آبرو در ساندویچ پانل

آبرو در ساندویچ پانل به منظور هدایت آب باران به پایین سازه به کار برده می‌شود و با قرار گرفتن در قسمت انتهایی سقف شیبدار، از ریزش باران به داخل سازه جلوگیری می‌کند.

سقف ساختمان از مهم‌ترین اجزای آن به شمار می‌رود که باید مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی همچون برف و باران داشته باشد. امروزه استفاده از پانل‌های ساندویچی سقفی در ساخت بسیاری از سازه‌ها گسترش یافته است و افرادی با موقعیت‌های جغرافیایی مختلف از آنها استفاده می‌کنند. برای مثال در شمال کشور که بارندگی زیاد است؛ از ورق‌های شیبدار استفاده می‌شود که با داشتن آبرو، آب باران و برف را به سمت پایین سازه هدایت می‌کنند.

آریا بارون توس تولید کننده ساندویچ پانل است. برای سفارش و خرید انواع ساندویج پانل ها با شماره های شرکت تماس بگیرید.

موارد استفاده از آبرو در ساندویچ پانل

منظور از آبرو در ساندویچ پانل، ورقی است که روی شیروانی‌ها و سقف‌های شیبدار قرار می‌گیرد و آب باران ریخته شده بر روی پشت‌بام را به پایین سازه و بدون مزاحمت برای عابرین به محل مورد نظر هدایت می‌کند. همچنین استفاده از آبرو نه تنها مانع از نفوذ آب به سازه می‌شود؛ بلکه در درازمدت از خسارات احتمالی رطوبت‌زدگی نیز جلوگیری می‌کند. در ادامه به کاربردهای ورق آبرو اشاره شده است.

 • از ورق آبرو در زیرسازی، آب‌بندی، شیب‌بندی استفاده می‌شود.
 • دور تا دور سقف در قسمت شیبدار، برای جمع‌آوری و هدایت آب، آبرو به کار برده می‌شود.
 • در سطح خیابان‌ها برای دور کردن آب از معابر و هدایت آن به کانال‌های فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • انواع ورق آبرو نیز دور استخر و جکوزی کاربرد می‌روند.
 • از ورق‌های آبرو در محیط‌های درمانی، فضاهای تاسیساتی و مراکز صنعتی و تولیدی نیز استفاده می‌شود.

انواع ورق آبرو

به طور معمول آبرو در ساندویچ پانل به صورت آبرو کنار و آبرو وسط قرار می‌گیرد. دیگر انواع آن در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • آبرو جعبه‌ای یا چهارگوش: ضخامتی بین 80/0 تا 1 میلی‌متر دارند و سایز کف آنها در حدود 10، 12 و 15 سانتی‌متر طراحی می‌شود.
 • آبرو لندنی: کاربرد این آبرو دایره‌ای فردم در فلاشینگ سازه‌های هلالی و قوسی دیده می‌شود و ضخامت آن حدود 50/0 میلی‌متر است.
 • آبرو فیتیله‌ای: آبرو سوئدی یا مخفی، معمولا با طول متر و عرض 50 سانتی‌متر تولید می‌شود و از ضخامتی حدود 40/0 الی 50/0 میلی‌متر برخوردار است.

برای بررسی مشخصات فنی انواع ورق ساندویچ پانل نیز می توانید ورق های بکار رفته در ساندویچ پانل های آریا بارون را بررسی کنید.

مشخصات فنی ورق آبرو در پانل

منظور از مشخصات فنی آبرو در ساندویچ پانل، ضخامت، سایز و جنس این ورق‌ها است که با توجه به زمینه استفاده هر یک از آنها متفاوت خواهد بود. معمولا ورق‌های آبرو از جنس گالوانیزه هستند و مقاومت و استحکام بالایی دارند. همچنین این ورق‌ها با ضخامت‌های 50/0، 60/0 و 70/0 میلی‌متر در بازار یافت می‌شوند و می‌توان آنها را به صورت هلالی یا قوسی نورد شده پیاده سازی کرد.

مراحل نصب آبرو در ساندویچ پانل

برای اینکه نصب آبرو در اجرای ساندویچ پانل‌ها به درستی انجام شود؛ باید به نکات ریزی توجه کنید تا بیشترین بهره‌وری را از آن داشته باشید. در ادامه به مراحل اجرای آبرو در ساندویچ پانل پرداخته شده است.

 1. جوشکاری فریم آبروها
 2. نصب فریم‌ها در محل
 3. وصل کردن لبه فریم
 4. جوشکاری ورق و خم پیشانی به پروفیل‌های مورد نظر
 5. جوشکاری ورق‌های دامپا ساندویچ پانل
 6. نصب و اجرای آبرو

آیا در مورد اجرا و نصب ساندویچ پانل ها به اندازه کافی اطلاعات دارید؟ پیشنهاد میکنیم مقاله نصب ساندویچ پانل را بهصورت کامل مطالعه کنید.

هزینه نصب و اجرای آبرو

هزینه تهیه و اجرای ورق‌های آبرو به ابعاد و زمینه‌ی مورد استفاده از آنها بستگی دارد؛ اما به صورت کلی قیمت نصب آبرو در ساندویچ پانل به صورت کیلوگرم با متر مربع محاسبه می‌شود.

نقش آبرو در برابر نفوذ آب به سازه

آبروها برای جلوگیری از تجمع آب و هدایت آن به محلی دیگر طراحی شده‌اند. برای مثال در سقف‌های شیروانی از آبروهای وسط در میان آنها استفاده می‌شود که از عبور آب و نشتی آن به داخل سازه جلوگیری می‌کنند و با هدایت آن به آبرو کناری، آب را به خارج از محیط سقف سازه می‌فرستند. این عمل از ریزش آب باران به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند و مانع از ایجاد خسارات احتمالی می‌شود.
شما می‌توانید با توجه به کاربردی که در نظر دارید؛ انواع آبرو در ساندویچ پانل را تهیه کرده و با نصب درست آن، مقاومت سازه خود را در برابر نفوذ آب و طول عمر آن را افزایش دهید.