پلی اورتان (پلی یورتان) چیست؟

پلی اورتان‌ها (Polyurethane) دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند که از واکنش میان یک پلی ال با دی ایزوسیانات پلیمری در حضور مواد افزودنی لازم و کاتالیزورها تولید می‌شوند.

پلی یورتان و مشتقات آن در صنایع گوناگون کاربردهای بی‌شماری دارند بطوری که در تمامی صنایع نام پلی یورتان به گوش می‌خورد. این ماده در واقع نوعی فوم متراکم است که دانسیته بالایی دارد. این فوم را می‌توان با تزریق در قالب‌ به شکل ابزارهای پیش ساخته با طرح‌های متنوعی درآورد. امکان تزریق فوم پلی یورتان در قالب‌های مختلف، تنوع و کاربردهای این ماده را افزایش داده است.

پلی یورتان

به عنوان یکی از اصلی‌ترین کاربردهای پلی اورتان می‌توان به استفاده از این ماده در صنعت ساخت و ساز اشاره کرد. هدررفت انرژی سازه‌های مسکونی معضلی است که نه تنها موجب افزایش هزینه‌های مصرفی انرژی می‌شود، بلکه در گرم‌تر شدن زمین نیز تاثیر زیادی دارد. از همین‌رو طراحان و مهندسین ساختمانی به فکر چاره‌ای برای عایق سازی ساختمان‌ها افتادند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

لیست عایق هایی که در محصولات آریا بارون استفاده می شود را میتوانید از لینک انواع عایق ها بررسی کنید.

از پلی یورتان به عنوان یک متریال پیش ساخته می‌توان در بخش‌های مختلف ساخت و ساز استفاده کرد. این فوم‌های تزریقی برای عایق سازی دیوار یا سقف و ساخت ساندویچ پانل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پلی یورتان‌ها در برابر ضربه و صدمات فیزیکی مقاومت بالایی دارند. به همین جهت به عنوان یکی از رایج‌ترین کاربردهای پلی یورتان می‌توان به استفاده از این ماده پلیمری به عنوان پوشش‌های پلی اورتانی اشاره کرد.

این ماده دارای انواع گوناگونی است که به لحاظ دانسیته با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند به همین خاطر می‌توان گفت پلی اورتان دارای کاربردهای متفاوتی نیز می‌باشد. همان‌طور که کمی پیش هم اشاره شد یکی از اصلی‌ترین وظایف پلی اورتان‌ها عایق کردن سطوح است. عایق سازی سطوح به کمک این ماده معمولا به 3 شیوه قابل اجرا است:

 1. به صورت پاششی
 2. به صورت تزریقی
 3. به صورت پانل‌های پیش ساخته

خواص و ویژگی‌های پلی یورتان

پلی یورتان را می‌توان تنها عضو خانواده پلیمرها دانست که خواصی چند منظوره دارد. خواصی چون چسبندگی یا الاستومری از خواص پلی یورتان‌ها به شمار می‌رود به همین خاطر می‌توان گفت که این ماده در صنایع مختلفی چون ساخت مواد عایق، الیاف مصنوعی، پوشش‌ها، رنگ‌ها، الاستومرها، ساخت مصنوعات پلاستیکی مانند اسباب بازی‌ها و… کاربرد دارد.

به عنوان یکی از مهم‌ترین خواص پلی اورتان‌ها می‌توان به سختی آن‌ها اشاره کرد. سختی پلی یورتان دارای دو دسته A و D است. آن‌هایی که در دسته D قرار می‌گیرند از سختی بیشتری برخوردار هستند. میزان درجه سختی مناسب برای یک پلی اورتان به کاربرد و کارایی آن بستگی دارد.

کاربرد پلی یورتان

پلی اورتان به جهت خواص چند منظوره‌ای که دارد، دارای کاربردهای بی‌شماری نیز می‌باشد. این ماده با محیط زیست سازگار بوده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند به همین خاطر کاربردهای آن در زندگی روزمره انسان رو به افزایش گذاشته است. ترکیب پلی یورتان متناسب با کاربردی که دارد ممکن است نرم، منعطف و سخت باشد. مهم‌ترین کاربردهای پلی اورتان عبارتنداز:

 • ساخت و ساز
 • یخچال و فریزر
 • مبلمان
 • پوشش‌ها
 • چسب
 • رنگ
 • تایر
 • لباس‌های ورزشی
 • و…

ساختمان سازی

یکی از بیشترین کاربردهای فوم پلی یورتان در ساخت و ساز است. این ماده یک عایق بادوام و اقتصادی است که می‌تواند از انتشار گاز کربن دی اکسید جلوگیری کند. از این فوم برای عایق سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. از عایق‌های پلی یورتان در بخش‌های مختلفی از ساختمان مانند دیوارها، سقف‌ها، بین طبقات و لوله‌ها می‌توان استفاده کرد.

در میان انواع عایق‌ها، پلی یورتان‌های سقفی جزو رایج‌ترین عایق‌هایی هستند که برای سقف استفاده می‌شوند. از عایق‌های PU به دلیل قیمت مناسب، طول عمر بالا و قابلیت استفاده راحتی که دارند در سال‌های اخیر استفاده‌های زیادی می‌شود.

یخچال و فریزر

از فوم‌های سخت پلی یورتان به منظور جلوگیری از هدررفت انرژی یخچال‌ و فریزرها استفاده می‌شود. یخچال‌های خانگی حدود 30 درصد مصرف برق خانوار را به خود اختصاص می‌دهند از همین‌رو عایق سازی آن‌ها با بهینه سازی مصرف انرژی می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌ها داشته باشد. برچسب A++ که بر روی بدنه‌ یخچال‌ها وجود دارد به معنای استفاده از عایق‌های پلی یورتان است.

مبلمان

از دیگر کاربردهای رایج پلی یورتان می‌توان به استفاده از این ماده در صنعت مبلمان اشاره کرد. ویژگی‌هایی چون راحتی، نرمی و انعطاف پذیری بالای پلی اورتان سبب شده است که از آن در ساخت مبلمان و تشک‌ها استفاده شود. برای ساخت تشک‌های بیمارستان‌ها نیز اغلب از فوم پلی یورتان استفاده می‌شود. این تشک‌ها به دلیل خواص ویژه‌ای که این فوم دارد از زخم بستر گرفتن بیمارهایی که برای مدت زمان طولانی بر روی تخت بیمارستان هستند جلوگیری می‌کند.

انواع عایق‌های پلی یورتان

همان‌طور که گفته شد انواع پلی اورتان به سه دسته سخت، نیمه سخت و انعطاف پذیر تقسیم بندی می‌شود. پوشش‌های پلی یورتانی، درزگیرها، چسب‌ها و الاستومرها نیز نوعی پلی اورتان هستند. در ادامه به بررسی انواع این پلیمرها خواهیم پرداخت.

فوم پلی اورتان انعطاف پذیر

از این فوم به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارد در تولید انواع محصولات تجاری و مصرفی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای فوم پلی اورتان انعطاف پذیر می‌‌توان به تولید بخش‌های داخلی خودرو، مبلمان، پوشش فرش و… اشاره کرد. این فوم‌ها وزن کمی دارند، مقاوم و ماندگار بوده و انعطاف پذیری بالایی دارند. یکی از رایج‌ترین فوم‌هایی که در ساختار ساندویچ پانل‌ها به کار می‌رود، فوم‌های پلی اورتان انعطاف پذیر هستند.

فوم پلی یورتان سخت

این فوم یک بهینه ساز انرژی قوی است. با توجه به خاصیت عایق سازی بالایی که دارد می‌تواند به صورت قابل توجهی در کاهش هزینه‌های انرژي موثر باشد.

از آنجایی که بیشترین اتلاف انرژی از طریق منازل مسکونی صورت می‌گیرد، می‌توان از این بهینه ساز انرژی برای عایق سازی دیوارها یا سقف ساختمان‌های مسکونی استفاده کرد. پلی اورتان سخت علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی است، عایق صوتی مناسبی نیز به شمار می‌رود. به همین خاطر برای کاهش سر و صدا در خانه‌ها می‌توان از این فوم استفاده کرد.

انواع عایق پلی اورتان برای ساخت ساندویچ پانل

تولید ساندویچ پانل‌های سقفی و پانل دیواری را می‌توان یکی از کاربردهای اساسی فوم‌های پلی یورتان دانست. پلی یورتان PUR رایج‌ترین عایق حرارتی است که برای ساخت ساندویچ پانل از آن استفاده می‌شود. این محصول با کمک پلی یورتان جامد ساخته می‌شود و مقاومت حرارتی بالایی دارد به همین خاطر به آن پلی یورتان کندسوز گفته می‌شود.

 نوعی دیگر از پلی یورتان‌ها که در ساختار ساندویچ پانل‌ها به کار می‌روند عایق پلی اورتان PIR است که در برابر آتش کاملا مقاوم است.

این نوع از پلی یورتان حین آتش سوزی شعله ور نشده و از گسترش شعله‌های آتش نیز جلوگیری می‌کند چراکه در حین ساخت استانداردهای B1 و B2 را پشت سر گذاشته‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابط با پلی یورتان کافی است با شماره‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

جهت سفارش محصولات کارخانه آریا بارون توس با تیم پشتیبانی فروش تماس بگیرید.