وزن ساندویچ پانل

سرفصل های مقاله

وزن ساندویچ پانل ها به دلیل دارا بودن متریال سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی بسیار پایین تر است و می توان گفت، وزن هر متر مربع ساندویچ پانل (دیواری، سقفی، کلین روم و سردخانه) بین 8 تا 10 کیلوگرم بر متر مربع است، این ویژگی زمانی خود را نشان می دهد که مسئله وزن نهایی یک سازه در میان باشد آنگاه اهمیت وزن ساندویچ پانل به عنوان مصالح پیش‌ساخته، خود را نشان می‌دهد و تفاوت خود با دیگر مصالح ساختمانی در این زمینه را اثبات می‌کند.

شاید در نگاه اول وزن این پانل‌ها که در هر مترمربع بیان می‌شود قابل توجه باشد و با خود فکر کنید سازه‌ای که با چندین مترمربع از این ساندویچ پنل‌ها ساخته شود نمی‌تواند چندان سبک باشد؛ اما باید وزن نهایی آن سازه‌ای که با پانل ساخته شده است؛ با وزن نهایی ساختمانی که با دیگر مصالح بنا گردیده را مقایسه کنید و مطمئناً از نتیجه این مقایسه و تفاوتی که وجود دارد متعجب خواهید شد.

اطلاعات تکمیلی وزن ساندویچ پانل
فرمول محاسبه وزن پانل سقفی طول × عرض × (۱.۰۷)
فرمول محاسبه وزن پانل دیواری طول × عرض × (۱.۱۶)
⭐موارد تاثیر گذار بر وزن  جنس و متریال پنل، چگالی و تراکم مواد، کیفیت ساخت، ابعاد ساندویچ پنل، نوع پانل
📌وزن هر متر مربع  به طور تقریبی ۱۰ کیلوگرم

وزن مناسب ساندویچ پانل

نکته مثبتی که در مورد ساندویچ پانل‌های باکیفیت وجود دارد این است که با داشتن حداقل وزن ممکن، از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند و از این رو سبک بودن این پانل‌ها نمی‌تواند دلیلی بر غیر ایمن یا استاندارد نبودن آن‌ها باشد. در ادامه این مقاله از آریا بارون توضیحات بیشتر درباره وزن پنل های میدهیم.

علت سبک بودن وزن ساندویچ پنل

دلیل سبک بودن وزن ساندویچ پنل

به طور کل هدف مهندسی و علمی که در پس تولید انواع ورقه‌های سبک وزن  وجود دارد این است که بتواند ورقه‌های عایقی تولید کند که در عین داشتن دوام و مقاومت، از حداقل وزن ممکن برخوردار باشد تا کارایی لازم را داشته و خلأها و معایب دیگر مصالح را در مهندسی مدرن جبران کنند.

سبک بودن ساندویچ پانل‌ها به علت جنس و ساختار فنی لایه‌های آن است و همان‌طور که می‌دانید این پانل‌ها از سه لایه تشکیل شده‌اند که لایه‌های خارجی از آلیاژهای مختلف با حداقل قطر و لایه یا هسته میانی از فوم عایق است. ساختار لایه‌های آلیاژ و لایه عایق به شکلی است که در عین داشتن قطر و وزن کم از استقامت بالایی برخوردار هستند؛ به همین دلیل زمانی که این سه لایه روی یکدیگر فیکس می‌شوند در مجموع وزن نهایی صفحه بسیار سبک‌تر از آنچه به نظر می‌رسد خواهد بود.

وزن پانل های ساندویچی در هر متر مربع

وزن مناسب ساندویچ پانل در هر متر مربع

همان‌طور که گفته شد وزن این پانل ها را بر اساس مترمربع تعریف می‌کنند و عمده وزن ساندویچ پنل‌ها نیز به نوع ورقه آلیاژ به کار رفته در آن بستگی دارد و به طور میانگین می‌توان گفت: وزن متوسط پانل‌های مختلف بین 8 تا 12 کیلوگرم است و عوامل تأثیرگذار در وزن این ورقه‌های عایق شامل موارد زیر هستند.

  1. نوع ساندویچ پانل که شامل ساندویچ پانل سقفی و دیواری است.
  2. جنس ورقه فلزی به کار رفته
  3. ساختار

اگر بخواهیم بر اساس فاکتورهای فوق اطلاعات دقیق‌تری از وزن این پانل‌ها بیان کنیم می‌توان آن را به شکل زیر بیان کرد.

  1. ساندویچ پانل دیواری با عرض مفید 9۳ و ضخامت ۴ سانتی‌متری 9750gr
  2. پانل دیواری با عرض مفید 9۳ و ضخامت 5 سانتی‌متری 9950gr
  3.  پنل سقفی با عرض مفید 1 متر و ضخامت 4 سانتی‌متری 11390gr
  4. پانل سقفی با عرض مفید ۱ متر و ضخامت 5 سانتی‌متری 11690gr

به طور کلی ضخامت ساندویچ پانل بین 2 تا 25 سانتی‌متر متغیر است که البته ساندویچ پنل‌های تولید شده در ایران ضخامتی بین 4 تا 10 سانتی‌متر را دارند و هرچقدر که ضخامت، طول و عرض یک صفحه پانل بیشتر باشد وزن آن نیز به تبع بالاتر خواهد بود.

مقایسه وزن ساندویچ پانل با دیگر مصالح

مقایسه مقدار وزن ساندویچ پانل با دیگر مصالح
شاید متعجب باشید که چرا طی یک دهه گذشته استقبال و استفاده از ساندویچ پنل‌ها در ساخت و سازهای مختلف بالا رفته است و باید گفت: مقایسه وزن این محصول با دیگر مصالح می‌تواند دلیل این استقبال را قابل توجیه کند. همان‌طور که گفتیم متوسط وزن این ورقه‌ها در هر مترمربع بین 8 تا 12 کیلوگرم است و دیواری که با مصالح دیگر مانند: آجر و سیمان ساخته شود می‌تواند تا 50 برابر سنگین‌تر از دیواری باشد که با استفاده از پانل درست شده است.

در بسیاری از ساخت و سازها به علت سبک بودن از ساندویچ پانل در ساختمان سازی برای دیوارها،‌‌ سقف‌ها و فونداسیون و… استفاده می‌شود که در مجموع می‌توانند وزن نهایی سازه را بین 8 تا 10 برابر کاهش دهند و در این لحظه می‌توان اهمیت استفاده از این ورقه‌های عایق را به خوبی حس کرد. طبیعتاً با وجود تنوعی که در ساختار انواع پانل‌های ساندویچی وجود دارد شاهد تفاوت وزن در مقایسه سازه‌های متشکل از نمونه‌های مختلف پانل خواهیم بود چرا که مواد تشکیل دهنده، متریال‌های به کار رفته، ابعاد و ضخامت پانل‌های متفاوت هریک به نحوی بر وزن صفحه و وزن نهایی سازه تأثیرگذار خواهند بود.

مزایای سبک بودن وزن ساندویچ پانل | وزن واحد سطح ساندویچ پانل

مزیت سبک بودن وزن ساندویچ پانل ها

اگرچه مزیت و هدف اصلی استفاده از ساندویچ پانل کاهش وزن نهایی سازه است اما سبک بودن وزن این پانل  ها مزایای دیگری نیز دارد که در زیر به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد. سبک بودن ساندویچ پنل بارگیری و حمل و نقل آن را بسیار راحت‌تر می‌کند. نصب آن برای نصاب بسیار راحت و سریع است که سرعت پیشرفت سازه را افزایش می‌دهد. کار کردن با ساندویچ پانل‌ها به علت سبک بودن انرژی کمتری را از نیروی انسانی و حتی ماشین‌ها می‌گیرد. استحکام سازه را با کاهش وزن نهایی افزایش می‌دهد؛ خصوصاً در مورد سازهایی که زمین پی آن‌ها چندان ایده آل نباشد. ایمنی سازه در مواقع خطرات طبیعی همچون رانش زمین،‌ سیل و زلزله را افزایش می‌دهد. هزینه نهایی ساخت سازه را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. ایمنی نیروی انسانی هنگام کار با پانل بیشتر است. بهداشتی و قابل بازیافت است.

وزن پانل های ساندویچی و کیفیت آن

مقدار وزن ساندویچ پانل و کیفیت آن

تصور اشتباهی که برای برخی از مخاطبان وجود دارد این است گمان می‌کنند که سبک بودن وزن ساندویچ پانل با کیفیت و استحکام آن‌ها در مغایرت است؛ اما دوام و استحکام این ساندویچ پانل‌ها به هیچ عنوان با وزن سبک آن‌ها منافاتی ندارد. در واقع ترکیب سه لایه، ساختار مستحکم، جنس لایه‌های فلزی و عایق ها به گونه‌ای طراحی و تعبیه شده که در عین مقاوم بودن در برابر خوردگی‌، ‌فشار،‌ ضربه، ‌خراش و…‌ سبک و دارای حداقل وزن باشند. به همین دلیل نگرانی افراد از ساخت و ساز به کمک انواع پانل‌ها بی‌دلیل است و می‌توانید آسوده خاطر باشید که این پانل‌ها بر اساس علم روز و استانداردهای مهندسی تولید شده و کاملاً مستحکم هستند. در پایان برای اطلاعات بیشتر درباره وزن انواع پنل های دیگر مانند ساندویچ پانل سردخانه و ساندویچ پانل کلین روم کلیک کنید.

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل

وزن انواع ساندویچ پانل به دلیل وجود لایه های عایق میانی سبک در هر متر مربع نسبت به سایرمصالح ساختمانی بسیارکمتر است و به مقداری بین 8 تا 10 کیلوگرم بر متر مربع می رسد. در ادامه با هر کدام از این موارد آشنا میشویم.

وزن هر متر مریع ساندویچ پانل دیواری

پانل دیواری با ضخامت 4 سانتی متر و عرض 1 متر  9/750 کیلوگرم
پانل دیواری با ضخامت 5 سانتی متر و عرض 1 متر 9/950 کیلوگرم

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی

پانل سقفی با ضخامت 4 سانتی متر و عرض 1 متر  11/350 کیلوگرم
پانل دیواری با ضخامت 5 سانتی متر و عرض 1 متر 11/650 کیلوگرم
آریا بارون
آریا بارون

آریا بارون توس بهترین کارخانه تولید کننده مصالح نوین ساختمانی

آخرین مقالات
نظرات
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آریا بارون تولید کننده ساندویچ پانل، خانه پیش ساخته، کانکس، درب سردخانه است. برای سفارش تماس بگیرید.