پیدایش ساختمان‌های پیش ساخته

پیدایش ساختمان های پیش ساخته

پیدایش ساختمان های پیش ساخته

اندیشه ساخت اجزای ساختمانی و خانه‌های پیش‌ساخته در آغاز قرن 18 میلادی در اروپا بوجود آمد ولی تا پیش از قرن نوزدهم میلادی نتوانست واقعیت پیدا کند. پس‌ از رکود ده ساله جنگ‌ جهانی‌ دوم دوران شکوفایی صنعتی کشورهای اروپایی و امریکای شمالی آغاز گردید. انگیزه سرعت بخشیدن به ساخت و ساز و روی آوردن به اجزای ساختمانی پیش ساخته و خانه‌های پیش‌ساخته از نیاز به مسکن سریع سرچشمه گرفت. امروزه بیش از 60 درصد ساختمان‌های کشورهای پیش‌رفته به‌گونه صنعتی تولید شده و در بیش‌ از 90 درصد ساختمان‌های‌ مسکونی‌ و تجاری آنها‌ از اجزای ساختمانی پیش‌ساخته و سیستم‌های خشک استفاده‌ می‌شود.

به گواهی آمار صنعت ساختمان از دید سرمایه و تعداد نیروی انسانی شاغل در آن بزرگترین صنعت در کشورما می باشد و فرآورده های نوین صنعت ساختمان می تواند بسیاری از مشکلات این صنعت را کاهش دهند اما در حال حاضر تنها حدود 3 درصد از ساخت و سازها بصورت صنعتی انجام می گردند.

برای حل مشکل مسکن نیاز به:

  – افزایش سرعت ساخت،
– بازگشت سریع سرمایه،
– افزایش عمر مفید ساختمان(در ایران کمتر از 30 سال است)،
– استفاده بهینه از مصالح ساختمانی،
– پایداری بیشتر در برابر عوامل محیط و زلزله و…

بخوبی آشکار است. هزینه ساخت و ساز با فرآورده های نوین ساختمانی با توجه به بازگشت سریع سرمایه، کمتر از هزینه ساخت و سازهای سنتی است. سبک سازی اجزای ساختمانی، دیوارها و سقف و غیره به نوبه خود باعث کم شدن بار مرده ساختمان و کاهش اندازه های شالوده و سازه،کاربرد مصالح کمتر و در نتیجه پایین آمدن هزینه ساخت می‌گردد. اجرای فناوری‌های پیشرفته صنعتی در این سیستم ، نیازمند نیروی انسانی ماهر، ولی به تعداد کم و در زمان کمتر است. لذا مجموعه هزینه نیروی انسانی در این سیستم، کم‌تر از روش‌های سنتی است. ابزار و مصالح مورد استفاده نیز نسبتاً کم‌هزینه می‌باشند.

هدر روی انرژی

– 40% انرژی کشور در ساختمان های سنتی هدر می رود.
– 79% انرژی ورودی به ساختمان های سنتی هدر می رود.
– هدر روی انرژی در ساختمانهای ایران 5 برابر اروپا است.
– در سال 1387 به مقدار 140 میلیارد متر مکعب گاز در کشور مصرف شده است که 56 میلیارد متر مکعب آن مربوط به بخش ساختمان بوده است که این رقم خود از کل مصرف کشور های اتحادیه اروپا بیشتر بوده است.
– تولید آجر سنتی در ایران سالانه حدود 2 میلیارد لیتر نفت کوره مصرف دارد.
– انرژی لازم برای تولید آجرهای سنتی دو برابر فرآورده های نوین است.
– میزان صرفه جویی ناشی از اصلاح الگوهای مصرف در زمینه صنعت ساختمان سالانه رقمی بیش از 7 میلیارد دلار(7،000،000،000) برآورد می گردد.

خسارات زلزله

 

– خسارات جانی زلزله ها غیر قابل جبران هستند.
– میزان خسارات زلزله بم حدود 3/1 میلیارد دلار برآورد شده است.
– ساختمان آتش نشانی مرکزی بم که یک ساختمان دو طبقه بود دچار ریزش کامل شد و خودرو های آتش نشانی و امداد زیر آوار ماندند.
– ایران یکی از زلزله خیزترین کشور های جهان با گسل های فراوانی است که حدود 90% مساحت آن را می پوشاند.

استفاده از ساختمان‌های پیش ساخته و کاهش خطرات

هدر روی زمان

از نظر سرعت اجرا، تجربیات کسب شده در کشورهای صنعتی نشان داده‌است که حذف روش‌های سنتی در ساخت و ساز و انتخاب روش‌ها و اجزای ساختمانی نوین باعث بالا رفتن سرعت اجرا نسبت به شیوه‌های سنتی می‌شود. می‌توان انتظار داشت که در صورت اجرای صحیح فناوریهای ذکر شده زمان اجرای این ساختمان‌ها را به کمتر از یک پنجم زمان متداول در سیستم‌های سنتی رسانید. متاسفانه دست اندر کاران ساخت و ساز با روش‌های سنتی ارزش چندانی برای سرعت ساخت قایل نشده‌ و عامل زمان را نادیده گرفته‌اند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

جهت سفارش ساندویچ پانل‌های آریا بارون با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات

جدیدترین مقالات در رابطه با محصولات نوین ساختمانی را در آریا بارون توس بخوانید.