ورق کرکره

ورق‌های کرکره‌ ایی یکی از محصولاتی است که از گذشته تا به امروز استفاده زیادی از آن می‌شود. ورق‌های کرکره‌های دارای انواع مختلفی است که از جمله ابتدایی‌ترین آن‌ها می‌توان به ورق‌های کرکره‌ای سینوسی اشاره کرد. ورق‌های کرکره‌ای مزایا و فواید مختلفی با خود به همراه دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نصب سریع و آسان، قیمت مناسب و ارزان، وزن بسیار سبک و مقاوم در برابر زلزله، عدم تغییر رنگ در انواع شرایط جوی، ماندگاری بالا و… را با خود به همراه دارند.

قیمت و سفارش انواع ورق کرکره تولیدی کارخانه آریا بارون توس. ورق کرکره ای رنگی گالوانیزه سقف

ورق کرکره

درست است که مستحکم‌ترین نوع ورق کرکره‌ای  فولادی است اما این ورق‌ها از مواد و جنس‌های مختلفی می‌تواند ساخته شود. در حال حاضر ورق کرکره‌ای از موادی مانند آلومینیوم، فولاد، پلاستیک و دیگر مواد طراحی و ساخته می‌شود. وابسته به آن که کاربرد مورد نظر شما برای ورق چیست، جنس این ورق می‌تواند متفاوت انتخاب شود. در ادامه این مقاله بیشتر در رابطه با ورق کرکره اشاره خواهیم کرد.

چرا ورق فولادیی تبدیل به ورق کرکره‌ای می‌شود؟

فولاد چه در حال حاضر و چه در گذشته یکی از انواع فلزهای پر کاربرد به حساب می‌آید. فلز فولاد به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد به عنوان یکی از اصلی‌ترین فلزهای مورد استفاده در صنایع مختلف به ویژه در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد به عنوان یکی از ورق‌های سخت و یکی از پرکاربردترین فلزها به شمار می‌رود همین ویژگی فلز فولاد باعث شده است که از این فلز در مکان‌ها و محیط‌های مختلفی استفاده شود. موج دار کردن و شکل دادن به ورق فولاد باعث می‌شود که این ورق مقاومت و استحکام بیشتری داشته باشد. همچنین در آوردن فولاد به شکل کرکره باعث می‌شود که آب سریع‌تر از سطح فولاد پاک شود که این کار باعث افزایش ماندگاری فولاد می‌شود.

انواع ورق کرکره

ورق‌های کرکره‌ای مختلفی را در بازار می‌توانید پیدا کنید. ورق‌های کرکره‌ای عموما به شکل سینوسی طراحی و تولید می‌شوند. در ورق‌های کرکره سینوسی شکل موج‌های ورق به صورت نیم دایره قابل تشخیص است. ورق‌های کرکره سینوسی یکی از قدیمی‌ترین انواع ورق‌ ساندویچ پانل ها است که حتی در حال حاضر از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود.

ورق‌های سینوسی چیست؟

همان طور که گفته شد ورق‌های سینوسی یکی از پر استفاده‌ترین انواع ورق‌ها است. این ورق‌ها به دلیل شکل خاص و همچنین ویژگی مناسبی که دارند قابلیت استفاده زیادی را با خود به همراه دارند.

ورق‌های سینوسی خود به دو صورت سینوس‌های ریز و درشت طراحی و ساخته می‌شوند. در کارخانه‌های سازنده ورق‌های سینوسی، ورق‌ها به صورت رول به بازار عرضه می‌شود و خریداران ورق را در طول مورد نظر خود می‌توانند خریداری کنند.

ورق‌های کرکره ذوزنقه‌ای چیست؟

ورق‌های ذوزنقه‌ای نوع دیگری از ورق‌ها است که به دلیل وجود برجستگی‌های متفاوت و به شکل ذوزنقه‌ با این نام شناخته می‌شود. ورق‌های کرکره ذوزنقه‌ای خود در اندازه و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. ریز و درشت بودن اندازه ذوزنقه شیوه‌ دیگری است که با استفاده از آن‌ها شرکت‌های سازنده اقدام به ایجاد تفاوت در ویژگی‌های این ورق‌ها می‌کنند. ورق‌های ذوزنقه‌ای عموما در سقف‌های شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق کرکره شادولاین

ورق کرکره فرم شادولاین را می‌توان یکی از بهترین و عالی‌ترین ورق‌های کرکره‌ای در نظر گرفت که طرح و شکل این ورق‌ها نزدیکی بسیار زیادی به ورق‌هیا ذوزنقه دارد. ورق‌های شادولاین به دلیل شکل خاص و همچنین میزان استحکامی که به ورق ارائه می‌دهد یکی از بهترین ورق‌های شکل دارد است که مقاومت بسیار بالایی دارد. همین موضوع باعث شده است که این ورق از قیمت بالاتری نسبت به دیگر ورق‌ها برخوردار باشد.

کاربردهای ورق‌های کرکره

ورق‌های کرکره عموما در موارد مختلفی کاربرد دارد، دلیل این کاربرد زیاد را می‌توان در استحکام و همچنین زیبایی این ورق‌ها در نظر گرفت. شاید رایج‌ترین نوع استفاده از ورق‌های کرکره‌ای را بتوان استفاده از این ورق‌ها در سطح‌های شیبدار و برای پوشش سقف شیروانی در نظر گرفت.

با پیشرفت تکنولوژی دیگر استفاده از این ورق‌ها تنها مختص به سقف‌های شیبدار نمی‌شود و از این ورق‌ها به دلیل زیبایی خاص در طراحی و ساخت ساندویچ پانل و… استفاده می‌شود.

کاربردهای ورق‌های کرکره

از اصلی‌ترین کاربردهای ورق‌های کرکره‌ای در حال حاضر می‌توان به استفاده از این ورق‌ها در زیبا سازی حصار اطراف خانه اشاره کرد.

عموما طراحان سقف‌های کاذب و همچنین آلاچیق‌ها از ورق‌های کرکره‌ای برای ساخت و طراحی آلاچیق استفاده‌های زیادی می‌کنند. همچنین در طراحی و ساخت انواع پارکینگ، سوله و همچنین انبار از ورق‌های کرکره استفاده بسیار زیادی می‌شود.

افزایش عمر ورق‌های کرکره‌ای فولادی

ورق‌های فولادی عموما پس از مدتی استفاده به دلیل شرایط مختلف جوی و مواردی از این دست با مشکل رو به رو می‌شوند. ورق‌های فولادی را  طی فرآیندی با عنوان گالوانیزه کردن فولاد، گالوانیزه می‌کنند. در فرآیند گالوانیزه کردن فولاد، یک لایه از روی به شیوه‌های مختلف به ورق اضافه می‌شود. در این حالت این لایه از روی باعث می‌شود که ورق فولاد مقاومت بسیار بالاتری از خود نشان دهد.

گفته می‌شود که ورق‌های فولادی گالوانیزه شده می‌توانند عمری بالغ بر 70 سال را داشته باشند. شرکت‌های مختلف به ویژه شرکت آریا بارون توس با گالوانیزه کردن ورق‌های کرکره‌ای سعی در افزایش طول عمر این ورق‌ها دارند.

طول عمر ورق‌های کرکره‌ای

مدت زمان ورق‌های کرکره در حالت پیشفرض بسیار بالا است. این مدت زمان تحت شرایط مختلفی می‌تواند بیشتر نیز شود. گالوانیزه کردن ورق‌ها یکی از مواردی است که عموما در زمان تولید با هدف طولانی کردن ورق‌ گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وابسته به آن که استفاده از ورق کرکره به چه صورتی است و قرار است چه کاربردی را ایفا کند، طول‌ عمرهای مختلفی برای ورق‌های گالوانیزه در نظر گرفته می‌شود.

طول عمر ورق‌های کرکره‌ای

به عنوان مثال ورق‌های گالوانیزه فولادی به دلیل آن که در پشت بام و در سقف‌های شیروانی عموما مورد استفاده قرار می‌گیرد، طول عمری بالغ بر 20 الی 70 سال دارند.

قیمت ورق کرکره

قیمت ورق‌های کرکره وابسته به نوع آن می‌تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال ورق‌های فولادی کرکره گالوانیزه به دلیل فرآیند گالوانیزه کردن و همچنین استحکام و مقاومت بسیار بالا به یکی از گران‌ترین انواع ورق کرکره تبدیل شده است. ورق‌های کرکره پلاستیکی و فولاد ساده به نسبت نوع ورق کرکره فولادی گالوانیزه قیمت مناسب‌تری دارند.

برای اطلاع دقیق از هزینه ورق کرکره و مطلع شده از نرخ ورق کرکره می‌توانید به وب سایت آریا بارون توس مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

شرکت آریا بارون توس سازنده ورق‌های کرکره

شرکت آریا بارون توس سازنده انواع ساندویچ پانل و سازه‌های نوین در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده ورق کرکره‌ای تبدیل شده است. شرکت آریا بارون توس با تکیه بر دو اصل مهم توانسته است خدمات متنوع و مختلفی را به مجموعه‌های گوناگون ارائه کند.

در حال حاضر شرکت آریا بارون توس با تولید و ساخت انواع ورق کرکره با جنس‌های متنوع توانسته است بخش بزرگی از بازار داخل کشور را در اختیار خود بگیرد، این شرکت همچنین با ارائه بهترین محصولات خود در نظر دارد صادرات ورق کرکره به کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای اروپایی را راه اندازی کند.

پوشش‌های ورق کرکره

پوشش‌ها و محافظ‌های مختلفی برای ورق کرکره در نظر گرفته می‌شود. از جمله  این پوشش‌ها می‌توان به پوشش‌های زیر اشاره کرد. توجه داشته باشید که هر کدام از این پوشش‌ها داری یک ویژگی خاص و همچنین کاربرد خاص است. به عنوان مثال پوشش‌های روی که با عنوان پوشش گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان یکی از روش‌های افزایش طول عمر ورق‌های کرکره شناخته می‌شود. در حالت کلی پوشش‌های ورق کرکره به صورت زیر است.

  • پوشش گالوانیزه
  • پوشش سرامیکی
  • پوشش نانوتنولوژی