کانکس مسافرتی

کانکس مسافرتی که به آن‌ها کاروان‌ مسافرتی یا کانکس چرخدار نیز گفته می‌شود برای اسکان موقت مسافران و توریست‌ها استفاده می‌شود. ممکن است در سفر به ییلاقات و کوهستان اتومبیل‌هایی را دیده باشید که اتاقکی چرخدار به آن‌ها متصل است. این کانکس‌های پیش ساخته که با ساندویچ پانل تولید می‌شوند، در واقع یک کانکس مسافرتی هستند. از کانکس چرخدار به عنوان محل اسکان و استراحت در طول سفر استفاده می‌شود. مزیت استفاده از کانکس چرخدار مسافرتی این است که می‌توان همیشه آن را به همراه خود جابه‌جا کرد و دیگر هزینه زیادی بابت اسکان در هتل و مسافرخانه پرداخت نکرد.

کانکس قابل گسترش سیار

امکانات کانکس‌های مسافرتی متفاوت است. برخی از این کانکس‌های چرخدار بسیار مجهز ساخته می‌شوند و از تمامی امکانات مانند سرویس بهداشتی، آشپزخانه، حمام و… برخوردار هستند و برخی دیگر نیز به صورت یک سالن معمولی ساخته می‌شوند که قیمت کمتری نسبت به کانکس مسافرتی لوکس دارند. برای ساخت این کاروان‌های مسافرتی معمولا از ساندویچ پانل پلی یورتان و پوشش پی وی سی برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. مشخصات فنی کانکس مسافرتی نیز شامل چرخ‌ برای جابه‌جایی کانکس، دیوارهای مقاوم و عایق است.

 

نوعی دیگر از کانکس مسافرتی در ایران، کانکس‌های مسافرتی بدون چرخ هستند. این کانکس‌ها که برای اجاره دادن به مسافران ساخته می‌شوند، اغلب در پارک‌ها، اقامتگاه‌های بوم گردی و دیگر محل‌های اسکان مسافران قرار داده می‌شوند. این کانکس‌های بدون چرخ مسافرتی نیز می‌توانند به صورت ساده یا فول امکانات ساخته شوند. اجاره کانکس مسافرتی از نوع چرخدار و بدون چرخ آن امکان پذیر است. قیمت کانکس مسافرتی به عوامل متعددی چون امکانات آن، ابعاد و کیفیت ساخت بستگی دارد. اگر قصد سفر دارید و نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت خرید کانکس‌های چرخدار بپردازید، می‌توانید اقدام به خرید کانکس مسافرتی دست دوم کرده یا آن را از شخصی اجاره کنید.

کانکس قابل گسترش

کانکس‌های قابل گسترش گونه‌ای از کانکس‌های پر طرفدار هستند که به دلیل شکل ظاهری و عدم نیاز به فضای زیاد در هنگام حمل و نقل در حال حاضر یکی از بهترین انتخاب‌ها به نظر می‌رسد. می‌خواهید بدانید کانکس قابل گسترش چیست؟
کانکس قابل گسترش

کانکس مسافرتی چیست؟

بسیاری از توریست‌ها و گردشگران به هنگام سفر، از سازه‌های چرخدار پیش ساخته‌ای استفاده می‌کنند که توسط یک مالبند به خودرو متصل می‌شود. به این سازه، کانکس مسافرتی چرخدار یا کاروان مسافرتی گفته می‌شود. اگر علاقه زیادی به سفر دارید و روزهای زیادی از سال را در حال سفر کردن هستید، داشتن یک کانکس چرخدار مسافرتی بهترین راهکار برای استراحت است. این کانکس که به راحتی می‌توانید آن را همراه خود حمل کنید، یک فضای امن و مناسب است که می‌توانید در طول سفر شب را در آن سپری کنید.

کانکس‌های مسافرتی در ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند. موضوع مورد توجه این است که اندازه و ابعاد این کانکس چرخدار باید با قدرت ماشینی که قرار است آن را حمل کند متناسب باشد. این کانکس‌ها را در ابعاد کوچک می‌توان حتی با ماشین سواری معمولی نیز حمل کرد اما برای به همراه داشتن یک کانکس مسافرتی بزرگ‌تر، باید ماشین قدرتمندتری نیز داشته باشید.

مزیت استفاده از کانکس چرخدار مسافرتی

از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از این کانکس‌ها این است که می‌توانید در هر جایی از مسیر سفر خود اتراق کرده و استراحت کنید. داشتن یک مکان مناسب برای سپری کردن شب همواره یکی از دغدغه‌های مسافران و گردشگران است. با کمک این کانکس‌های مسافرتی می‌توانید به دور از هرگونه خطر، شب را هرجایی که می‌خواهید توقف کنید.

از دیگر مزایای استفاده از کانکس‌های مسافرتی، کاهش هزینه‌های مربوط به محل اقامت است. یک کانکس چرخدار امکانات و مزایای یک واحد اقامتی کامل را دارا است. بنابراین با همراه داشتن این کانکس چرخدار، دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای اقامت در هتل یا اقامتگاه نخواهد بود.

یک کانکس مسافرتی چه امکاناتی دارد؟

امکانات این کانکس‌های چرخدار با توجه به درخواست مشتری می‌تواند کم و زیاد شود. اگر بخواهید برای ساخت این کانکس پیش ساخته هزینه زیادی کنید، می‌توانید از تولیدکننده بخواهید که کانکس را با امکانات فول مانند سرویس بهداشتی، حمام، اتاق خواب، تعبیه تخت‌های تاشو و… بسازد. طبیعتا جا دادن این امکانات در کانکس‌، مستلزم ساخت یک کانکس با ابعاد بزرگ‌تر است.

اما اگر نمی‌خواهید برای ساخت کانکس مسافرتی هزینه زیادی بپردازید، باید سفارش ساخت یک کانکس معمولی بدهید. کانکس‌های معمولی مسافرتی معمولا یک سالن خالی هستند که تنها با هدف حمل وسیله‌های سفر و استراحت‌های بین راهی طراحی شده‌اند. بنابراین قیمت کانکس مسافرتی با توجه به این امکانات و ابعاد ساخت کانکس تعیین می‌گردد. از دیگر امکانات این کانکس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجهیز کردن کانکس به محورهای چرخ دار برای جابه‌جایی
  • برخورداری از در و پنجره
  • برخورداری از هرگونه تجهیزات ضروری دیگر برای سفر

استفاده از ساندویچ پانل دیواری و سقفی برای ساخت کانکس‌های چرخدار

کانکس‌ مسافرتی را اغلب با کمک ساندویچ پانل پلی یورتان می‌سازند. فوم پلی اورتان این کانکس‌ها را در برابر صوت، حرارت، گرما و سرما عایق می‌کند. استفاده از فوم عایق پلی اورتان در ساختار ساندویچ پانل‌های این کانکس، به حفظ دمای داخلی کانکس کمک می‌کند. از همین‌رو برای افرادی که قصد سفر به مناطق سردسیر یا حتی گرمسیری را دارند، ساخت کانکس با ساندویچ پانل پلی یورتان گزینه مناسبی است. ضخامت ساندویچ پانل‌هایی که برای ساخت این کانکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا 4 سانتی متر است.

مشخصات فنی کانکس مسافرتی

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم، کانکس‌های مسافرتی می‌توانند امکانات مختلفی داشته باشند که بنا به درخواست مشتری طراحی و تولید می‌شود. اما این کانکس‌های چرخدار به طور کلی یکسری مشخصات فنی دارند که در تمامی آن‌ها یکسان است. به عنوان مثال برای پوشش دیواره‌های داخلی این کانکس اغلب از دیوارپوش‌های پی وی سی استفاده می‌شود. در تمامی این کانکس‌ها، سیستم برق کشی به همراه کلید و پریز نیز صورت می‌گیرد.

کف کانکس‌های مسافرتی تخته است که آن را با پارکت می‌پوشانند. اغلب گردشگران برای تامین برق داخل این کانکس‌ها، از همان برق خودرو استفاده می‌کنند. اما اگر قصد راه اندازی وسیله‌های پرمصرفی مانند کولر، یخچال و … دارید بهتر است از ژنراتورهای بنزینی استفاده کنید.

نوع دیگر کانکس مسافرتی در ایران

علاوه بر کاروان‌های مسافرتی که به اتومبیل متصل شده و می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد، نوعی کانکس مسافرتی غیرقابل حمل نیز وجود دارد. این کانکس‌های مسافرتی که مشابه با کانکس مسکونی ساخته می‌شوند، با هدف اختصاصی برای اسکان مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند. در پارک‌ها، محل‌های اسکان مسافران، مکان‌های توریستی و گردشگری معمولا از این کانکس‌ها برای اجاره دادن به مسافران استفاده می‌شود.

خریدار این نوع از کانکس‌های مسافرتی معمولا شهرداری است. این کانکس‌ها نیز مانند دیگر انواع کانکس، به صورت پیش ساخته در کارگاه تولید شده و سپس به محلی که قرار است در آنجا مستقر شود منتقل می‌شود. برای ساخت این کانکس‌ها نیز از ساندویچ پانل پیش ساخته استفاده می‌شود.

امکانات کانکس مسافرتی بدون چرخ

کانکس‌هایی که برای اسکان مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در نوع ساده و مجهز ساخته شوند. اگر کانکس مسافرتی، دارای تجهیزات کامل مورد نیاز مسافران باشد ساخت آن هزینه بیشتری می‌طلبد و در نهایت آن را با بهای بیشتری نیز به مسافران اجاره می‌دهند. کانکس‌های ساده مسافرتی نیز تنها با تجهیزات ابتدایی ساخته می‌شوند و قیمت پایین‌تری دارند. یک کانکس مسافرتی مجهز بدون چرخ از امکاناتی چون سرویس بهداشتی، حمام، تخت خواب، سینک ظرفشویی و… برخوردار است.

اجاره کانکس مسافرتی

امکان اجاره کانکس‌ها در هر دو مدل کانکس مسافرتی چرخدار و کانکس‌های مسافرتی بدون چرخ وجود دارد. برای اجاره کانکس‌های چرخدار، می‌توانید آن را از کسی که این کانکس را دارد برای یک مدت اجاره کنید و هزینه آن را بپردازید. کانکس‌های مسافرتی بدون چرخ نیز به طور کلی برای اجاره دادن به مسافران و گردشگران ساخته می‌شوند. هزینه اجاره کانکس مسافرتی، به لوکس بودن یا معمولی بودن آن بستگی دارد.

قیمت کانکس مسافرتی چقدر است؟

تجهیزات داخلی کانکس، ابعاد آن، کیفیت ساخت، نوع متریال‌هایی که برای ساخت مورد استفاده قرار گرفته است و… همگی جزو پارامترهای تعیین کننده قیمت خرید کانکس مسافرتی به شمار می‌روند. برای اطلاع دقیق از بهای آن، باید ابعاد و ویژگی‌های کانکس مورد نظرتان را به سازنده اعلام کنید تا قیمت نهایی این کانکس را برآورد کند.

خرید کانکس مسافرتی دست دوم

کانکس‌های دست دوم کانکس‌هایی هستند که توسط افراد دیگری خریداری شده و به دلایلی چندی بعد برای فروش گذاشته می‌شوند. کانکس‌های دست دوم چیزی حدود 30 درصد ارزان‌تر از کانکس نو هستند. بنابراین با خرید کانکس چرخدار دست دوم هزینه کمتری بابت خرید این کانکس پرداخت خواهید کرد.

حمل کانکس مسافرتی در بزرگراه و آزادراه‌ها ممنوع است و نیاز به اخذ مجوز از راهنمایی و رانندگی و سازمان جهانگردی دارد.

بله؛ ابعاد کانکس باید به اندازه‌ای باشد که امکان حمل و نقل آن وجود داشته باشد.

بنا به درخواست و نیاز مشتری، امکان لوله کشی و فاضلاب وجود دارد.

کاروان‌های چرخدار کاربردهای پزشکی بین جاده‌ای نیز دارند.