابل بازیافت بودن آن است که به عبارت دیگر پس از دهه‌ها در صورتی که سازه برای نوسازی تخریب شود ورق‌های آلومینیوم  زیره و رویه به عنوان مواد بازیافتی مطلوب، قابل فروش خواهند بود. یکی دیگر از مزیت‌های این ورق‌ها در ساندویچ پانل‌ها وزن کم آن است؛ البته در گذشته با توجه به مشکلات چسبندگی فوم پلی یورتان به آلومینیوم تولید کنندگان کمتری توان تولید این کالا را داشتند اما امروزه با تکیه بر دانش فنی روز و ماشین آلات مدرن تولید این ساندویچ پانل با چسبندگی بسیار عالی فوم به ورق آلومینیوم به راحتی میسر گردیده است.

نوع نورد ورق زیره

ورق‌های رویه و زیره در دستگاه رولفرمینگ به شکل‌های گوناگونی نورد کاری می‌شوند و متناسب با توقع تحمل فشارهای وارده و شکل ظاهری نوع نورد انتخاب می‌گردد.

آریا بارون می‌تواند به کمک ماشین آلات بسیار مدرن و C.N.C  خطوط تولید  طیف گسترده‌ای از انواع شکل‌های نورد کاری را برای ورق رویه و زیره ساندویچ پانل‌ها تولید نماید.

مدل فویل‌های لایه زیره

پارامترهای اثر گذار بر کیفیت

1- کیفیت لایه رویه و لایه زیره و انتخاب مناسب آن:

لایه رویه و زیره متناسب با نوع کاربری مورد نظر از استنلس استیل، آلومینیوم، مس، P.V.C، فایبر گلاس، گالوانیزه یا آلوزینک پیش رنگ شده هستند که با توجه به فراگیر بودن گالوانیزه و آلوزینک در اینجا بیشتر به شرح جزئیات کیفیتی این دو نوع ورق می پردازیم.
همانطور که در شکل ملاحظه می‌گردد ورق از چند لایه تشکیل شده است که ضخامت کل آن‌ها را ضخامت ورق می‌نامیم. ضخامت ورق‌های رویه و زیره یک ساندویچ پانل متناسب با پایداری مورد توقع از آن بین 0.3 تا 0.7 میلیمتر است که البته ضخامت میلیمتر متداول‌تر بوده و مصرف بسیار بیشتری دارد.

باید توجه داشت که هنگامی که بطور مثال از ورق ضخامت 0.5 میلیمتر صحبت می‌شود لازم است ضخامت لایه‌های تشکیل دهنده متناسب و استاندارد باشند و نه اینکه برای صرفه جویی در قیمت، ورق پایه که مسئولیت استحکام اصلی را دارد نازکتر از ضخامت استاندارد انتخاب شود و کمبود ضخامت با لایه‌های رنگ ارزان قیمت جبران شود .
همچنین باید توجه داشت که لایه اپوکسی پشت ورق‌ها وظیفه ایجاد چسبندگی بهتر بین ورق و فوم پل اوریتان را دارد و چنانچه برای کاهش هزینه‌ها این لایه اپوکسی حذف شود چسبندگی فوم به ورق به درستی نخواهد بود .
کیفیت رنگ مورد استفاده برای رنگ کردن ورق، چگونگی خطوط تولید و روش‌های رنگ کاری، شستشوها و چربی زدایی بر کیفیت ورق پیش رنگ شده بسیار اثرگذار است.

آریا بارون برای اطمینان از کیفیت مطلوب و استاندارد ورق ورودی به خط تولید خود اولا به صورت مستقیم از شرکت‌های معتبری همچون کارخانه فولاد مبارکه ورق تهیه می‌نماید و علاوه بر آن تمامی آزمایش‌های استاندارد کنترل کیفی مانند تست سالت اسپری، ضخامت سنجی رنگ، مقاومت رنگ در برابر خمش و در برابر ضربه را قبل از ورود به خط تولید در آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد اولیه واقع در کارخانه روی هر محموله انجام می‌دهد .

2- کیفیت فوم پلی اوریتان مورد استفاده:

فوم پلی اوریتان از ترکیب ایزو سیانات، پلیول و چند ماده افزودنی دیگر و همراه با کاتالیزورها بدست می‌آید .
کیفیت این مواد اولیه اثر مستقیم و بسیاری بر روی کیفیت فوم پلی اوریتان ساندویچ پانل دارد .
پلی ایزو سیانورات‌ها ( PIR ) مواد شیمیایی هم خانواده با پلی یورتان‌ها هستند که بیشتر به عنوان عایق استفاده می‌شوند و درصد MDI در این فوم نسبت به فوم PUR بیشتر است. میزان عایق بودن PIR در شرایط مساوی از PUR بیشتر است. پایداری در برایر آتش سوزی PIR نیز نسبت به PUR (B1) بالاتر است.
بر اساس آخرین تحقیقات منتشر شده، کمترین ضریب انتقال حرارت یا به عبارتی بهترین عایق بودن پلی یورتان‌ها بین دانسیته  35kg/m³ تا 50kg/m³  بدست می‌آید که بر اساس آزمایش‌ها بهترین و بهینه‌ترین دانسیته در بازه فوق، فشردگی یا چگالی  41kg/m³ است.

در بسیاری موارد به نادرست دانسیته یا جرم حجمی یا همان چگالی فوم را شرط لازم و کافی برای یک فوم مطلوب و با کیفیت می‌دانند. همانطور که می‌دانیم فوم پلی اوریتان یک ماده آلی و وظیفه اصلی آن عایق بودن است. حال چنانچه این ماده آلی با مواد معدنی سنگین مانند مِل یا پودر سنگ یا حتی با مواد آسیابی پلی اوریتان مخلوط شود دانسیته مورد نظر به راحتی قابل دستیابی است ولی عایق استاندارد مورد نظر بدست نیامده است و میزان عایق بودن کمتر گشته و دیگر جلوگیری از تبادل سرما و گرما در حد استاندارد و قابل قبول نخواهد بود .

میزان عایق بودن فوم که بستگی مستقیم به ضریب انتقال حرارت آن دارد یک پارامتر کیفیتی مهم است که باید به آن توجه خاصی داشت. ضریب انتقال حرارت با دستگاه مربوطه قابل اندازه گیری است و وجود افزودنی‌های غیر مجاز آلی و یا معدنی در لایه‌های فوم با میکروسکوپ آزمایشگاهی قابل دیدن و تشخیص هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم فوم پلی اوریتان پایداری آن در برابر آتش است که عدم رعایت آن می‌تواند خسارات سنگینی به دنبال داشته باشد.

آریا بارون آزمایشگاه مدرنی را مخصوص خریداران محترم تجهیز و بطور رایگان برای آزمایش نمونه‌ها در اختیار آنان قرار می‌دهد. این آزمایشگاه با دستگاه استاندارد تست پایداری در برابر آتش، میکروسکوپ جهت تشخیص چشمی بافت پلی اوریتان و عدم وجود افزودنی‌های غیر مجاز و یا معدنی در لایه‌های فوم، دستگاه‌های استاندارد تست چسبندگی فوم به ورق، دستگاه تست خمش پانل، امکانات دانسیته گیری و بسیاری دستگاه‌های دیگر تجهیز گردیده است.
خریداران محترم می‌توانند به تعداد
دلخواه از هر محموله دریافتی نمونه برداری نموده و با حضور خود در
آزمایشگاه بصورت رایگان نمونه‌ها را آزمایش نمایند.

3- کیفیت ماشین‌های خطوط تولید :

 ماشین‌های تولید فوم پلی اوریتان دارای دانش فنی بالایی است و حتی برخی کشورهای اروپایی که در زمینه تولید این ماشین‌ها سال‌ها فعالیت می‌نمایند هنوز نتوانسته‌اند به ریزه کاری‌ها و به قولی فوت‌های کوزه گری این صنعت دست یابند.
آریا بارون بر این باور است که گرانی ماشین‌های تولیدی برندهای درجه 1 اروپایی به دلیل کیفیت برتر آن‌ها است و بر این اساس سال‌ها قبل با ماشین‌های فوم پلی اوریتان شرکت O.M.S.  ایتالیا فعالیت خود را شروع نموده است.

در خط تولید تمام اتومات پیوسته ( کانتینیوس) ساندویچ پانل پلی یورتان، کویل‌های ورق رویه و زیره جداگانه باز شده و هر یک وارد دستگاه تخلیه الکتریکی ورق می‌گردند تا انرژی الکتریکی ورق تخلیه شده و چسبندگی فوم به ورق به خوبی صورت گیرد.

پس از آن ورقی که انرژی الکتریکی آن تخلیه شده است وارد دستگاه نورد سرد (رول فرمینگ ) می‌شود تا ذونقه‌ها روی ورق رویه و کرکره‌ها روی ورق زیره نورد شوند. چنانچه دستگاه نورد از کیفیت بالایی برخوردار نباشد در محل خمکاری‌ها رنگ ورق مویه خواهد کرد و به مرور زمان از محل همین مویه‌ها زنگ زدگی شروع می‌شود. پس از آن ورق وارد دستگاه پیش گرم کن با اتمسفر کنترل شده مخصوص گشته و تا دمای مطلوب گرم می‌گردد. سپس ورق رویه و زیره که به دمای مطلوب رسیده‌اند از پیش گرم کن خارج شده و وارد گرم کن گردیده و پس از رسیدن به دما و شرایط سطحی از پیش تعیین شده، مواد فوم که در دستگاه تولید فوم آماده شده‌اند با فشار و دما و درصد اختلاط مطلوب روی ورق پاشیده می‌شود.

فشار، دما، درصد اختلاط و نوع پاشش از پارامترهای بسیار مهم و اثرگذار کیفی هستند. حال ساندویچ پانل ایجاد شده وارد دستگاه پرس دوار طولی گشته و پس از اتمام مراحل پخت از آن خارج می‌شود. معمولا این پرس‌های طولی دوار بین 12 تا 36 متر دارند و خطوط آریا بارون برای دستیابی به کیفیت مطلوب با پرس‌های 36 متری تجهیز شده‌اند. طول این پرس و همچنین کیفیت سطح و تحمل آن در برابر فشارهای بالای فوم از پارامترهای اثرگذار است.

 4- نیروهای کار آمد و متخصص و دوره دیده با دانش فنی روز:

 مهارت آمیخته‌ای از تخصص و تجربه است و شرط لازم برای بهره برداری بهینه از ماشین آلات مدرن و مواد اولیه مرغوب حضور نیروهای ماهر در چرخه تولید است .
آریا بارون برای اینکه گردانندگان و
نیروهای تولیدی شرکت بتوانند با مواد اولیه مطلوب و با استفاده از ماشین آلات مدرن و پیچیده، کالایی با کیفیت و ماندگار پدید آورند در بازه‌های زمانی مناسب شرکت در دوره‌ها و سمینارهای آموزشی خارجی و داخلی و همین‌طور دعوت از اساتید داخلی و خارجی را در دستور کار خود قرار داده است.