ساندویچ پانل پشم سنگ با تزریق فوم در دو لبه

ساندویچ پانل پشم سنگ با تزریق فوم در دو لبه

پشم سنگ (Rock Wool , Stone wool) متشکل از الیاف معدنی است که به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم گفته می‌شود. مواد  اولیه این عایق کاملا طبیعی بوده وبا محیط زیست سازگار می باشد. در بیشترکشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که عایق آنها با راک وول (پشم سنگ) باشد در نظر گرفته می‌شود. عایق پشم سنگ علاوه بر پایداری بسیار بالا در برابر آتش و ضریب انتقال حرارت پایین، دارای ویژگیهای آکوستیکی (عایق صدا) خوبی می‌باشد و به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا در بیمارستان ها، آزمایشگاهها، کلاس های آموزش، سینماها، سالن های همایش، استودیوهای صدابرداری، فرودگاه ‌ها، ایستگاه ‌های مترو، زیر ریل‌ها و...  مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل پشم سنگ با تزریق فوم در دو لبه
ویژگی های برتر پشم سنگ بعنوان یک عایق ایده آل باعث شده تا از این ماده در تولید ساندویچ پانل های سقفی و دیواری استفاده شود.

تنها چالش استفاده از پشم سنگ در تولید ساندویچ پانل ها، ساختار لایه ای و انعطاف پذیر آن می باشد که در نتیجه نمی تواند ارتباط ثابت و مستحکمی را در محل فاق و زبانه و یا هم پوشانی ایجاد نماید. (شکل 1)

به همین دلیل برای رفع این مشکل در قدیم، در محل فاق و زبانه ها برای اتصال ورق رویه به زیره با قبول و تحمل مشکل عمده تر ایجاد پل حرارتی، به ناچار از ورق فلزی استفاده میشده است. (شکل 2)

آریا بارون برای اولین بار در ایران  با بهره گیری از ماشین آلات روز اروپایی توانسته است با تزریق  پلی اوریتان نسوز در دو کناره پانل، اتصال ثابت و محکم و بدون پل حرارتی ایجاد نموده و این چالش را بر طرف نماید. (شکل 3)



 
  برتری های استفاده از عایق پلی اوریتان نسوز در دو طرف این نوع پانل : 
- ایجاد سطح پایدار در محل پیچ شدن پانل ها به یکدیگر  و به سازه زیر کار
- چفت شدن بهتر و دقیق تر فـاق و زبانه پانل ها و بالا رفتن سرعـت نصـب
- آب بند و بسته شدن کامل هر دو طرف ساندویچ پانل
- محافظت از عایق اصلی و بالا بردن عمر محصول 
- حفظ کامل خاصیت عایق بودن پانل بدون ایجاد پل حرارتی