ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل

در فونداسیون این ساختمان‌ها ابتدا ورق‌های آهنی بصورت سرد نورد (خمكاري ) گرديده و محل‌های اتصال روی آن‌ها پانچ مي‌گردد و قطعات مورد نياز براي شبكه بندی به آن‌ها با جوش co2 متصل می‌شود. اين پروفيل‌ها طبق نقشه به يكديگر با پيچ و مهره متصل گرديده و شبكه فلزی به عنوان فوندانسيون ساختمان را تشكيل می‌دهند. شكل و اندازه و ضخامت پروفيل‌های آهني و چگونگی شبكه بندی با نرم افزار‌های تخصصی Abacus و Solidwork طراحی و آناليز می‌گردد.

گالری آریابارون

از گالری آریابارون توس دیدن کنید.

ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل، در کارگاه یا کارخانه ساخته شده و سپس در محل پروژه مونتاژ می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این سازه‌ها امکان تولید آن‌ها برای هر نوع کاربری است. این سازه‌ها به جهت ساختار منعطفی که دارند در برابر زمین لرزه و لغزش زمین از خود مقاومت زیادی نشان می‌دهند. ساختمان‌های پیش ساخته را می‌توان بدون آنکه آلودگی در محیط پروژه ایجاد کنند نصب کرد. مهم‌ترین ویژگی‌های ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل عبارت است از:

فونداسیون سازه پیش ساخته مونتاژ در محل

برای اجرای فونداسیون این ساختمان‌ها ابتدا باید ورق‌های آهنی در محل‌های اتصال پانچ شود. پیش از آن این ورق‌های آهنی در نورد سرد خم می‌گردند. پس از طی شدن این مرحله دیگر قطعات مورد نیاز با کمک جوشکاری بر روی آن‌ها نصب می‌شود. پروفیل‌ها را با کمک پیچ و مهره طبق نقشه سازه به یکدیگر نصب می‌کنند. به این شبکه فلزی فونداسیون ساختمان پیش ساخته گفته می‌شود. برای اطلاع دقیق از چگونگی اتصال و شبکه بندی پروفیل‌ها از نرم افزارهای مخصوصی استفاده می‌شود. این نرم افزارها شکل، ضخامت و اندازه پروفیل‌ها را آنالیز می‌کنند.

اسکلت ساختمان پیش ساخته

اسکلت یا قاب‌های فولادی این سازه‌ها را با کمک پیچ و مهره از کف به فونداسیون و از اطراف به یکدیگر متصل می‌کنند. ضخامت، طرح و اندازه پروفیل‌هایی که برای نصب این ساختمان‌های پیش ساخته مونتاژ در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد طبق استانداردهای جهانی تعیین می‌شود. قوانین مورد نیاز برای ساخت این سازه‌ها نیز طبق آئین‌ نامه‌ها و نرم افزارهای مربوطه تعیین می‌شوند.

کف ساختمان پیش ساخته

شبکه بندی فلزی کف این ساختمان‌های پیش ساخته با کمک ساندویچ پانل طرح شادولاین پوشانده می‌شود. ساندویچ پانل‌هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند 75 میلی متر ضخامت دارند. روی این ساندویچ پانل‌ها را می‌توان با پارکت یا سرامیک‌ و چسب مخصوص فرش کرد.

سقف خانه پیش ساخته مونتاژ در محل

سقف اغلب ساختمان‌های پیش ساخته به صورت شیب‌دار و کلبه‌ای طراحی می‌شود. برای پوشش این سقف تولیدکنندگان از ساندویچ پانل‌های پلی یورتان با ضخامت 75 میلی متری استفاده می‌کنند. فوم پلی اورتانی که در این ساندویچ پانل سقفی وجود دارد دانسیته‌ای حدود 40 کیلوگرم بر متر مکعب دارد. جنس ورق‌های این ساندویچ پانل معمولا از آلوزینک یا گالوانیزه است که ضخامت هر یک از آن‌ها حدود 0/5 میلی متر است.

دیوارهای سازه پیش ساخته مونتاژ در محل

دیوارهای این ساختمان‌ها از یک چارچوب فلزی تشکیل شده است که با کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند. بهترین ساندویچ پانل برای ساخت دیوارهای این سازه‌ها ساندویچ پانل پلی اورتان دو رو ورق با ضخامت 40 میلی متر است. جنس ورق‌هایی که برای ساخت دیوارهای ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل استفاده می‌شود معمولا گالوانیزه یا آلوزینک است و مشتری خود می‌تواند رنگ آن‌ها را تعیین کند.

پیش ساختگی به این معنا است که همگی قطعات یک سازه در کارخانه ساخته شده و سپس برای نصب به محل دائمی پروژه منتقل می‌شوند. بنابراین ساختمان پیش ساخته به بناهایی اطلاق می‌گردد که اجزای ساختمان در قالب قطعاتی قابل حمل به محل سایت (محلی که سازه به صورت دائمی قرار است در آن قرار بگیرد) منتقل شود. توجه داشته باشید که نصب قطعات در سایت می‌تواند چینش‌های متفاوتی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سازه‌های مدولار Modular Homes

خانه‌های مدولار نوعی از سازه‌های پیش ساخته هستند که قطعات آن‌ها ابتدا در کارخانه ساخته شده و سپس به محل پروژه منتقل شده و در آن محل نصب یا مونتاژ می‌شوند. هرچه قطعات و اجزای مختلف به صورت قسمت‌های بزرگ‌تری ساخته شده باشد، فرایند جابه‌جایی ساده‎تر بوده و هزینه‌های آن نیز کاهش می‌یابد. این روش ساخت ساختمان پیش ساخته به این صورت است که ابتدا هر اتاق از ساختمان به صورت جداگانه ساخته شده و سپس طبق نقشه این قوطی‌های آماده به یکدیگر متصل می‌شوند.

یکی از چالش‌هایی که ممکن است با آن مواجه شوید عدم حمل و نقل ساده قطعات به محل سایت است. از همین‌رو باید سفارش ساخت ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل را حتما به یک کارخانه باتجربه بسپارید چراکه این سازه باید متناسب با پتانسیل‌ ماشین‌های بار و محل نصب طراحی شود.

خانه‌های پنلی Panel building

یکی دیگر از انواع چینش ساختمان‌های پیش ساخته هستند که پس از بسترسازی مناسب وارد سایت می‌شوند. به عبارتی در این روش پس از آنکه کف و دیوارها به صورت کامل آماده شدند می‌توان قطعات ساختمان را در ابعاد و اندازه‌های استاندارد به محل نصب پروژه منتقل کرد. این سازه‌ها در میان دیگر انواع ساختمان پیش ساخته مونتاژ در محل محبوبیت بیشتری دارند که به عنوان دلایل آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • سهولت حمل و نقل
  • هزینه پایین نصب
  • مناسب برای کاربری‌های اداری و تجاری

سازه های از پیش تولید شده Manufactured Homes

این دسته از ساختمان های پیش ساخته به صورت یک سازه فلزی یکپارچه ابتدا در کارخانه ساخته شده و سپس به محل پروژه منتقل می‌شوند. به عنوان یکی از رایج‌ترین انواع خانه های از پیش تولید شده مونتاژ در محل می‌توان به کانکس‌ها یا کاروان‌های چرخدار و قابل حمل اشاره کرد. در میان دیگر انواع سازه‌های پیش ساخته این ساختمان‌ها نامناسب‌ترین نوع سازه برای اسکان دائم هستند. از این سازه می‌توان با هدف اسکان موقت برای مراکز نگهبانی، کارگاه‌های ساختمانی، دفاتر میان جاده‌ای و… استفاده کرد.