نحوه اجرای بتن ریزی کف سوله

طراحی و ساخت انواع سوله نگهداری کالا، مرغداری، پرورش گل و گیاه و… را از آریا بارون توس بخواهید. بتن ریزی کف سوله، ابتدایی‌ترین مرحله در ساخت انواع سوله است. این مرحله در ساخت سازه حساس‌ترین بخش مسوب می‌شود؛ به دلیل اینکه کل سازه بر روی این قسمت ساخته خواهد شد و اگر با توجه کافی این مرحله انجام نشود، مقاومت کل سوله را ممکن است دستخوش تغییرات کند. 

بتن مگر چیست؟

در اجرای بتن ‌ریزی کف سوله، از یک بتن مخصوص به نام «مگر» استفاده می‌کنند. این بتن عیار سیمان بسیار پایینی دارد. بتن مگر مقاومت و کیفیت پایین‌تری نسبت به سایر انواع بتن‌ها دارد؛ چراکه مقدار سیمان موجود در آن در حدود 150 کیلوگرم است.

ضخامت بتن کف سوله

بتن کف سوله که با نام‌های مگر، لاغر و سبک نیز شناخته می‌شود، بسیار نازک بوده و ضخامتی در حدود 10 الی 15 سانتی‌متر دارد. برای ساخت همه سوله‌ها اعم از سوله صنعتی، سبک و دست دوم، در اجرای بتن ریزی کف سوله، از بتن مگر استفاده می‌شود.

مراحل بتن ریزی کف سوله

کاربرد بتن مگر در اجرای بتن ریزی کف سوله

قبل از اجرای بتن ریزی کف سوله، با استفاده از بتن مگر، کف زمین را صاف می‌کنند. این عملیات یک مرحله قبل از اجرای فونداسیون سوله برای آماده کردن زمین خاک‌برداری شده و با هدف آرماتوربندی انجام می‌گیرد. این بتن از نفوذ سیمان به داخل خاک جلوگیری می‌کند. همچنین مانع از جذب آب در داخل خاک می‌شود.

مراحل بتن ریزی کف سوله

در انجام عملیات بتن ریزی کف سوله باید توجه کافی شود؛ چراکه ابتدایی‌ترین مرحله در ساخت سوله است و هرگونه سهل‌انگاری در نحوه اجرای بتن ریزی کف سوله امکان ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری خواهد داشت. در این قسمت به بیان مراحل بتن‌ریزی کف سوله به صورت خلاصه‌وار می‌پردازیم.

برای اجرای بتن ریزی کف سوله، ابتدا کف زمین را پاک‌سازی می‌کنند؛ به عبارتی زمین باید از سنگ‌های بزرگ و ریشه گیاهان کاملا پاک شود. بعد از این کار، سطح زمین را صاف و یک‌دست می‌کنند.

بعد از صاف کردن سطح زمین، مرحله ریختن بتن مگر شروع می‌شود. این مرحله دقیقا قبل از بتن ریزی کف سوله انجام می‌گیرد.

آرماتوربندی درست بعد از ریختن بتن مگر آغاز می‌شود. باید در حین آرماتوربندی دقت کرد که میلگردهای مورد استفاده، خوردگی و زنگ‌زدگی نداشته باشند. بافت میلگردها باید با مفتول‌های یک الی یک و نیم میلی‌متر انجام گیرد. همچنین باید توجه کرد که فاصله بین هر خامت تقریبا 20 سانتی‌متر باشد.

وقتی مرحله آرماتوربندی با دقت کامل شد، نوبت به اجرای بتن‌ریزی می‌رسد. اگر در مرحله اول، کف‌سازی به درستی انجام نگیرد و زمین از مواد مزاحم پاک نشود، موجب ترک خوردن بتن می‌شود.

بتن ریزی کف سوله
قیمت بتن ریزی کف سوله

قیمت بتن ریزی کف سوله

اگر بخواهیم هزینه بتن ریزی کف سوله را به صورت تقریبی برآورد کنیم، باید مواردی که در قیمت آن تاثیر می‌گذارند، مورد بررسی قرار بگیرند.

ضخامت بتن ریزی کف سوله از مواردی است که در قیمت نهایی این مرحله تاثیرگذار است. هر چقدر ضخامت افزایش یابد، هزینه نیز زیاد خواهد شد. محلی که بتن ریزی در آن اجرا می‌شود و فاصله‌ای که با کارخانه تولیدکننده بتن دارد، از دیگر فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت هستند.

حجم بتن‌ریزی، عیار بتن، سرعت و مدت زمان اجرای بتن ریزی کف سوله از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت اجرای بتن‌ریزی کف هستند.

چرا بتن ریزی کف سوله در ساخت سازه بسیار بااهمیت تلقی می‌شود؟

در این مقاله، بتن ریزی کف سوله و مراحل اجرای آن بیان شد. این مرحله جزو پایه‌ای‌ترین مراحل ساخت سوله به شمار می‌رود. همه عملیاتی که در اجرای بتن ریزی انجام می‌شوند، باید با دقت و حساسیت بالایی باشند. انتخاب بتن با عیار مناسب، پاک‌سازی کف زمین و آرماتوربندی از مراحلی هستند که اگر به درستی انجام شوند، عمر سازه بالا رفته و مقاومت آن را در برابر حوادث افزایش می‌دهد. در هنگام اجرای پروژه بهتر است قبل از انجام هر کاری، مشاوره ساخت سوله را در اولویت قرار دهید و با مشورت گرفتن از مهندسان آریا بارون توس تولید کننده انواع پانل های ساندویچ در مشهد ، پروژه مورد نظر خود را آغاز کنید.

شرکت آریا بارون توس؛ تولید کننده انواع ساندویچ پانل، درب‌های سردخانه‌ای،  کانکس، ساختمان‌های پیش ساخته، سوله و کانال‌های پیش عایق یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کشوری است. ارائه محصولات با بالاترین کیفیت و استفاده از جدیدترین خطوط تولید پیشرفته اروپایی را سرلوحه کار خود قرار داده است. آریا بارون توس نماد اعتماد و کیفیت محصول ایرانی است. 

راه‌های ارتباطی

تمامی حقوق متعلق به کارخانه آریا بارون توس است، هر گونه استفاده پیگرد قانونی دارد.