نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها صفحات یا ورقه‌های عایق پیش ساخته‌ای هستند که در صنعت‌ها و ساخت و سازهای بسیار مختلفی کاربرد دارند و علاوه بر خاصیت عایقی که در برابر گرما،‌ سرما، ‌رطوبت و صدا دارند در کاهش وزن و هزینه نهایی پروژه مورد نظر نیز تاثیرگذار هستند؛ یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از این صفحات عایق مسئله نصب ساندویچ پانل و راحتی اجرای ساخت سازه است که در مورد تمام انواع ساندویچ پانل‌ها صدق می‌کند.

برای مطالعه در مورد کاربرد ساندویچ پانل به طور کامل یک آموزش را برای شما آماده کرده ایم.

انواع ساندویچ پانل‌ها از نظر روش نصب

ساندویچ پانل‌ها از نظر طراحی و روش نصب انواع مختلفی دارند که شما بر حسب نیاز و پروژه مورد نظر می‌توانید یکی از آن‌ها را که شامل موارد زیر هستند انتخاب کنید.

ساندویچ پانل قفلی

این نوع ساندویچ پانل بیشتر در ساخت سردخانه‌ها کاربرد دارد و صفحات آن دارای قفل‌هایی هستند که با قرار گرفتن کنار یکدیگر، این زبانه‌های قفل مانند بلوک‌ها را به هم وصل می‌کنند. برای خرید و سفارش ساندویچ پانل سردخانه با شماره های کارخانه آریابارون توس تماس بگیرید.

ساندویچ پانل پیچ مخفی

این نوع ساندویچ پانل آراستگی بیشتری پس از نصب دارد؛ چرا که عمل نصب ساندویچ پانل پیچ مخفی به گونه‌ای است که هر صفحه به واسطه پیچ‌هایی که دارد به محل مورد نظر وصل شده و صفحه بعدی طوری نصب می‌شود که روی قسمت پیچ را بپوشاند. برای اطلاع از قیمت و خرید ساندویچ پانل دیواری با آریا بارون توس تولید کننده ساندویچ پانل ارتباط بگیرید.

ساندویچ پانل نر و ماده

این نوع پانل جهت نصب در محیط‌هایی با رطوبت بالا مناسب است و زاویه‌هایی دارد که دو پانل را به شکل یکپارچه کنار هم نگه داشته و سپس توسط پیچ بر روی سقف یا دیوار نصب می‌شوند. برای خدری ساندویچ پانل سقفی در ابعاد و استاندارد جهانی با ما در ارتباط باشید.

روش نصب ساندویچ پانل

یکی از نقاط عطف استفاده از ساندویچ پانل در سازه‌های مختلف نصب سریع و آسان آن‌ها است؛ اما به این معنا نیست که هر فرد غیر متخصصی بدون در اختیار داشتن ابزار مناسب می‌تواند ساندویچ پانل را نصب کند. راحت بودن نصب ساندویچ پانل در مقایسه با ساخت و ساز به وسیله مصالح دیگر بسیار راحت‌تر و سریع‌تر است؛ اما در صورتی که توسط نصاب‌های حرفه‌ای و با تجربه انجام شوند. روش نصب ساندویچ پانل‌ها با توجه به نوع آن، ‌ یعنی سقفی یا دیواری بودن و سازه مورد نظر مختلف است و ممکن است نیاز به اجرای تکنیک‌ها یا ابزار مختلفی داشته باشد؛ اما مراحل کلی نصب این پانل‌ها به شرح زیر است.

 1. در مرحله اول فوندانسیون یا زیرسازی (زیرسازی ساندویچ پانل) لازم بر اساس سازه و نوع ساندویچ پانل باید انجام شود.
 2. پروفیل‌ها (پروفیل ساندویچ پانل) باید در مرحله بعدی به کمک جوش‌کاری به یکدیگر متصل شوند.
 3. در قدم سوم در صورت نیاز ساندویچ پانل باید بر اساس محل نصب توسط دستگاه برش بخورد.
 4. قطعات ساندویچ پانل باید بر روی دیوار یا سقف بر اساس اولویت قطعه قرار بگیرند.
 5. هر قطعه از ساندویچ پانل باید به خوبی توسط پیچ‌های مناسب در جای خود بر روی پروفیل نصب شود.
 6. در مراحل پایانی پس از نصب جهت زیباسازی و درزگیری می‌توان از ورق فلاشینگ و آبرو استفاده کرد.
 7. در قدم آخر جهت محکم سازی ممکن است در درزها،‌ زیر فلاشینگ‌ها و جایی که به چسب‌کاری (چسب عایق ساندویچ پانل) نیاز است استفاده شود.

لازم به ذکر است از جزئیات هر مرحله و ابزار و نوع نصب ساندویچ پانل در سازه‌های مختلف بر اساس نوع پروژه و صلاح دید نصاب ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد.

نکات مهم در نصب ساندویچ پانل‌ها

نکات مهمی وجود دارد که باید هنگام نصب انواع ساندویچ پانل‌ها به آن توجه داشته باشید که به شرح زیر هستند.

 • در ساندویچ دیواری با توجه به نر و مادگی بودن صفحات بهتر است بعد از قرارگیری در محل با پیچ سر مته مهار شوند.
 • در نصب پانل‌های سقفی ساندویچ پانل را باید بر روی پرلین مخصوص به خوبی پیچ کنید.
 • بهتر است به ازای هر متر ساندویچ پانل سقفی جهت استحکام یک پیچ سر مته استفاده شود.
 • در نصب ساندویچ پانل‌ها حتماً باید از پیچ‌های واشردار مخصوص استفاده کنید.
 • زیرسازی محل نصب باید به شکلی باشد که ساندویچ پانل به خوبی بر روی سازه اسکلت بتونی یا فولادی قرار بگیرد.
 • در نصب ساندویچ پانل‌ها باید با توجه به موقعیت گام‌های ذوزنقه‌ای فاصله صفحات به خوبی رعایت شود.
 • هنگام نصب ساندویچ پانل باید محل مناسبی برای فلاشینگ‌ (فلاشینگ ساندویچ پانل) ها و آبروها در نظر گرفته شود و …

قیمت نصب انواع ساندویچ پانل

منظور از قیمت نصب ساندویچ پانل دستمزد نصاب و تیم او همراه با هزینه‌ وسایل جانبی مورد نیاز جهت نصب صفحات است و قیمت خود ساندویچ پانل به این قسمت مربوط نمی‌شود. بنابراین، با توجه به متراژ پروژه و زمانی که باید صرف نصب ساندویچ پانل‌ها شود همچنین بر اساس میزان حرفه‌ای بودن تیم نصب کننده قیمت نصب ساندویچ پانل کاملاً متغیر است.

اما باید در نظر داشته باشید که در هر صورت سرعت و قیمت نصب پانل در هر سازه نسبت به مصالح دیگر بسیار مقرون‌ به صرفه است و نصب این صفحات عایق نیاز به نیروی انسانی زیاد و وسایل جانبی بیش از حد که هر دو هزینه‌بر هستند، ندارد. باید توجه داشته باشید که هرچقدر اعضای تیم نصب و وسایل جانبی مورد استفاده در نصب ساندویچ پانل بیشتر باشد قیمت نهایی نصب آن نیز بیشتر است.

ابزار و وسایل مورد نیاز جهت نصب ساندویچ پانل

با توجه به نوع ساندویچ پانل و سازه مورد نظر ممکن است وسایل و ابزار زیر جهت نصب این صفحات عایق لازم باشد.

انتخاب روش اصولی نصب ساندویچ پانل

پیش از این با انواع پانل‌ها از لحاظ ساختاری و فیزیک ظاهری آشنا شدیم و همانطور که مطلع هستید هر ساندویچ پانل بر حسب مشخصات فیزیکی خود و به کمک ابزار به خصوصی نصب و اجرا می‌ شود؛ لذا نصب ساندویچ پانل باید به گونه‌ای انجام شود که روش نصب، ابزار و اجرای کار با ساختار ساندویچ‌ پانل مطابقت داشته باشد و به این ترتیب از بروز نقص فنی و کاهش سطح ایمنی پانل ناشی از نصب غیر اصولی پیشگیری شود.