ساختمان پیش ساخته مونتاژ با فونداسیون بتنی

فونداسیون این نوع ساختمان از بلوکه‌های بتنی پیش ساخته‌ای تشکیل می‌گردد که در چهار طرف دارای صفحه های قلاویز شده و از بالا دارای چهار بلت است. این بلوکه‌ها در کارخانه آریا بارون با بتن عیار 300 قالب گیری و در شرایط استاندارد فرآوری می‌گردند. پس از هموارسازی زمین پروژه، این بلوکه‌ها که چگونگی چیدمان آن‌ها متناسب با هر ساختمان از قبل محاسبه و نقشه گردیده است چیده می‌شوند.

ساختمان پیش ساخته با فونداسیون بتنی
گالری آریابارون

از گالری آریابارون توس دیدن کنید.

فونداسیون پیش ساخته بتنی چیست و چگونه تولید می‌شود؟ این نوع فونداسیون توسط ریخته گری بتن در یک قالب ساخته می‌شود. پس از ساخت آن‌ها را در محیطی کنترل شده نگهداری کرده و سپس به محل پروژه منتقل می‌کنند. چرا توصیه می‌شود که از فونداسیون بتنی پیش ساخته استفاده شود؟ این فونداسیون‌های بتنی پیش ساخته به نسبت تهیه مخلوط بتن در محل ساختمان از کیفیت و مقاومت بالاتری برخوردار هستند چراکه کنترل‌ بیشتری بر روی آن‌ها حین ساخت صورت می‌گیرد.

از دیگر مزیت‌های استفاده از فونداسیون بتنی پیش ساخته می‌توان به افزایش سرعت اجرای پروژه اشاره کرد. در سیستم ساختمان سازی سنتی ابتدا باید مراحل خاکبرداری، قالب بندی و بتن ریزی صورت بگیرد در حالی که استفاده از فونداسیون‌های پیش ساخته دقت، سرعت و کیفیت ساخت را افزایش داده، در هزینه‌های مربوط به نیروی کار انسانی صرفه جویی کرده و زمان اجرای پروژه را کاهش می‌دهد. ساخت این فونداسیون بتنی در کارخانه کیفیت آن‌ها را نسبت به قطعات تولید شده در کارگاه افزایش می‌دهد. زمان اجرای این نوع فونداسیون نیز نسبت به دیگر سیستم‌های رایج سریع‌تر است.

فرایند ساخت ساختمان پیش ساخته با فونداسیون بتنی در محیطی کنترل شده صورت می‌گیرد و این موضوع موجب برقراری نظم اجرایی بیشتری در محل پروژه می‌شود. محل ساخت فونداسیون بتنی اغلب به صورت محصور و مسقف است به همین خاطر اجرای کار در هر شرایط آب و هوایی امکان پذیر است.

فونداسیون بتنی را می‌توان یکی از مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین انواع فونداسیون‌ها در ساخت و ساز دانست. در مناطق زلزله خیز از این نوع فونداسیون استفاده زیادی می‌شود چراکه آن‌ها می‌توانند در زمان وقوع زمین لرزه نسبت به دیگر انواع فونداسیون مقاومت بیشتری از خود به نمایش بگذارند. علاوه بر ساخت سازه‌های پیش ساخته از این فونداسیون برای نصب دکل‌ها نیز استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این نوع فونداسیون می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. دکل‌های مخابراتی
 2. پایه چراغ روشنایی
 3. پایه چراغ راهنمایی و رانندگی
 4. پایه دوربین‌های راهنمایی و رانندگی

استفاده از بتن در ساخت این فونداسیون‌های پیش ساخته به دو دلیل صورت می‌گیرد. ابتدا اینکه بتن از جذب آب و آلوده شدن جلوگیری می‌کند و دلیل دیگر این است که اغلب برای ساخت پایه دکل به یک سطح صاف نیاز است به این خاطر برای ساخت فونداسیون و داشتن سطحی صاف‌تر از بتن استفاده می‌شود.

 • مقاومت بالاتر نسبت به دیگر فونداسیون‌ها
 • ایمنی بیشتر
 • امکان کنترل کیفیت اجرای فونداسیون
 • استفاده بهینه از مصالح
 • امکان بازیافت مصالح استفاده شده در برخی مواقع
 • افزایش سرعت اجرا به دلیل کاهش نازک کاری‌های غیر ضروری
 • کاهش نیروی انسانی و صرفه جویی در هزینه‌ها

همان‌طور که پیش‌تر خواندید فونداسیون این نوع سازه‌ها از بلوک‌های بتنی از پیش ساخته شده تشکیل می‌شود. این بلوک‌های بتنی از هر چهار طرف دارای صفحه‌های قلاویز شده هستند. کارخانه آریا بارون فونداسیون‌های بتنی را با بتن عیار 300 قالب‌گیری کرده و در شرایطی استاندارد تولید می‌کند. قبل از اجرای این فونداسیون پیش ساخته ابتدا باید زمین محل پروژه هموار شود. سپس طبق نقشه و با انجام محاسبات دقیق بلوک‌ها و اتصالات میان آن‌ها متناسب با ساختمان چیده می‌شوند.

این بلوک‌های بتنی پیش ساخته ممکن است بر روی سطح زمین یا گودال‌هایی با عمق دلخواه چیده شوند. مناسب‌ترین ارتفاع برای اجرای فونداسیون با توجه به ارتفاع کف ساختمان تعیین می‌شود. پس از آنکه این بلوک‌های بتنی در محلی درست در کنار یکدیگر قرار گرفتند با کمک پروفیل‌های رابط آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. پس از طی شدن این مراحل قطعات اسکلت فلزی ساختمان پیش ساخته که از قبل ساخته شده با کمک پیچ و مهره بر روی این فونداسیون بتنی نصب می‌شود.