سوله دامداری

سوله دامداری یک مکان مناسب برای پرورش و نگه‌داری انواع دام محسوب می‌شود. این سوله مناسب با تعداد دام و با توجه به شرایط محیطی منطقه مورد نظر ساخته می‌شود. اجرای فونداسیون و مراحل نصب سازه، همانند دیگر سوله‌ها است.

ساخت سوله دامداری

سوله دامداری بهتر است که از نوع سوله سبک باشد. دهانه سوله سبک خرپایی بیشتر از 32 متر است؛ به عبارتی راه ورودی سوله باید ظرفیت عبور ماشین‌آلاتی با عرض حدود 4.5 الی 6 متر را داشته باشد.

آغل یا سوله دامداری

مهم‌ترین مکان یک سوله دامداری، تحت عنوان آغل شناخته می‌شود. در این مکان، دام‌ها نگه‌داری می‌شوند. اندازه آغل، براساس تعداد، وزن و نوع دام محاسبه می‌شود. برای مثال به ازای هر بره تا بره یک‌ساله، نیم الی 0.7 متر و برای هر گوسفند، یک متر فضا در نظر گرفته می‌شود. اگر میشی آماده زایمان باشد، به ازای آن 1.5 متر باید فضا در نظر گرفت.

کف سوله دامداری

نوع دیواره و کف سوله دامداری

دیواره آغل یا سوله دامداری باید از مصالحی انتخاب شود که همواره خشک باشد. رطوبت نباید جذب کف شود؛ در غیر ان صورت به بدن دام‌ها آسیب وارد می‌شود. استفاده از سیمان و سنگ بهترین راه‌حل است. اگر کف آغل را بین 2.5 الی 5 درصد شیب داشته باشد، این موضوع موجب راحتی در هدایت آب و ادرار دام به فاضلاب می‌شود. در نتیجه از رطوبت کف سوله، جلوگیری می‌شود.

دیواره‌ها از جنس آجر، بلوک و سنگ می‌توانند باشند. البته برای ایجاد سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، به کارگری ساندویچ پانل، توصیه می‌شود.

ابعاد درب و پنجره

اگر سوله به صورت بسته در نظر گرفته شود، نور از طریق پنجره به درون هداست می‌شود. ارتفاع پنجره بین 1.5 الی 2 متر از سطح زمین در نظر گرفته می‌شود. درب سوله تا اندازه 1.5 متر بسیار مناسب است. البته اگر تعداد دام‌ها افزایش یابد تا 3 متر نیز می‌توان در نظر گرفت.

آخور سوله دامداری

قسمت آخور را از مصالحی مانند آهن و چوب یا سیمان و بتن می‌سازند. ابعاد مناسب برای آخور در سوله دامداری، برای هر دام به صورت زیر در نظر گرفته می‌شود:

  • بره: 20 سانتی‌متر
  • بره یک‌ساله: 30 سانتی‌متر
  • میش: 40 سانتی‌متر
  • میش در حال زایمان: 60 سانتی‌متر

آبشخور در سوله دامداری

آبشخور را می‌توان به وسیله سیمان و آهن ساخت. قرار دادن سفون در کف آبشخور از تجمع اضافی آب در کف سوله جلوگیری می‌کند. انواع آبشخور می‌تواند به صورت یک‌طرفه، دو طرفه، ثابت و متحرک باشد. برای هر 50 رأس دام، ساخت یک آبشخور کفایت می‌کند. به ازای هر 10 رأس گوسفند، اندازه آبشخور را 30 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند.

آخور سوله دامداری
سوله سبک

هزینه ساخت سوله دامداری

برای برآرود قیمت سوله دامداری، باید ابعاد و مصالح به کار رفته در آن را در نظر گرفت. البته اجرای فونداسیون صحیح و رعایت اصول طراحی سوله به صورت مستقیم در قیمت نهایی سوله تاثیرگذار خواهد بود. اگر در ساخت سوله از سوله سبک و تیرورقی استفاده شود، هزینه ساخت به مراتب کاهش پیدا می‌کند.

ارتفاع سوله دامداری

ارتفاع سوله دامداری براساس شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر، متغیر است. در حالت استاندارد، کمترین مقدار ارتفاع باید 2 متر باشد. البته اگر ارتفاع سوله زیاد در نظر گرفته شود، جریان هوا در آن بیشتر خواهد بود. اگر سوله در منطقه‌ای با آب و هوای گرم باشد، بهترین مقدار ارتفاع 3 متر و در صورت زیاد بودن تعداد دام‌ها تا 4 متر می‌توان طراحی سوله را انجام داد. در شرایط آب و هوایی معتدل، این میزان به 7 متر می‌رسد. همچنین در آب و هوای سرد، ارتفاع را تا حدود 2/5 متر در نظر می‌گیرند.

سقف سوله دامداری

سوله‌هایی که به صورت سبک خرپایی ساخته می‌شوند، سقفی به شکل قوسی دارند و نوع اتصالات آن پیچ و مهره‌ای است. قوسی بودن سقف به تهویه هوا در یک سوله دامداری بسیار کمک می‌کند.

پوششی که برای سقف سوله به کار می‌رود، می‌تواند ورق گالوانیزه یا مصالح مدرنی از قیبل ساندویچ پانل باشد. استفاده از انواع ساندویچ پانل‌های برای پوشش سقف و دیواره‎ها گزینه ایده‌آلی است؛ چراکه به دلیل عایق بودن، سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی را برای سوله ایجاد می‌کند. در این صورت از آسیب رسیدن به دام‌ها جلوگیری می‌شود. به هنگام ساخت سوله دامداری سقف را معمولا شیب‌دار طراحی می‌کنند. برای عرض‌های کم، به صورت یک‌طرفه و در حدود 5 متر ساخته می‌شود. برای عرض‌های بیشتر، سقف دوطرفه در نظر گرفته می‌شود.

سوله دامداری دست دوم

اگر می‌خواهید سوله دامداری با کمترین هزینه‌ را داشته باشید، سوله دست دوم بهترین گزینه می‌تواند باشد. انواع سوله دست دوم از قبل آماده بوده و قطعات آن در محل نصب دوباره سرهم‌بندی می‌شوند. برای نصب و اجرای پروژه استفاده نوع دست دوم، هزینه و زمان کمی نیاز است.

سوله دامداری آریا با رعایت استانددارهای روز دنیا

در این مقاله، استانداردها و اصول طراحی سوله دامداری شرح داده شد. سوله مناسب برای نگه‌داری انواع دام، معمولا به صورت یک سوله سبک خرپایی ساخته می‌شود تا برای ورود هرگونه ماشین‌آلات در دهانه آن مشکلی ایجاد نشود. همچنین سقف این گونه سوله، برای ایجاد یک تهویه مناسب، به صورت قوسی ساخته می‌شود. برای مشاوره ساخت سوله دامداری می‌توانید با کارشناسان شرکت آریا بارون توس در تماس باشید.